Eseje

Pro blaho Česka

Věrní čtenáři Tří mušketýrů si větu pamatují dodnes. „Vše, co nositel tohoto listu vykonal, učinil na můj rozkaz a pro blaho Francie,“ napsal románový kardinál Richelieu do pověření agentky mylady Winterové, která pak mohla beztrestně porušovat zákony. Věta z dobrodružné knihy může posloužit jako klíč k rozsudku Krajského soudu v Praze, který dal koncem dubna za pravdu bývalému policistovi Jiřímu Komárkovi.

O neliberálním liberalismu

Václav Klaus (prezident) uveřejnil se svými kolegy manifest na Obranu demokracie před liberální demokracii (viz Echo, 21.6.2018), na obhajobu parlamentní demokracie bez přívlastku a bez předběžného určení. Odmítá ideologii „pokrokářského” liberalismu, jenž omezuje svobodu projevu a vyřazuje ze hry volnou konkurenci politických programů i sám výraz liberální „navozující svobodu a toleranci” jímž zastírá dnešní elita svůj skutečný cíl a ambici uzavřít politiku i společnost do jediné podoby.

Co je za fotografiemi dětí v klecích

V posledním týdnu vybuchla v USA imigrační krize, jež ve skutečnosti trvá dlouho a teď pouze vyvrcholila mediálně. Začalo to obrázky dětí spících na podlaze, či dokonce v klecích jakožto obžalobou Trumpovy politiky. Pokračovalo zpětným úderem, když vyšlo najevo, že některé ty obrázky nejsou současné, ale pocházejí z let, kdy byl u moci prezident Barack Obama. Politicky vyvrcholila tím, že Trump zrušil svůj exekutivní příkaz nařizující „nulovou toleranci“ pro lidi zadržené při překročení hranice.

Fotbalový šampionát osvobozuje

S letním fotbalovým Ruskem jsou zatím, zdá se, všichni spokojeni. Čtvrt milionu fanoušků z celého světa objevuje Moskvu a s překvapením zjišťuje, že je to celkem přívětivé, civilizované, bohaté, fungující a bezpečné město. Získává si je jeho uvolněná až karnevalová atmosféra, vřelé a přátelské přijetí místních, které potkávají v ulicích proměněných v improvizované fanzóny.

Všichni sultánovi muži

Fotbalista Deniz Naki hnal v neděli 7. ledna 2018 večer svoje silné auto po dálnici, když na něj zleva dotáhlo černé kupé. I přes hluk motoru bylo slyšet, jak zarachotily výstřely. Dvě kulky provrtaly jeho SUV. Naki prudce zabrzdil a útočníci ujeli neznámo kam. Osmadvacetiletý profesionál tušil, čím si tento pokus o vraždu vysloužil. Rodilý Kurd je odpůrcem tureckého prezidenta Erdoğana a politiku turecké vlády otevřeně kritizoval v médiích. Podobné věci se kritikům Ankary stávají.

Psychická porucha v centru Evropy

Od vypuknutí velké migrační krize v létě 2015 se to o ní psalo už několikrát, v těchto dnech však Angela Merkelová skutečně čelí tak vážné krizi, jakou v politice ještě nezažila. Z této poslední krize vyjde buď připravena o moc, nebo alespoň významně mocensky oslabena. Přivodila si ji tak trochu sama, tak trochu ji do ní zatáhl její ministr vnitra a předseda koaliční CSU Horst Seehofer.

Není to Aeronet, ale Agrofert

Na každého, kdo koncem května otevřel stránky iDnes.cz nebo Blesk.cz, vykoukla z banneru hlava premiéra. Tvářil se energicky, což ještě podtrhl nápis: „Naše vláda investuje jako žádná jiná v historii této země!“ Byla to šokující zpráva po dlouhém období, kdy státní investice pouze klesaly. Teď nastoupila jednobarevná vláda Andreje Babiše a už za pár měsíců všechno obrací k lepšímu. Její ministři dokonce trhají historické rekordy.

Kdo nám zdražuje byty

Ceny bytů a domů v Česku stoupají s velkým náskokem nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Zdražování je výrazně rychlejší než vzestup platů. Pořízení vlastního bydlení je u nás nejméně dostupné z celé Evropy. Česká národní banka minulý týden výrazně zpřísnila regulaci hypoték. Splátka úvěru na bydlení nesmí překročit 45 procent čistých příjmů rodiny a celková hypotéka nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu. Hned první jednoduché výpočty ukážou, že se tím výrazně omezuje okruh lidí, kteří na půjčky na bydlení dosáhnou, a širokým vrstvám společnosti se zavírá cesta k vlastní nemovitosti.

Avanti, popolo!

Chytrý čtenář si mi postěžoval: „Kudy chodím, tudy slyším – pozor na populismus! Tu populismus opět zvítězil, onde populismus zatím neprošel. Už je to jako za totáče, bojím se zapnout žehličku. Všude populismus ohrožuje to správné a dobré, všude brání pokroku a trvalému míru. Strašidlo obchází Evropou – strašidlo populismu. Můžete jednou provždy vysvětlit, co ten populismus vlastně je za potvoru?

Internacionála šprtů

O víkendu obletěla svět fotografie ze summitu G 7, jež, zdálo se, symbolizovala napjatou atmosféru nejen schůzky, ale celého západního společenství. Levé polovině fotografie dominuje Angela Merkelová, která v mírném předklonu praží pohledem amerického prezidenta. Ten sedí naproti ní s neuctivě založenýma rukama.

Povaha na přežití

Od roku 1953 sledoval psycholog Al Siebert v řadě prací, jež byly závěrem 20. století shrnuty do dnes již klasické knihy The Survivor Personality, povahové vlastnosti lidí, kteří přežili velké krize. Stýkal se s veterány korejské války, vystavenými těm nejhorším bojům, a všiml si, že se navzájem v něčem podobají. Přežili, protože měli nejenom štěstí, ale také potřebné vlastnosti.

Jak si zachovat zbytky soukromí na Facebooku

Soukromí a sociální sítě jsou jen obtížně slučitelné pojmy. Většina sítí žije z toho, že agreguje a následně prodává detaily o vaší osobě někomu jinému. Proto také v následujícím návodu nebudeme hovořit o soukromí jako takovém, ale o jeho zbytcích. Tím se myslí alespoň snaha zkomplikovat život těm třetím stranám, které by se o vás chtěly něco dovědět zadarmo.

Anglie už není bašta svobody

I do České republiky dolehly vášně, které v anglosaském světě vyvolal případ bojovníka proti radikálnímu islámu Tommyho Robinsona. Robinson byl 25. května v severoanglickém Leedsu odsouzen k 13 měsícům nepodmíněně poté, co vysílal přes mobil na svůj Facebook z ulice před budovou soudu, kde probíhalo líčení s členy muslimského pedofilního gangu.

Bod zdravotnického zlomu

Koncem dubna přivezla rychlá záchranná služba do nemocnice v okresním městě pacienta s teplotou 39,8 stupně a s fialovou, místy úplně černou nohou. Na vozíku se dostal k příjmu, kde ho poslechem a prohlédnutím nohy vyšetřil ukrajinský lékař. Ve zprávě konstatoval, že pacient má cukrovku druhého typu a používá kardiostimulátor, nohu doporučil ledovat a předepsal lehčí antibiotika. Do rána se stav nezlepšil a pacient se nechal odvézt do krajského města. Tam lékaři zjistili, že nohu diabetika napadla růže.

Brusel nám zmrazil 114 miliard

Jako po jaru přichází léto a následuje podzim, tak mají své fáze evropské dotace. Nejdříve se dlouhé měsíce připravují pravidla, kdo o ně smí žádat, pak se pomalu rozjíždí proces schvalování projektů, a poté dojde ke skandálu, při kterém se zjistí, že systém nefunguje. Čerpání dotací se pak zastaví.

Chudákem z rozhodnutí státu

Manželům Novákovým je přes sedmdesát a léta bydlí v činžáku na konci Žižkova. Také jejich skromný život se i při rostoucích cenách za jídlo a benzin zlepšil, když se každému z nich zvýšil důchod o tisíc korun. Před koncem roku 2018 však přichází Jobova zvěst. Sociální úřad jim píše, že podle nového zákona, který nedávno odhlasoval parlament, přijdou o dávky na bydlení. Z měsíce na měsíc se jim rozpočet sníží o tři tisíce korun.

Přemlouvání chudé nevěsty

Obletovaná nevěsta se zdráhá a nikdo neví, jestli půjde k oltáři. Stejně tak se při referendu, ve kterém sociální demokracie rozhoduje o účasti ve vládě, objevují maximálně předpovědi, že to bude těsné. Jistý je pouze scénář pro případ, že ČSSD bude souhlasit. Až nevěsta řekne v kostele „Ano“, bude postavena k plotně a rychle na ni zapomenou i největší lichotníci.

Jak Steve Bannon odhadl Roberta Muellera

Možná proto, že Evropská unie je zaneprázdněna sestavováním první otevřeně populistické vlády v západní Evropě v Itálii, nestihl nikdo reagovat na vystoupení Steva Bannona v Praze. Bannon, bývalý vydavatel webu Breitbart a Trumpův kampaňový manažer a poradce a taky podílník ve firmě Cambridge Analytica, se stal v mediálním narativu synonymem tzv. alt-right.

Křehká země

Itálie je na mapě Evropy relativním nováčkem. Po rozpadu západořímské říše na konci antiky se jednotlivé italské regiony vydaly svou cestou a poloostrov se mocensky roztříštil do desítek drobných států. Tento stav trval celý středověk a podstatnou část novověku. Vesměs to byly státy městské, shluk vesnic koncentrovaných kolem jediného většího sídla. Někdy sahala moc renesančních knížátek sotva pár kilometrů za vlastní hradby.

Český Bill Gates

Šéf pražské burzy Pavel Koblic tvrdí, že je to nejúspěšnější podnikatelský příběh ve střední Evropě za posledních pětadvacet let. A má pravdu. Pustit během týdne největší emisi akcií v informačních technologiích na londýnskou burzu a zároveň udělat největší českou investici ve Spojených státech je unikátní výkon. V květnu se to dohromady s různými partnery podařilo Pavlu Baudišovi, zakladateli technologické firmy Avast, specializované na antivirový software.

Strach na FAMU?

Ve velké přednáškové učebně pražské FAMU je vydýchaný vzduch, místnost je plná studentů i učitelů, další desítky sledují dění v místnosti na obrazovce na chodbě. Všichni už jsou unavení, je pozdě večer a vypjatá debata probíhá už několik hodin. Slovo si bere vedoucí katedry Jaroslav Brabec, jeho dikce je naštvaná a útočná. Ze židle vyskočí vedoucí Centra audiovizuálních studií Eric Rosenzveig a začne křičet na celý sál: „Neposlouchejte ho! Je to tyran!“ (bully).

Barbarossa se už nevzbudí

Mají také Němci své blanické rytíře? Ale ovšemže mají. Místo svatého Václava spí v jejich čele císař Fridrich Barbarossa, obklopen svými věrnými rytíři, panoši a trpaslíky v německém Blaníku, v durynské hoře Kyffhäuser. Metry dlouhý rudý vous prorůstá dubovým stolem, císař podřimuje a jednou za sto let se zeptá zbloudilého pasáčka, zda černí havrani nesváru stále poletují kolem hory. Protože dokud nezmizí, on bude dále podřimovat a čekat, až v čele sjednoceného národa znovu nastolí svou slavnou Říši.