Události

Tržby výrobců strojů a zařízení v ČR loni klesly na 337 mld. Kč

Tržby výrobců strojů a zařízení v Česku loni meziročně klesly zhruba o procento na 337,3 miliardy korun. Za posledních devět let byly druhé nejvyšší, proti krizovému roku 2009 vzrostly o 40 procent. Vyplývá to ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu. Podle zprávy MPO měla na tržbách největší podíl výroba průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení.

Praha chce Křetínského podíl v Pražských službách

Praha prodá podíl zhruba 24 procent v Pražské teplárenské firmě EP Infrastructure ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Od firmy AVE CZ z Křetínského holdingu EP Industries zároveň odkoupí 19,3 procenta Pražských služeb. Získá tím téměř stoprocentní podíl ve firmě, která zajišťuje zpracování komunálního odpadu v Praze a vlastní Malešickou spalovnu. O záměru dnes rozhodli pražští radní, koncem listopadu o něm bude rozhodovat zastupitelstvo.

Systém nespí, vzteká se Babiš poté, co policie požádala sněmovnu o jeho vydání

Rychlost, s jakou po mně jdou, dokazuje, jaký ohromný strach má korupční systém, reaguje Andrej Babiš na druhou žádost policie o jeho vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš tak i v druhém kole vydávání pokračuje v obviňování policie, že pracuje na politickou objednávku. Zda bude i tentokrát hlasovat pro své vydání, odmítl říct. Pro ale budou poslanci ODS, TOP 09, lidovců, Pirátů i ČSSD.

Putin přivítal Zemana ve své luxusní rezidenci v Soči. Notovali si

Za obsažnou a otevřenou označil v úterý ve vystoupení před novináři ruský prezident Vladimir Putin besedu s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ocenil pozitivní vývoj zejména vzájemných hospodářských a obchodních vztahů, které letos překonaly období několikaletého poklesu. I Zeman s uspokojením konstatoval, že navzdory protiruským sankcím, s nimiž dlouhodobě nesouhlasí, se spolupráce úspěšně rozvíjí.

První setkání poslanců. Rýsuje se koalice ANO, SPD a komunistů, zní z opozice

První den ve sněmovně ukázal, že se rýsuje spolupráce mezi vítězným hnutím ANO, SPD a komunisty. Tvrdí to alespoň politici, kteří skončí s největší pravděpodobností v opozici. Patrné to podle nich bylo alespoň při hlasování o mandátovém a imunitním výboru, které bylo první den na programu. Podle šéfa ODS Petra Fialy je taková spolupráce „zřetelná“, říká to i ČSSD. Podle Starostů a nezávislých (STAN) si ale bude Andrej Babiš vybírat pro něj „nejlevnější“ koaliční partnery.

20. listopadu

Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Americké síly čelí mimo jiné obviněním ze znásilňování a mučení zajatců, afghánská armáda obviněním z válečných zločinů a Tálibán obviněním ze zločinů proti lidskosti, napsala agentura AP.

Kdo z vás na to má? Předkrm za 3450 korun. Babiš otevřel restauraci

Budoucí premiér Andrej Babiš prostřednictvím svěřeneckého fondu otevřel nedaleko své rezidence v Průhonicích luxusní restauraci Paloma. Průhonická Paloma, která je pobočkou stejnojmenného podniku nedaleko francouzského Cannes pyšnícího se michelinskou hvězdou, patří k absolutně nejdražší restauraci v celé České republice. Za předkrm, 30 gramů Caviar Baïka Tsar Imperial, zaplatíte 3450 korun. Na jídelním lístku ale najdete i další delikatesy.

Praha vypadla ze souboje o bankovní agenturu EU, dostane ji Paříž

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. Rozhodlo o tom v pondělí 27 unijních zemí. Z diplomatických informací plyne, že stejně jako při předcházejícím výběru nového sídla lékové agentury rozhodlo nakonec při rovnosti hlasů mezi Paříží a Dublinem losování. Praha, která měla o EBA také zájem, se nedostala ani do druhého kola hlasování.

Merkelová odmítá rezignovat. Povede CDU do předčasných voleb, pokud budou

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb, pokud na ně dojde. O tom, že by po krachu koaličních vyjednávání CDU/CSU se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými rezignovala, neuvažovala. Řekla to v rozhovorech veřejnoprávním televizím ARD a ZDF. Německo podle ní nyní potřebuje stabilitu.

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,1 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Ke zvýšení odhadů vedla dobrá kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí, informoval v pondělí v tiskové zprávě úřad. V předchozí červencové prognóze MF počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,1 procenta a pro příští rok s 2,9 procenta. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 procenta.

Boj ve sněmovně začal hádkou o imunitní výbor. Znovu se poslanci sejdou ve středu

Nově zvolení poslanci se poprvé sešli ve sněmovně. Po složení slibu se velmi brzy začali přít o to, kolik členů bude mít mandátový a imunitní výbor. Nakonec bylo na návrh KSČM, po téměř dvouhodinovém sporu, schváleno, že výbor bude mít 19 členů. Následně sněmovna přerušila jednání. Znovu se poslanci sejdou ve středu v 10:00, kdy by se měl volit předseda sněmovny.

Uber přitvrzuje. Zpoplatní čekání po přistavení vozu

Alternativní taxislužba Uber od pondělí v Česku zavádí platbu za čekání po přistavení vozu. Zadarmo tak bude řidič na domluveném místě čekat dvě minuty, poté cestujícímu začne účtovat tříkorunový poplatek za minutu. Zkrátí se rovněž limit, během kterého může cestující bezplatně zrušit objednanou jízdu, z pěti na dvě minuty. Po uplynutí této doby mu aplikace bude účtovat 50korunový poplatek, uvedl ředitel firmy pro Česko a Slovensko Tomáš Peťovský.

Kontrola NKÚ: Stejný lék stál jednu nemocnici 82 korun, jinou 820

Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5 miliardy korun bez zadávacího řízení. Za shodné léky a zdravotnické prostředky navíc platily velmi rozdílné ceny. Vyplývá to z kontroly hospodaření tří vybraných nemocnic v letech 2014 až 2016, které provedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva zdravotnictví už byly učiněny kroky k nápravě.

Merkelová bojuje o přežití. Hrozí státní krize, hodnotí krach jednání německý tisk

Rozhovory o nové německé vládě v noci na pondělí ztroskotaly. Více než čtyřtýdenní vyjednávání s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit svobodní demokraté (FDP). "Je lepší nevládnout, než vládnout špatně," uvedli liberálové. Zástupci CDU a Zelených postup FDP kritizují. Německo nyní zřejmě čekají předčasné volby.

Začíná první schůze sněmovny. Dokud neskončí, Babiš nebude premiérem

V pondělí se na první ustavující schůzi sejdou nově zvolení poslanci. Dokud se nová Poslanecká sněmovna neustaví, nemůže vzniknout ani nová vláda. To přitom může trvat několik dnů, ale i týdnů. V rámci první schůze se totiž musí zvolit předseda a místopředsedové sněmovny, musí vzniknout mandátový a imunitní výbor i stanovit počty členů v dalších výborech. Na tom přitom nemusí být shoda.

19. listopadu