Umění a kritika

Hurts přiváží novou desku

Britské synthpopové duo založené roku 2009 a tvořené Adamem Andersonem a zpěvákem Theem Hutchcraftem se vrací do Česka. Uhlazené duo, které na pódiích vystupuje převážně v oblecích, k nám naposledy přivezlo album Surrender z roku 2015. V září 2017 ale vydali své už čtvrté studiové album s názvem Desire.

Nové Stranger Things – kouzlo ještě funguje

Velký a překvapivý hit se loni stal z osmidílné minisérie Stranger Things, jejíž na tomhle poli debutující autoři, bratři Dufferovi, dokázali pozoruhodně vybalancovat „osmdesátkovou“ nostalgii, velké množství odkazů a citací filmů té doby a zároveň vyprávění příběhu, který může stát sám o sobě.

Dva mocní muži, které miluje dav

Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar a čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron „stáli modelem“ k dokumentárním portrétům, uvedeným na letošním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. Jsou to osobnosti v různých ohledech protikladné, jeden dávno za zenitem, druhý na samém začátku, jeden velmi „východní“ a venkovský, druhý stoprocentně „západní“ a městský, jeden s výrazným sklonem k autoritářství, druhý oddaný demokracii, nebo tak alespoň působící.

Gerold Becker: usměvavý dravec

Sexuální násilí, zneužívání, obtěžování je dnes velké téma – nemám v tomhle ohledu nějakou zásadní životní zkušenost, kterou bych mohl rozmnožit početná svědectví o prožitých příkořích (menší by se možná našla, ale nevím, co by si z jejich líčení mohl čtenář odnést, mě rozhodně nijak nepoznamenala). Zažil jsem ale několikadenní setkání s člověkem, který mnoha jiným tímhle způsobem udělal ze života peklo, dopustil se věcí snad až monstrózních.

Polská Lodž soupeří o Expo 2022

Sedmisettisícová Lodž v centrální části Polska je třetím největším městem země po Varšavě a Krakově. Někdejší centrum textilního průmyslu nazývané „polský Manchester“ nyní prochází zajímavou transformací a uchází se o pořadatelství světové výstavy Expo 2022.

The Kooks splní svůj dluh Praze

Britští The Kooks konečně odehrají v Praze svůj odložený květnový koncert. Kapela předvede výběr toho nejlepšího ze své diskografie, ale i několik nových kousků. The Kooks sami sebe označují jako popovou kapelu, škatulkováni jsou jako indie pop-rock, ale jejich záběr je daleko širší.

Vlak kultury spojí Drážďany s Prahou

V rámci spolupráce Národní galerie v Praze se Státní uměleckou sbírkou Drážďany bude mezi oběma městy projíždět Vlak kultury. Na trase se do konce roku ukáží významní umělci obou zemí. Jako první vyrazí z Drážďan Durs Grünbein, jenž ve vlaku představí svou novou sbírku básní Zündkerzen a autobiografickou knihu Die Jahre im Zoo.

Připrav se na soud, lidstvo

Na to, aby se film dal označit za nefalšovanou kinematografickou katastrofu, musí dosáhnout určitých parametrů a děje se to velice vzácně. Protože katastrofální film není nějaký všední, nudný film, natočený podle otravného scénáře variujícího mnohokrát použité postupy, režírovaný cynikem těsně před penzí a hraný somnambulními herci.

Vražda ve světě ztracených

Scenárista a herec Taylor Sheridan je rostoucí hollywoodská hvězda, dokáže příběhy založené na klasických filmových žánrech a dodat jim přitom svěžest a současnou relevanci, vybudovat přímočarý příběh, naplnit ho výraznými situacemi i velmi životně působícími postavami, zasadit ho do velmi přesvědčivě působícího světa.

Lid: neuchopitelný a nepřítomný

Lid promluvil, píše a říká se po volbách. Někdy bych si po nich s tím lidem rád promluvil já (text vznikal ještě před sněmovními volbami). Ale vím, že to asi nepůjde. Ten lid je totiž dosti neuchopitelná postava. Lidé mojí a starších generací toho o něm vyslechli hodně, slovo lid jim mohlo znít docela hrozivě. V časech dětství jsem například věděl, že v zemi tomu lidu patří hodně, vlastně všechno.

Hrdinové přírody na filmovém plátně

Filmaři z BBC už několikrát dokázali, že zázraky přírody dokáží zachytit lépe než kdokoliv jiný. Nejnovější snímek z jejich produkce BBC Earth Films představuje nezapomenutelné hrdiny: mládě zebry snažící se překonat rozvodněnou řeku, rodinu vorvaňů, kteří s oblibou pospávají ve svislé poloze, nebo lenochoda toužícího po lásce.

Krémové květy intimních nálad

Hromadná výstava českého impresionismu v hradní Jízdárně, to je ne sázka, to je střelba na jistotu. Lidí jako máku, ve všední den odpoledne plno, solidní městský patriciát i lid prostšího typu, paní a pánové si s dojetím prohlížejí obrazy, jež v nich evokují náladu poetických chvil vlastních životů, ten vlahý dojem, kdy vše ztichne a ponoří se do ticha a krásy. Ach, škoda, že už se tak nemaluje…

Třináct podob Cate Blanchettové

Národní galerie uvádí filmovou instalaci berlínského umělce Juliana Rosefeldta Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchettovou. Ta ve třinácti rolích představí návštěvníkům manifesty, které stály u zrodu moderního umění. Převtěluje se třeba do bezdomovce, učitelky, loutkoherečky nebo dělnice.

Ztracený svět barvité špíny

O pornografii se v posledních měsících píše jako o vážné hrozbě – závislost budícímu požeráku času, jenž mění lidi (především muže), kteří jejímu sledování propadnou, činí je neschopnými prožívat normální vztah, dokonce snad i působí změny v jejich mozcích. I nikterak alarmističtí autoři v souvislosti s ní používají termín krize, některé státy Unie ji označily za hrozbu pro veřejné zdraví.

Originální regionální Štajnhaus

Mladí znojemští architekti, dnes manželé Barbora Hora a Jan Hora, na sebe upozornili už v roce 2012 rekonstrukcí vinného sklepa ve Vrbovci. Po studiu na pražské UMPRUM se tito čerství třicátníci usadili ve Znojmě a založili ateliér ORA. Říkají, že hlavním tématem je pro ně maloměsto a jeho kontext. „Štajnhaus nebyl projekt, ale proces.

Výstava jako vzpomínka na Káju Saudka

Plzeňská galerie ve spolupráci s rodinou Káji Saudka, který zemřel v červnu 2015, připravila výstavu jeho prací. V prodeji zde bude i kniha 18+, jež nabízí výběr toho nejlepšího z tvorby Saudka na téma erotika. Kniha reprodukuje díla i fragmenty s erotickou tematikou, komiksy, oleje na plátně, skici, ale také kresby, za které byl Saudek odsouzen do vězení.

Sběrný dvůr v Rudolfinu

Marcel Duchamp před sto lety zavrhl „umělé“ umění a vystavil pisoár a nazval ho Studánkou. Jiné své slavné dílo, Sušák na lahve, již ani nijak nazývat nemusel, jen ho prohlásil za umělecké dílo. Dnes lze sice vystavit jako umění obojí, jak pisoár, tak sušák, ba ještě mnoho dalšího, ale žádnou velkou díru do světa s tím už neuděláme. Umělec současnosti pochopil, že předměty, které sám nevytvořil, je třeba multiplikovat, násobit, zmnožovat, vrstvit, zvětšovat.

Jak Polsko miluje hrdiny. Nejen filmové

Oscar! Oscar! Oscar! Oscar! Volal celý sál, když skončila projekce filmu Nejlepší. Asi tisícihlavé publikum stálo a volalo, herci a režisér se na pódiu objímali a nemělo to konce. Stržen byl i jeden divák, který sice nevolal, ale kdyby, měl by jeho „Oscar“ asi mírně jiný přízvuk. Jinak se ovšem cítil s nadšením srozuměn.

Kostel v Sazovicích

Moravská ves Sazovice toužila po vlastním kostele už před druhou světovou válkou. Před šesti lety ve vsi o 700 obyvatelích založili Spolek pro stavbu kostela a oslovili uznávaného architekta sakrálních staveb Marka Jana Štěpána. V obci kostel nikdy nestál, jedinou sakrální stavbou bývala zvonička z roku 1708. Pozemek pro stavbu kostela věnovala obec. Investiční náklady zaplatili místní lidé, podnikatelé a farnosti v regionu.

Největší koncert Zrní

Kapela Zrní uspořádá největší samostatný koncert ve své historii, během něhož pokřtí své nejnovější album Jiskřící. V jeho první části hudebníky doprovodí Filharmonie Hradec Králové, ve druhé části zazní písně z aktuální desky, přičemž některé doplní vystoupení taneční skupiny DEKKADANCERS.

Kamera na cestách Islámským státem

Islámský stát přinesl krutou válku do části Blízkého východu, teroristické útoky do několika evropských měst. Kromě toho útočí i na představivost lidí na Západě, zásobuje ji děsivými obrazy, krvelačného a jaksi osobního násilí, za nímž je cítit nepochopitelné a krajní barbarství, které se potkalo s moderními komunikačními technologiemi a naučilo se je ovládat. A taky temná síla, která dokáže na dálku nebo s pomocí emisarů přitáhnout lidi, kteří v Evropě žijí.

Den architektury

Akce nazvaná Den architektury je pozoruhodná hned z několika důvodů. Už na první pohled zaujme fakt, že trvá celý víkend 30. 9. a 1. 10, na některých místech dokonce již od 28. září do 5. října. Letos už po osmé stovky architektů, teoretiků, historiků a dalších provázejí veřejnost po vybraných místech po celé republice.