Události - 24. dubna

Policie obvinila 22 lidí z krácení daní. Jde o 850 milionů

Policie v úterý obvinila 22 lidí ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedla dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová. Z okolností případu je zřejmé, že kauza souvisí s předchozím prověřováním strojírenské firmy ČKD Praha DIZ, která se mimo jiné podílela na stavbě pražského tunelu Blanka.

Travel Service prověřuje motory svých boeingů. Kvůli nehodě v USA

Letecká společnost Travel Service začala na pokyn evropských úřadů prověřovat motory některých svých boeingů. ČTK to řekla mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Travel Service má 33 letadel Boeing 737 se stejným typem motorů jako stroj aerolinek Southwest Airlines, který musel minulý týden kvůli poškození motoru nouzově přistát ve Filadelfii a zahynula při tom jedna pasažérka. České aerolinie takové letouny neprovozují.

Bush starší je na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je vážný

Bývalý americký prezident George Bush starší byl kvůli nespecifikované infekci, která se mu dostala do krve, přijat na jednotce intenzivní péče a jeho stav je vážný, ačkoli je při vědomí a se svým okolím komunikuje. Oznámil to mluvčí Bushovy rodiny Jim McGrath. Třiadevadesátiletý politik byl do nemocnice převezen v neděli, den po pohřbu své manželky Barbary.

Ústavní právníci: Vláda v demisi nemá dělat zásadní rozhodnutí

Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní nebo koncepční rozhodnutí, protože je vládou v demisi, a tedy na odchodu. Odborníci na ústavní právo se na tom dnes shodovali při jednání v Senátu, jehož předmětem byla výzva studentů na obranu demokracie a ústavy. Právní návod, jak řešit současnou situaci, ale podle odborníků není. Podle politologa Tomáše Lebedy není řešení na soudech, ale na aktivních občanech, pokud budou vytvářet tlak na vládnoucí elity.

Policie obvinila skupinu 22 lidí z krácení daní za 850 milionů Kč

Policie v úterý obvinila 22 lidí ze zkrácení danínejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Na webupražského vrchního státního zastupitelství to uvedla dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová. Z okolností případu je zřejmé, že kauza souvisí s předchozím prověřováním strojírenské firmy ČKD Praha DIZ, která se mimo jiné podílela na stavbě pražského tunelu Blanka.

Rasismus na univerzitách? Přihlášky černošských studentů jsou násobně víc kontrolovány

U černošských studentů, kteří usilují o přijmutí na univerzitě, je až 21krát větší šance, že jejich přihlášku podrobí průzkumu kvůli podezření z nepravdivých nebo špatně uvedených informací než u jejich bělošských kolegů. O problému informoval server britský Independent s odvoláním na data organizace UCAS. Výsledky šetření vyvolaly kritiku ze strany britských Labouristů, kteří poukazují na „institucionální rasismus“ v prostředí vysokých škol a požadují nápravu.

Policie obvinila pět útočníků z centra Prahy, které zadržela na letišti

Policisté obvinili pět ze sedmi Nizozemců zadržených pro podezření z napadení číšníka v Praze. Dva z obviněných chtějí policisté poslat do vazby. Na webu policie to oznámil policejní mluvčí Jan Daněk. Útok se stal v sobotu na zahrádce restaurace v centru města. Sedm podezřelých ve věku 24 až 32 let bylo zadrženo v pondělí na Letišti Václava Havla, noc strávili cizinci v policejní cele.

Odbory: ArcelorMittal Ostrava se má prodat už do 1. ledna 2019

Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), který chce světová ocelářská skupina ArcelorMittal prodat jako kompenzaci při koupi italských hutí Ilva, by měl mít nového vlastníka už od 1. ledna 2019. Po jednání odborářů s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a členy vlády to novinářům řekl předseda Základní organizace OS KOVO v AMO Vítězslav Prak. Generální ředitel a předseda představenstva AMO Ašók Patil na to reagoval, že žádné lhůty firmě dosud představeny nebyly.

Řidič jel šedesátkou, lidé létali do vzduchu, líčí svědci neštěstí v Torontu

Řidič s bílou dodávkou, který porážel lidi na chodníku u rušné ulice v Torontu, dobře věděl, co dělá. Jel rychlostí okolo 60 kilometrů za hodinu a během jízdy dokonce zrychloval, popisují podle kanadských médií pondělní krveprolití očití svědci. Těla lidí nabraná vozem odletovala podle nich do vzduchu, někteří přežili patrně jen proto, že se jim dostalo včasné pomoci od kolemjdoucích.

„Sídliště jsou tikající bombička. Stárnou, hloupnou a chudnou“

Praha se dočkala dokončeného Metropolitního plánu. Podle jeho autora architekta Romana Kouckého se jedná o plán stabilizační – společnost si podle něj potřebuje uvědomit, že Praha není jen Staré Město a historické centrum ale také modernistická Praha a sídliště. Prosadit ho přitom za současné politické reprezentace nebylo jednoduché a to především kvůli Zeleným. „To, že je metropolitní plán ve společném jednání, je zásluha primátorky,“ říká v rozhovoru pro Echo24 Koucký.

Hlasy zpod všeobjímajících křídel Andreje Babiše. I v ANO jsou kverulanti a odpadlíci

Na první pohled to vypadá, že hnutí ANO se rovná pouze premiér v demisi Andrej Babiš. Hnutí například není ochotné vygenerovat jiného kandidáta na premiérskou pozici, ačkoli Babišovi opozice vyčítá jeho trestné stíhaní. Na radnicích a v regionech se ale občas najdou členové ANO s kritickými postoji. Výhradami své spolustraníky torpédoval člen hnutí ANO v Praze Dušan Mourek a starosta Kroměříže Jaroslav Němec dal hnutí hlasitě sbohem.

23. dubna

Rakev s ostatky kardinála Berana byla uložena do sarkofágu v katedrále sv. Víta

V katedrále svatého Víta v Praze byly v pondělí večer v 20:00 uloženy ostatky kardinála Josefa Berana, někdejšího pražského arcibiskupa a politického vězně dvou totalitních režimů. Beran, který strávil velkou část života jako vězeň nacismu a komunismu, zemřel v exilu a dnešním aktem se splnilo jeho poslední přání. Jeho ostatky byly před několika dny převezeny z Vatikánu, kde spočívaly v papežské hrobce v bazilice sv. Petra. Uložení kardinálových ostatků předcházela bohoslužba, kterou vedl pomocný pražský biskup Václav Malý.

Trestně stíhaný? Slyším to denně, jsem na to už alergický, řekl Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se postavil odmítavě k požadavku ČSSD na to, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen. Stejně tak už je prý alergický na to, jak se o něm mluví jako o trestně stíhaném, řekl novinářům na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. ČSSD však na požadavku trvá a jednání neuzavře, dokud nebude problém vyřešen.