Události

Marianský sloup jako tikající bomba? Jeho obnova rozděluje také pražskou koalici

Obnova Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí budí stále větší vášně. Kontroverze vyvolalo především chování strážníků během sobotní akce k obnově sloupu v centru Prahy, když strážníci na příkaz primátora Zdeňka Hřiba zaparkovali vůz přímo na místě, kde sloup stával, a blokovali tak nahlášené místo modlitby. To se ale nelíbí koaličním partnerům v Praze, kteří by si obnovu sloupu přáli. Radní proto budou o návratu sloupu nadále jednat.

Sociální demokraté otočili, Hamáček s Maláčovou připustili možný konec koalice

Sociální demokracie nemusí za každou cenu zůstat ve vládě. Přestože v minulosti dokázala strana překousnout údajné dotační podvody premiéra Andreje Babiše či kauzu kolem jeho syna, nyní se zdá, že ČSSD možná dospěla k hranici, za kterou již není ochotná jít. Předseda strany Jan Hamáček řekl, že případné zvolení kandidáta SPD Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO by mohlo vést k ukončení koaličního projektu.

Strategie proti Babišovi. Opozice se sejde kvůli hlasování o nedůvěře vládě

Pětice opozičních ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN usedne k jednacímu stolu. Hovořit chtějí v úterý o tom, zda a kdy hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO). I v případě, že se na hlasování dohodnou, nemají ani spolu s SPD pro odvolání vlády dost hlasů. Podle opozice je nicméně i takové hlasování symbolické a nutné. I koalice v úterý zasedne a probere minulost i budoucnost své spolupráce.

17. června

Nechte východoněmecký venkov umřít, zvažují vědci. Navrhují přesídlování obyvatel do měst

Odchod obyvatel z východního Německa a vylidňování malých venkovských sídlišť je čím dál patrnější. Mizení celých vesnic, jejihc umírání, už prostě nejde zabránit, domnívají se významní němečtí ekonomové. Navrhují tedy, aby stát přestal pumpovat velké peníze do podpory venkova. Jsou to zčásti vyhozené peníze. Možnou odpovědí je nabídnout příslušným obyvatelům přesídlení, píše německý list Die Welt.

Vzpoura proti špiclování velkých bratrů. San Francisco zakáže kamery na rozpoznávání obličejů

Řadě amerických měst začíná čím dál více vadit kamerový sledovací systém s automatickým rozpoznáváním obličejů. Odpůrci této techologie poukazují též na její častou chybovost, zaměňuje mimo jiné muže se ženami. Kritici poukaují také na rasistické předsudky při vzniku softwaru. Jako první rozhodlo o zakázání tohoto kamerového systému San Francisco, napsal Spiegel Online.

Maláčová proti lidovcům. „Čunek dává na sociální služby nejméně,“ tvrdí ministryně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zkritizovala KDU-ČSL za iniciování mimořádného bodu Sněmovny o financování sociálních služeb. Zlínský kraj, v jehož čele je lidovecký hejtman Jiří Čunek, podle ní podprůměrně přispívá na sociální služby. Maláčová to v pondělí řekla novinářům před jednáním vlády. Bude také požadovat omluvu od předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Sněmovna o sociálních službách jednala předminulý týden a podle Výborného bude chtít věc řešit znovu v úterý.

Peskov: Kybernetická válka Ruska s USA je hypoteticky možná

Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy v pondělí v reakci na zprávy o hackerských útocích na ruské energetické sítě připustil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Reagoval na nedávný článek amerického listu The New York Times, podle něhož USA v posledním roce zvýšily počet počítačových útoků na energetický systém Ruska. Podle ruského ministerstva energetiky zatím úřady nemají informace o útocích tohoto druhu.

Egyptský exprezident Mursí omdlel při soudním jednání a zemřel

Někdejší islamistický egyptský prezident Muhammad Mursí zemřel u soudu. Uvedla to egyptská státní televize. V čele Egypta byl Mursí od 30. června 2012 do svého svržení armádou 3. července 2013. Mursí podle televize omdlel při soudním stání a následně zemřel. Pondělní soud se týkal Mursího obvinění ze špionáže spojené s údajným spiknutím s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Exprezidentovo tělo bylo podle egyptské státní televize odvezeno do nemocnice.

T-Mobile má neomezená data na léto. „Je to výsledek mého týmu,“ chlubí se Babiš, operátor to popírá

Operátor T-Mobile nabídne v létě jako první na českém trhu neomezené stahování dat. Do konce srpna si budou moci uživatelé opakovaně aktivovat bezplatný balíček, který umožní během 30 dnů využívat mobilní data bez limitu. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Toho využil předseda vlády Andrej Babiš , jenž se pochlubil, že jde o výsledek vládního vyjednávacího týmu. Proti tomu se ale ohradil T-Mobile, který tvrdí, že při „přípravách konkrétních nabídek s politiky rozhodně nespolupracuje“.

Babišova zakleknutí byla nezákonná. Společnost FAU uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků, uvedl server Neovlivní.cz. Pátou žalobu soud zamítl s tím, že se firma má domáhat svého požadavku přímo na Celní správě. Společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji, v důsledku kroků státních úřadů skončila v konkurzu.

Policie obvinila desítky pražských politiků kvůli prodeji bytů za nízké ceny

Policie podle serveru Seznam zprávy obvinila desítky politiků z Prahy 1, kteří měli hlasovat pro prodej lukrativních bytů v centru hlavního města. O 2,2 milionu levněji získala jeden z nich například tehdejší místopředsedkyně ČSSD Michaela Šupinová. Kauza se týká let 2010-2018, kdy první městskou část vedl jako starosta Oldřich Lomecký (nestr., dříve TOP 09).

Zvolit Semína do rady ČTK? Pak nemá smysl pokračovat v koalici, říká Hamáček

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat. ANO podle Andreje Babiše Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude

Dokonalé deepfake. Falešný Zuckerberg i Melanie s tváří Putina straší svět

Šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se ve videu na Instagramu pochlubil „totální kontrolou nad ukradenými údaji miliard lidí“. Zlověstný klip byl ale společným dílem umělců Billa Posterse, Daniela Howea a reklamní agentury Canny, kteří tím chtěli varovat před stále sílící manipulací v digitálním prostoru i před samotnou technologií deepfake, s jejíž pomocí video vytvořili. Ta totiž dovoluje simulovat mimiku i mluvu libovolné osoby a vkládat do úst vlastní slova. Nebezpečnému fenoménu se věnujeme i v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Nejen Agrofert. Zemědělské dotace rostou i firmě exministra Milka

Rozdělování zemědělských dotací v Česku provází zajímavý trend. Jejich objem totiž v posledních třech letech výrazně vzrostl některým z největších příjemců. Kromě holdingu Agrofert, u něhož zemědělské dotace v roce 2017 poprvé přesáhly miliardu, se dotační příjmy zvyšují i koncernu Úsovsko. Jeho spolumajitel je exministr zemědělství v první vládě Andreje Babiše (ANO) Jiří Milek.

16. června

Zahradil proti Vondrovi. Mariánský sloup rozděluje europoslance ODS

Možná obnova Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí rozdělila i lídra ODS do evropských voleb Jana Zahradila a bývalého ministra zahraničí a obrany Alexandra Vondru. Oba politici se vyjádřili k poslednímu pokusu sochaře Petra Váni vrátit repliku sloupu na místo, kde byl davem v roce 1918 zbořen. Podle Vondry Mariánský sloup na náměstí jednoznačně patří, Zahradil však připomíná, že není možné tolerovat rozebírání náměstí soukromými osobami.

„Schodek 40 mld. dodržíme.“ Schillerová s komunistkou Vostrou bránily ztrátový rozpočet

Priority jsou důchodci, učitelé a investice. Takto shrnula ministryně financí Alena Schillerová rozpočtové priority, které budou obsaženy v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten počítá také se schodkem 40 miliard jako ten letošní. Plnění státního rozpočtu za měsíc květen ale ukázalo, že schodek je už nyní 50 miliard. I přes kritiku opozice se předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) zhoršených čísel nebojí. „Jsme přesvědčená, že schodek 40 miliard bude dodržen,“ řekla v Otázkách Václava Moravce ČT šéfka výboru.

„250 tisíc lidí na Letné názory ČSSD nezmění.“ Onderka obhajoval vládu s ANO

Pod palbou otázek se ocitl první místopředseda sociální demokracie Roman Onderka od šéfa hnutí STAN Víta Rakušana. Podle opozičního poslance je ČSSD ve vládě pouze fíkovým listem, který kryje kauzy premiéra Andreje Babiše. Onderka však vládní angažmá bránil. Podle něj by odmítnutí vstupu do vlády znamenalo, že by hnutí ANO šlo do koalice s SPD Tomia Okamury. „Chováme se státotvorně,“ řekl Roman Onderka v pořadu Partie TV Prima.

Rvačka o klienty nepřestává. Banky nadále snižují sazby hypoték

Banky na tuzemském trhu se nepřestávají přetahovat o klienty, kterým nabízejí zvýhodněné sazby k hypotékám. Sestupný trend začal v únoru letošního roku a sazby v dubnu klesly na průměrně 2,85 procenta. Důvodem je na prvním místě regulace ze strany České národní banky (ČNB), která v minulém roce navyšovala sazby celkem pětkrát. Vyššími úrokovými sazbami lákají banky také na své spořící účty, které jsou však pro zákazníky nevýhodné kvůli vysoké inflaci.

Dohoda Schillerové s Maláčovou nic nevyřešila. Stále hrozí masivní propouštění

Krize v oblasti sociálních služeb nadále přetrvává, i když se ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dohodly na dofinancování. Kraje požadovaly po vládě dvě miliardy korun, které nutně potřebují k udržení provozu jednotlivých zařízení. Maláčová s Schillerovou poskytly pouze jednu miliardu s tím, že zbytek bude záviset na čerpání financí z evropských fondů. Podle krajů se však problém nevyřešil a nadále hrozí odchod až deseti tisíc pracovníků.

Režim se bál mladých lidí na koncertech, cítili se svobodněji, říká Michal Pavlíček

Legendární kapela Pražský výběr zažila za více než 40 let existence mnohé. Do Československa přinesla novou vlnu a prožila si také komunistický zákaz. Dnes však skupina patří mezi kultovní kapely, které, když zahrají, vyprodávají koncertní haly. Vloni muzikanti předskakovali The Rolling Stones a momentálně se připravují na Metronome festival, který se uskuteční 21. a 22. června v Praze. Kytarista Michal Pavlíček v rozhovoru pro Echo24 uvedl, že se diváci mohou těšit na speciální ochutnávky.

15. června

Primátor Hřib se bojí Mariánského sloupu, nasadil městskou policii

Bez potyčky s městskou policií se neobešlo sobotní umístění části balustrády repliky Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Umístil ji sem sochař Petr Váňa, který chce repliku památky vrátit na její původní místo. Pro umístění sloupu je už přitom povolení. Dohlížející městská policie, která z pokynu magistrátu a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) postavila svůj anton na místo, kde sloup kdysi stál a účastníky akce pacifikovala.