Události

Diplomatické blesky. Rusové si kvůli „hanobení“ Koněvova pomníku předvolali českého chargé d’affaires

Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo českého chargé d’affaires, kterému vytklo „zhanobení“ pomníku maršála Koněva v Praze 6, ke kterému došlo ve čtvrtek. Informovala o tom ruská agentura TASS. Městská část se kvůli tomu dostala do sporu s ruskou ambasádou v Praze, ta dokonce odeslala diplomatickou nótu na české ministerstvo zahraničí.

Praha 6 chce přestěhovat Koněva na ruské velvyslanectví. Rusové to odmítají a chtějí jeho očištění

Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ambasáda požaduje uvedení pomníku do původního stavu, uvedla v prohlášení na svém webu. Socha je terčem vandalských útoků opakovaně a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se tentokrát rozhodl, že ji nenechá očistit, chce jednat o jejím přesunu na zahradu ruské ambasády.

Lhář, koloniální manýry... Požáry v Amazonii vyvolaly diplomatickou roztržku

Postoj brazilské vlády k lesním požárům v Amazonii vyvolal diplomatickou roztržku s Francií. Její prezident Emmanuel Macron v pátek obvinil brazilského kolegu Jaira Bolsonara, že v červnu na summitu G20 v Japonsku lhal ohledně ekologických závazků, a odmítl ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Stejnou hrozbu adresovalo Brazílii v pátek Irsko. Finsko navrhlo EU zvážit zákaz dovozu hovězího z Brazílie. Bolsonaro už ve čtvrtek obvinil Macrona z koloniálního smýšlení.

Povinná maturita z matematiky až za osm let, říká nyní Plaga. Chce nejdříve lepší výuku

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby ji žáci skutečně rozuměli, a až potom případně povinnou maturitu zavést. ČTK to v pátek sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace z Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Dohodnuto, oznámila Maláčová. Rozpočet jejího resortu se zvýší o 5,9 miliardy korun

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na výdaje o 5,9 miliardy korun více, než mu v návrhu rozpočtu vyčlenilo ministerstvo financí. Dohodly se na tom dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO). Jednání se podle nich povede ještě o penězích na informační systémy. Maláčová původně chtěla o 11,7 miliardy navíc.

Bilance po bouři v Tatrách: 5 mrtvých a téměř 200 zraněných

Ke čtyřem mrtvým po čtvrteční bouři na slovensko-polském pomezí v pátek na polské straně Tater žádná oběť nepřibyla. Záchranáři ještě pátrali po devíti lidech, s nimiž jejich příbuzní nemohli navázat kontakt, ale o nichž se nevědělo, zda se skutečně vydali do hor. Všichni „nezvěstní“ už byli nalezeni, řekl šéf záchranné služby TOOPR Jan Krzystof polské televizi TVN 24. Bouře si v Tatrách vyžádala pět životů, včetně českého turisty, který zahynul na slovenské straně Tater. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění.

ČSSD čelí dalšímu hlasování o odchodu z vlády. Kritikům vadí přetahovaná o Šmardu

Tříměsíční tahanice o křeslo ministra kultury je poslední kapkou pro kritiky vládní angažmá sociální demokracie. Předseda strany Jan Hamáček tak bude znovu obhajovat vládnutí v menšinovém kabinetu Andreje Babiše, které začíná vadit čím dál tím více členům ČSSD. Hlasování zřejmě vyvolá opět předseda ústeckých sociálních demokratů Miroslav Andrt, který požaduje i rezignaci šéfa strany a ministra vnitra Hamáčka.

Z práce rovnou do rakve? Spor o navýšení důchodověho věku může vyřešit opozice

Myšlenku ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na zvýšení důchodového věku by mohli podpořit zástupci opozice. Ochotni jednat o takové možnosti řešení systému penzí jsou například poslanci TOP 09 nebo Piráti. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) však takovou možnost považuje za nepřijatelnou, přestože prolomení hranice věku 65 doporučuje i analýza jejího ministerstva.

Ukončete zdržování, říká Transparency k Babišovu odvolání v boji s úředníky z Černošic

Úředníci z Černošic zřejmě znovu rozhodli, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů. Vyplývá to z Babišova odvolání vůči rozhodnutí, které tak velmi pravděpodobně dopadlo v jeho neprospěch. K tomu, aby se případem úředníci zabývali, dala už loni podnět nevládní Transparency International. Její ředitel David Ondráčka v reakci na Babišovo odvolání premiéra vyzval, aby ukončil zdržování.

Dostálová „našla“ 10 miliard z EU, chlubí se Babiš. V čerpání přitom patříme k nejhorším

Česko patří mezi země, které jsou nejvíce pozadu v čerpání evropských dotací. Hrozí kvůli tomu, že Češi budouý dotace tradičně dočerpávat na poslední chvíli, tudíž za projekty, které neposouvají ekonomiku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se však veřejně chlubí, jak jeho ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová „našla“ 10 miliard z evropských zdrojů.

22. srpna

Hra o migranty pokračuje. Ocean Viking čeká už 13 dní na přístav, Itálie žádosti zatím ignoruje

Itálie neodpověděla na dvě žádosti lodi Ocean Viking s 356 migranty na palubě o otevření přístavu, do přístavu ji nechce pustit ani Malta. Plavidlo provozují organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, pluje pod norskou vlajkou. Přístav hledá už 13 dní. Portugalsko ve čtrtek oznámilo, že přijme 35 utečenců z paluby, další jsou ochotny přijmout Francie, Německo, Rumunsko a Lucembursko.

Italské levicové strany se snaží vyhnout předčasným volbám. Ty by vyhrál Salvini

Italské levicové strany jsou nakloněny dialogu a chtějí se vyhnout předčasným volbám, vyplynulo z středečních schůzek zástupců parlamentních stran s prezidentem Sergiem Mattarellou. Opoziční Demokratická strana (PD) si sice klade řadu podmínek, ale protestní a dosud vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) ji už oficiálně vyzvalo k dialogu o plánovaném snížení poslanců.

Zlodějští řidiči? Praha je v Evropě páté nejlevnější město pro cestu taxíkem na letiště

Praha je pátým nejlevnějším evropským městem co se ceny za cestu taxíkem z centra na letiště a naopak týče, uvedla ve čtvrtek nizozemská společnost Taxi2Airport.com, která porovnávala ceny ve 14 metropolích Evropy. Žebříčku vévodí portugalský Lisabon, naopak nejdražší cesta čeká na cestující v nizozemském Amsterodamu. Nejlevněji se cestující dostanou z centra portugalské metropole na lisabonské letiště, jež se nachází v relativní blízkosti města. I přesto je sazba za téměř šestikilometrovou cestu nejnižší ze všech zkoumaných měst.

Ohrožoval úřednici plamenem. Vystrašená radnice si vzala kvůli jedinému Syřanovi ochranku

Pro mnohé nepochopitelné a skandální, pro jiné přinejmenším kuriózní. Stalo se v městečku Neckartailfinger ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Na tamní radnici totiž museli přijmout ochranku kvůli jednomu jedinému člověku, který úředníky opakovaně ohrožoval. Jde o syrského žadatele o azyl Ahmada M. Prodavačkám v místním supermarketu dokonce vyhrožoval smrtí. Případem se média (Bild) začala zabývat poté, co ho zpopularizovala poslankyně AfD Alice Weidelová.

Merkelová tlačí na klimatickou pilu. Do tří let doma milion elektroaut a razantnější snížení emisí

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek ujistila, že Německo splní svůj cíl, že po německých silnicích bude v letech 2021 nebo 2022 jezdit milion elektromobilů. Po setkání se svým nizozemským protějškem Markem Ruttem v Haagu šéfka německé vlády rovněž podpořila nizozemský návrh, aby Evropská unie výrazně přitvrdila svůj cíl ohledně ochrany klimatu do roku 2030. Merkelová v Nizozemsku rovněž upřesnila svá středeční vyjádření k brexitu a odmítla, že by stanovila třicetidenní lhůtu na vyřešení sporu kolem takzvané irské pojistky v brexitové dohodě.

Češka jede na mládežnický summit do New Yorku, dostala podivnou ‚zelenou jízdenku‘. Potká tam Gretu

Na mládežnický klimatický summit v New Yorku se sjíždějí stovky dospívajících lidí z celého světa. Osmnáctiletá Češka Lucie Smolková z Brna navíc byla vybrána jako jedna ze sta úspěšných uchazeček o tzv. „zelenou jízdenku“. Ta zajišťuje náhradu za uhlíkovou stopu vytvořenou cestou na summit. Finance na to poskytnou dobrovolně některé členské státy.

Blesk v polských Tatrách zabil tři lidi včetně dítěte, na Slovensku zemřel Čech

Nejméně tři lidi, včetně dítěte, ve čtvrtek zabil v polských Tatrách blesk. Podle listu Gazeta Wyborcza to sdělila mluvčí Malopolského vojvodství Joanna Paždziová. Šéf polské záchranné služby TOPR Jan Krzysztof předtím informoval, že o život při bouři přišlo několik turistů a více než deset dalších utrpělo zranění. Bližší informace o postižených ani o stavu zraněných zatím nejsou k dispozici. Na Slovensku zase zemřel po úderu blesku český turista, kterého smetla tlaková vlna.

Macron: Nová brexitová dohoda nebude, irská pojistka je nepostradatelná

V příštích 30 dnech nelze najít novou brexitovou dohodu, která by se výrazně lišila od té stávající. Její základní pilíře včetně tzv. irské pojistky jsou nepostradatelné, protože toto kontroverzní opatření garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. S tímto vzkazem dnes francouzský prezident Emmanuel Macron přijal v Paříži britského premiéra Borise Johnsona. Ten prohlásil, že unijní trh lze ochránit i bez současné irské pojistky obsažené v návrhu brexitové dohody.

Armáda nekoupí „černé jestřáby“, ale jiné americké vrtulníky

Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je kombinace dvou strojů vhodnější, než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Řekl to při své dnešní návštěvě vojenské základny u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023.

Zeman kritizoval Bursíka, Klaus chválil „mužného“ Tomana a rýpl si do Maláčové

Mezi návštěvníky 46. ročníku agrosalonu Země živitelka se objevila řada politiků, mimo jiné také prezident Miloš Zeman se svým předchůdcem Václavem Klausem a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD). Zatímco šéf resortu na slavnostním zahájení hovořil především o suchu, prezidenti se ve svých řečech dotkli i jiných záležitostí. Zeman tepal bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, Klaus zase vyzdvihoval ministra zemědělství na úkor jeho vládní kolegyně Jany Maláčové (ČSSD). Toman je podle něj na rozdíl od šéfky ministerstva práce „silný a zdatný“.

Socha Koněva se zbarvila krví. Mám pro pachatele pochopení, říká starosta Prahy 6

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo polil rudou barvou. Policie incident prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář pro Echo24 uvedl, že byť jde samozřejmě o vandalství, má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení. Na poškození pomníku upozornil na Facebooku Jiří Navrátil.

Škoda Auto otevřela novou lakovnu, má sedm pater a zaměstná přes 650 lidí

Automobilka Škoda Auto dnes otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než 650 lidí. Firma do nového provozu investovala 214,5 milionů eur (asi 5,5 miliardy Kč). Lakovnou ročně projde až 168 000 karoserií, čímž se celková kapacita lakování automobilky zvýší na 812 000 kusů ročně, řekli dnes novinářům představitelé Škoda Auto.