Události

15. prosince

Problémy pražských tramvají. Vozy 15T se vrací na původní tratě včetně té do Modřan, říká DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) se v poslední době potýká s nepříjemnou skutečností, že nejmodernější tramvaje typu 15T nefungují, tak jak by měly. Zmizely proto z některých náročnějších tratí a spekulovalo se také o možném snížení povolené rychlosti z 60 na 40 kilometrů v hodině. DPP však věří, že problémy v brzké době vyřeší a tramvaje, které mají tvořit základ vozového parku DPP, se vrátí na všechny tratě.

Stíhaný Savov se přiznal k desítkám firem. Se zbrojařem Strnadem vede boj o Mladou frontu

Byznysová válka jednoho z nejtajemnějších podnikatelů Františka Savova s průmyslovou a zbrojařskou skupinou Czechoslovak Group (CSG) opět vyplouvá na povrch poté, co Savov promluvil o svých majetkových vazbách a přiznal se k vlastnictví desítek firem působících v Česku. Společnost CSG vedená Michalem Strnadem mu údajně „jde po majetku“, což má dokládat i nedávno podaný konkurzní návrh na Savovem ovládané vydavatelství Mladá fronta (Mf).

Jak omezit Airbnb? Michálek prosazuje povinnost nahlašovat pronajímání správci domu

Služba Airbnb vyhání starousedlíky ze stále širšího centra Prahy. Pro majitele bytů je nabídka krátkodobého pronajímání bytů turistům často výhodnější než byt pronajmout dlouhodobě. Zrovna hlavní město Praha přitom trpí akutním nedostatkem bytů, kterému by mohla pomoci právě případná regulace služeb podobných Airbnb. Ve sněmovně momentálně leží dva návrhy, které by mohly pronajímání kontrolovat po vzoru západních metropolí.

14. prosince

Aktivisté z Extinction Rebellion zahájili půst za klima. Jako první požadují stav klimatické nouze

Dvacítka aktivistů z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) drží od pátku hladovku kvůli klimatické krizi, která podle nich ohrožuje schopnost lidstva se uživit. Cílem protestu je dosáhnout toho, aby bylo řešení klimatické krize prioritou vlády. Prvním požadavkem je vyhlášení stavu klimatické nouze, řekl dnes mluvčí hnutí Extinction Rebellion ČR Martin Vrba.

Kdeže půl milionu. Klimatičtí aktivisté si prý mohli zvýšit údaje o počtu demonstrantů až pětkrát

Nadsadili klimatičtí aktivisté počty demonstrantů v Madridu až pětkát? I více než týden po mohutném protestu ve španělské metropoli právě tato akce ze 6. prosince plní stránky některých médií. Podle části organizátorů a účastníků bylo v ulicích Madridu půl milionu lidí, policie ale uvedla, že jde jen o 15 tisíc. Mluvčí německé odnože Fridays for Future (FFF), Luisa Neubauerová, též hovořila o půl milionu demonstrantů. Jaké číslo je tedy pravdivé? Nad tím se zamýšlí berlínský deník Tageszeitung (taz).

Premiér Johnson slíbil na severovýchodě země vrátit Britům národní sebedůvěru

Staronový britský premiér Boris Johnson přislíbil Britům návrat sebedůvěry. Prohlásil to během sobotní návštěvy severovýchodu Anglie, která byla dosud baštou opozičních labouristů, ale ve čtvrtečních parlamentních volbách podpořila Johnsonovy konzervativce. Labouristický lídr Jeremy Corbyn nadále čelí kritice a výzvám, aby po volebním debaklu své strany okamžitě odstoupil. Ten ale rychlý odchod odmítá.

Čínská CITIC Group má nového šéfa, fotbalovou Slavii řídí i nadále Tvrdík

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé korporace CITIC Group. Na svém twitterovém účtu to v sobotu uvedl člen vedení firmy Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že on sám byl jmenován členem představenstva a nadále plně zodpovídá mimo jiné za fotbalovou Slavii Praha, kde je předsedou představenstva.

Babiš připustil, že by se zbavil svého starosty podezřelého z korupce. Chce ale vyčkat

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se poprvé vyjádřil ke kauze silničních radarů ve Varnsdorfu. Tamní vedení radnice z hnutí ANO je totiž podezřelé z korupce. Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO) je obviněný a soud na něj v pátek uvalil vazbu. Babiš v sobotu připustil, že by se takových politiků mohl zbavit, chce ale počkat na závěry policejního vyšetřování.

Komunistům vadí přepisování historie, otevírá prý cestu k fašismu. Ukazují i na Řeporyje

Komunisté odsoudili usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde o zamlčování pravdy o příčinách rozpoutání druhé světové války a o podílu Rudé armády na porážce nacismu a jejím podílu na osvobození Československa, uvedli komunisté ve stanovisku, které ústřední výbor strany přijal na sobotním zasedání. Žádají vládu a ministerstvo zahraničí, aby usnesení odmítly.

Minář: Jak se zbavit Babiše. Mrzí mě, že poté, co jsme strany vyzvali ke spolupráci, rozhádaly se

Spolek Milion chvilek pro demokracii dokázal tento týden v úterý i přes mrazivé počasí znovu dostat do ulic desítky tisíc demonstrantů žádajících demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). „Chvilkaři“ v čele s Mikulášem Minářem zbrojí na další protesty, které přijdou v týdnu před Vánoci. Minář v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že jim nejde o předčasné volby, ale vadí jim pouze osoba Babiše v čele státu.

Přes přijímačky na vysokou školu projde už skoro každý

U přijímacích zkoušek na vysoké školy letos opět vzrostl podíl úspěšných zájemců o studium. Ze zhruba 90 000 jich školy přijaly kolem 84 procent, zatímco v roce 2012 uspěly jen tři čtvrtiny uchazečů. Vyplývá to z analýzy vzdělávací společnosti Tutor, která vycházela ze statistik ministerstva školství a jednotlivých škol, sdělil ve čtvrtek její mediální zástupce Jan Šimral. Podle něj bylo letos nejtěžší dostat se na umělecké vysoké školy či na právnické a lékařské fakulty.

Kimovy raketové hrozby a mlžení. KLDR prý uskutečnila další ‚významný test‘ na základně Sohe

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Zkouška se uskutečnila v pátek v noci místního času (odpoledne SEČ) a byla úspěšná, uvedla dnes státní média bez dalších podrobností. Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře budou podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Jde také o škodovky. Rozhodnutí VW o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí by mělo padnout nejdříve v polovině prvního čtvrtletí příštího roku, uvedla agentura DPA s odvoláním na informované zdroje z koncernu. Časopis Automobilwoche předtím uvedl, že rozhodnutí nebude dříve než v únoru. Závod by měl vyrábět také vozy značky Škoda.

Koncem srpna bylo v ČR 341.496 cizinců z třetích zemí. Jejich dětmi se plní i školky a školy

Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor a Švýcarsko. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců pro příští rok, kterou v pondělí projedná vláda. Nejvíce, přes 140.000 lidí, pocházelo z Ukrajiny, následovali občané Vietnamu a Ruska.

13. prosince