Všechnu moc dospělým. Bezprostřední reakce vládních politiků byla strašidelná
Včerejší protržení přehrady Nová Kachovka na spodním Dněpru je – kolikátým už? – projevem eskalace války, která může, ale také nemusí zůstat lokálním konfliktem dvou zemí. Okamžitě vypukla další informační bitva v informační válce. Ukrajinské úřady tvrdí, že útok provedli Rusové, Rusové naopak ukazují na Ukrajinu.
Druhé jaro
Věc zašla tak daleko, že holandští psychologové diskutují možnost zařadit utrpení z únavy životem mezi situace, které umožňují eutanazii. Znepokojivým tempem totiž roste počet starších lidí, kteří trpí existenční osamělostí nebo mají pocit, že jejich duše odešla do nějakých vzpomínkových krajin, a nevidí žádný rozumný důvod, proč by se měla vrátit do tohoto světa. Když prožijete válečné tažení, povodeň nebo destruktivní hurikánovou sezonu, tak máte asi dvacetiprocentní šanci, že během dalšího roku, ale někdy i několika let, se začnete trápit nějakým posttraumatickým syndromem.
Finále volby ředitele ČT: Souček s Konrádem už Dvořáka jednou porazili, mohou to zopakovat
Radní České televize budou ve středu volit nového ředitele nejvýznamnější veřejnoprávní instituce v zemi. Obhájí Petr Dvořák své křeslo na dalších šest let, nebo ho nahradí někdo ze čtyř protikandidátů? Šanci uspět v tajném hlasování mají i černé koně volby: ředitel brněnského studia ČT Jan Souček a bývalý ředitel Primy Martin Konrád. Oba dostali v prvním kole víc hlasů než Dvořák. Stále ale hrozí i možnost, že se radní na jménu ředitele tento týden neshodnou.
Nižší daň z nafty vydrží déle
(LN) Spokojení řidiči dieselů, smutný berňák. Vláda v květnu v PS neprosadila, aby stát zrušil dočas. slevu spotř. daně 1,50 Kč z litru nafty už od července. Nový termín pro navýšení diesel daně by měl být září, nejpozději říjen. Hlasovat by měli poslanci na schůzi, která začala v úterý. V srpnu či v září rozhodne Senát. (EchoM) Prům. sazba hypoték na poč. června nepatrně klesla na 6,30 % z 6,32 % v květnu. Vrátila se tak na dubnovou úroveň, vyplývá z údajů Swiss Life Hypoindexu.
-
05:20Ve vlastním žije 60 % Čechů
-
05:20Parlamentní listy mění majitele
-
05:18Odškodnění za pracovní úrazy
-
05:18Sovětské vrtulníky končí. Stařičké tanky se modernizují
-
05:17Blažek: Když řekne ne, bude to znásilnění
-
05:12Škoda Group vyvíjí smart depo
-
05:10Východní křídlo NATO v zajetí Kachovky
-
05:08UNESCO se přimlouvá za pražský most
Ženy by měly přestat brát antikoncepci
Mary Harringtonová je autorkou knihy Feminism Against Progress (Feminismus proti pokroku). Sama sebe považuje za „reakcionářskou feministku“, bojuje za ženská práva, ale je jasné, že její názory jsou velmi vzdálené feministickému mainstreamu. Nedávno promluvila na konferenci národních konzervativců v Londýně a pro Echo své názory dovysvětlila. Pokud jako žena chcete odmítnout technologizaci svého těla, je velmi rozumné odmítnout sex s kýmkoli, komu nevěříte, komukoli, o kom se domníváte, že mít s ním dítě by byla katastrofa, říká.
Lidé nechápou rozměr problému
Václav Smil je pravděpodobně nejznámější žijící vědec českého původu na světě. Do Prahy, kam nejezdí příliš často, přijel na pozvání Pražského centra transatlantických vztahů univerzity CEVRO. Postěžoval si, že v Praze měl tolik veřejných vystoupení a rozhovorů, že je už z mluvení o energetice unaven. Přesto jsme se jí nevyhnuli. Ve Smilových knihách mohou skeptici současné zelené transformace najít řadu argumentů. Ale to ne proto, že by Smil působení člověka na přírodu podceňoval. Naopak kritizuje jednostranné soustředění na globální oteplování kvůli tomu, že je to jen jeden problém z mnoha.
Tento návrh Eura 7 projít nenecháme
„Konsolidační balíček“ je patrně nejviditelnější akcí Fialova kabinetu po roce a půl vládnutí. Vyjednávání se za ODS účastnil i ministr dopravy Martin Kupka. Další velké pole pro svou aktivitu našel Kupka v posledních měsících na evropské rovině, při jednáních o různých normách pro automobilovou dopravu. Zákaz nových aut se spalovacími motory od roku 2035 se loni dojednal na schůzkách ministrů životního prostředí, ministři dopravy posléze do zákazu vnesli výjimku pro vozy na syntetická paliva.
Kvetoucí park
V průběhu devadesátých let zmizely z parků a veřejného prostoru tulipány střídající se s afrikány a tak nějak to nikomu nebylo líto. Spolu s nimi se demontovaly leckteré technické služby a s nimi spousta šlendriánu. Místo nich přišla nejnižší nabídka a outsourcing. Ekonokracie udeřila a bezpochyby to části společnosti vyhovovalo. V téže době se objevily různé (a)sociální jevy a na veřejných místech se začala skloňovat bezpečnost spolu s čistotou. Tenhle proces nám přinesl řadu změn a dnešní pojem „správa zeleně“ je vlastně docela přesný, protože nám z parků mnoho jiného nezbylo nežli „zeleň“
Salon
- Téma: Zasedání vlády často připomínají čerpací stanici na státní peníze
- Téma: Debata o situaci ve středním školství
- Téma: Salon o umělé inteligenci, jež tady je a bude s námi čím dál víc
- Téma: Debata o seriálu Volha, respektive o normalizaci v českém filmu a seriálu
- Téma: Nepodléhejme klišé o nemohoucích seniorech
-
Miloslav Kala
-
Mojmír Hampl
-
Miroslav Zámečník
Dostali jsme se do stavu, kdy dotujeme všechno
Prezident NKÚ Miloslav Kala před časem po kontrole hospodaření státu prohlásil, že země zdegenerovala z tržní ekonomiky na dotační. Vláda Petra Fialy pár týdnů nato při prezentaci svého „konsolidačního balíčku“ ke snížení státních dluhů ohlásila „konec dotačního byznysu“. Dá se za to její zásah skutečně považovat? V čem dotace poškozují ekonomiku a rozkládají společnost? V Salonu Týdeníku Echo a Knihovny Václava Havla se sešli právě Kala s šéfem NRR a bývalým viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem.
-
Jiří Nantl
-
Vít Šimral
-
Karel Gargulák
-
Robert Plaga
Hospodské kecy o potřebě instalatérů už nejsou in
Frustrovaní rodiče v hodinových frontách, tisíce zklamaných dětí, marnění potenciálu i krátkozraké selhání v práci s roky dostupnými daty, které s sebou ponese velké náklady. To jsou výjevy posledních týdnů, které už se prakticky mění v každoroční tradici v době přijímacích zkoušek na střední školy. A pokud se něco nezmění, nic jiného než si zvyknout nám nezbude.
-
Michal Pěchouček
-
Marek Španěl
-
Ondřej Neff
-
Petr Stančík.
Dveře do ráje, Pandořina skříňka, nebo humbuk?
Poté, co si od března může každý v počítači nainstalovat aplikaci ChatGPT, které může dávat úkoly, třeba ať za něj napíše slohovou práci, lidstvo pokročilo zas o trochu dál. Jedni říkají, že směrem k lepší budoucnosti, druzí naopak, že je to cesta ke zkáze. V Salonu Echa se sešli technolog podílející se na vývoji AI Michal Pěchouček, herní vývojář Marek Španěl, koncesionovaný autor sci-fi a publicista Ondřej Neff a spisovatel fantaskních románů a alchymista Petr Stančík.
-
Jiří Lábus
-
Michal Stehlík
-
Josef Viewegh
-
Lukáš Novosad
Pekárků jsou tady všude tisíce
Televizním hitem posledních týdnů se stala minisérie České televize Volha, která na osudech televizního řidiče a aktivního udavače StB Standy Pekárka líčí, jak vypadala husákovská normalizace. Ve veřejném Salonu k tomuto seriálu, respektive k tématu normalizace v českém filmu a seriálu se na festivalu United Islands of Prague sešli na pražské Kampě herec Jiří Lábus, který ve Volze hrál, historik, náměstek generálního ředitele Národního muzea a autor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík a kreativní producent České televize a Volhy Josef Viewegh.
-
Vladimír Bezděk
-
Jiří Hrabě
Čím později do důchodu, tím budete zdravější a spokojenější
Není téma, které by ve společnosti vyvolávalo větší obavy a odpor než zásah do starobních důchodů. V Salonu Týdeníku Echo a Knihovny Václava Havla se sešli dva důchodoví insideři, kteří nahlížejí na penze z úplně jiných perspektiv. Vladimír Bezděk a Jiří Hrabě. Shodují se ale na jednom. Diskusi o penzích je potřeba úplně přetočit a začít se bavit o tom, co udělat pro to, aby lidé chtěli zůstat aktivní do co nejvyššího věku a netoužili po ničem takovém, jako je vnímání důchodu coby „zaslouženého odpočinku“ a útěku z pracovně aktivního života. Aby pochopili, že jako aktivní budou spokojenější.