Echo Monitor - 21. ledna

„Mocní“ se sjedou do Davosu. Chybí však Trump, Macron, Mayová i Ťin-pching

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Letos ovšem chybí řada státníků, jako je třeba Donald Trump, Theresa Mayová či Emmanuel Macron. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země.

Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ. Podává na resort dvě žaloby

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ podal také dvě trestní oznámení, uvedl v pondělí v tiskové zprávě. V ní také uvádí, že resort každý měsíc v souvislosti s tím prodělává 30 milionů korun.

Akce proti praní špinavých peněz? Z evidence vlastníků firem je prázdné opatření

Způsob, jak dohledat skutečné vlastníky firem, už funguje více než rok. Evidence skutečných majitelů firem ale zatím působí jako prázdné opatření. Jejím spuštěním sice Česko vyhovělo unijní směrnici, podle níž jsou informace o skutečném majiteli klíčovým faktorem při sledování pachatelů trestných činů. Jenže neexistuje žádná sankce pro ty, kteří se do evidence nezapojí. Evidence také není veřejná.

Postaví se ČSSD proti hnutí ANO? Sporem je oddlužovací zákon

Oddlužovací zákon a jeho dvě verze můžou zapříčinit spory ve vládní koalici. Poslanci sociální demokracie totiž zřejmě podpoří senátní návrh oddlužovacího zákona. Důležité hlasování se odehraje v úterý, kdy se na stůl poslancům dostanou dva návrhy novely zákona, které řeší problémy s předlužením. Senátní návrh podporují také organizace pomáhající lidem v životní nouzi. Problémy s exekucí řeší v Česku přes 800 tisíc lidí.

20. ledna

Smlouva Francie-Německo je překvapení, debata o ní nebyla, říkají europoslanci

Francie a Německo se v úterý v Cáchách zavážou k těsnější spolupráci a společnému postupu. Dohoda, která může zásadně změnit poměry v Evropské unii, byla připravovaná téměř bez povšimnutí a nebyla debatována ani na půdě Evropského parlamentu. Je tak velkým překvapením, shodují se někteří čeští europoslanci. Na znění francouzsko-německé smlouvy upozornil deník Echo24. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) smlouvu nepovažuje za vznik tvrdého jádra EU, upozorňuje ale, že spolupráce v Evropě na půdorysu EU musí fungovat ku prospěchu všech členských zemí.

Arabský summit řeší navracení syrských uprchlíků do vlasti

Libanonský prezident Michel Aún dnes vyzval světové mocnosti, aby „vynaložily veškeré úsilí“ směřující k návratu syrských uprchlíků do vlasti bez ohledu na politické řešení tamní války. Na arabském ekonomickém summitu v Bejrútu také prohlásil, že Libanon navrhne řešení bezpečného návratu uprchlíků v závěrečném prohlášení.

Petříček bagatelizuje dohodu Francie a Německa: Tvrdé jádro nevzniká

O smlouvě o francouzsko-německé kooperaci z Cách, na kterou upozornil deník Echo24, české ministerstvo zahraničí ví a její vývoj sleduje. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) však nevidí důvod, proč by se ke smlouvě měl jeho úřad nějak vyjadřovat. „Nejsem toho názoru, že by se tvořilo tvrdé jádro,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle poslance Pirátů Mikuláše Peksy však hrozí, že Česko skončí na druhé koleji.

Stát pro D1 vybral špatnou firmu, míní Stanjura. Ťok přiznal, že se oprava prodraží

Nejdříve vyřešme problémy na D1, pak hledejme viníka. Na tom se shodli v pořadu Partie na TV Prima ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s bývalým ministrem dopravy a předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou. Debata se točila především kolem výstavby dálnic a nešťastné prosincové situaci na dálnici D1, kde několikrát zkolabovala doprava. Podle Dana Ťoka nemělo ministerstvo možnost zkolabování dopravy zabránit.

Zeman o Palachovi: Kdo chce bojovat za pravdu, musí pro ni žít

Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, musí za ni žít. Může bojovat pouze živý. Tak okomentoval prezident Miloš Zeman pokus o upálení z uplynulého týdne, ke kterému došlo na Václavském náměstí, ale i padesát let starý čin studenta Jana Palacha. Zeman to řekl v rozhovoru pro Blesk. Znovu se také vyjádřil k setkávání svého kancléře Vratislava Mynáře se soudci. Nejde dle Zemana o ovlivňování, ale o vyjádření názoru.

Z Německa a Francie vznikne superstát. Merkelová s Macronem podepíší překvapivou smlouvu

Překvapivou smlouvu, která vznikla prakticky v utajení, podepíše německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v německých Cáchách. Tato smlouva vytvoří z obou nejsilnějších evropských zemí de facto společný superstát. O smlouvě se nikde příliš nepíše, teprve před několika dny byla zveřejněna na stránkách francouzského ministerstva zahraničí.

Česko vysychá. Stát pumpuje miliardy na zadržení vody v krajině

Přes sedm miliard z rozpočtu a více než jedenadvacet miliard z peněz Evropské unie. Tolik v minulých čtyřech letech vynaložilo ministerstvo zemědělství v boji proti suchu a zadržení vody v krajině. A s dalšími miliardami se počítá na další roky. Nedostatek vody je totiž reálným problémem, který se nejvíce objeví v letních měsících. Minulý rok znamenal pro tuzemské zemědělce jeden z nejsušších v dlouhodobé historii. Škody jsou vyčísleny na skoro jedenáct miliard.

19. ledna

Ve Francii pokračují protesty žlutých vest, do ulic vyšly desítky tisíc lidí

Kolem 27 000 lidí se podle odhadu policie v sobotu odpoledne zapojilo ve francouzských městech do protestu žlutých vest. Francouzskou metropolí prošlo podle odhadu pařížské policie asi 7000 demonstrantů. „Macrone odstup!“ volali na adresu prezidenta Emmanuela Macrona, pokoušejícího se uklidnit vztek protestujících spuštěním celonárodní debaty o problémech země. V Paříži má na pořádek dohlížet na 5000 policistů, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejní prefekturu. K zajištění pořádku v celé zemi bylo nasazeno okolo 80 000 policistů, tedy přibližně stejně, jako bylo minulý víkend demonstrantů.

Výměna vedení po deseti letech. Novým předsedou CSU se stal Markus Söder

Novým předsedou německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) se stal bavorský premiér Markus Söder. Delegáti mnichovského sjezdu se pro něj vyslovili jasnou většinou hlasů. Dvaapadesátiletý politik ve funkci nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který z čela bavorské strany odešel po více než deseti letech. Do budoucna bude mít v CSU alespoň reprezentativní funkci, stal se totiž jejím čestným předsedou.

Zemanovu kytici doplnili aktivisté vzkazem: Zeman pošlapává Palachovu památku

Zástupce Pražského hradu položil v sobotu dopoledne za prezidenta Miloše Zemana k posmrtné masce upáleného Jana Palacha u Filozofické fakulty v Praze květiny s oficiální prezidentskou stuhou. Krátce nato se však u památníku objevili zástupci aktivistické skupiny Rebelové české politiky, kteří k prezidentově kytici přiložili vzkaz stejně, jako tomu bylo u kytice premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí.

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem a vyfotil se u Gándhího

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen Group a výrobnu plastových povlaků firmy Technicoat z Plané u Českých Budějovic otevřel dnes v indickém městě Púna český premiér Andrej Babiš. Na tiskové konferenci v prostorách Škody ocenil propagaci Česka prostřednictvím značek, které z republiky pocházejí. Při otevření závodu Technicoat český premiér vyjádřil podporu rodinným podnikům.

Provokatér Zeman. Kvůli jeho výrokům se schází poslanci a chystají žaloby

Nemine snad jediné televizní vystoupení prezidenta Miloše Zemana, aby jeho výroky někdo nedementoval, aby se kvůli jeho slovům nescházeli poslanci, nebo nepodávaly žaloby. V zatím posledním vydání pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem pronesl Miloš Zeman dva výroky, které rezolutně vyvrátili zainteresovaní lidé. Kvůli informacím o Zemanovu ovlivňování justice se také sejde podvýbor pro justici. Kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta se chystají žaloby.

Chceme vyhrát volby do Evropského parlamentu, říkají Piráti před celostátním fórem

Piráti se netají ambicemi zvítězit ve volbách do Evropského parlamentu. Přáli by si dosáhnout alespoň na pět křesel, což je víc, než získalo v posledních eurovolbách kterékoliv české uskupení. „Budou to volby o budoucnosti Evropy,“ říká předseda strany Ivan Bartoš. Aby však mohli Piráti ve volbách uspět, potřebují sestavit kvalitní kandidátku. O její podobě budou členové strany jednat na víkendovém celostátní fóru. O pozicí lídra kandidátky se uchází šest lidí, z nichž nejvíce nominací má poslanec Mikuláš Peksa.

Praxe v Pražské plynárenské za éry Krnáčové: Milionové zakázky bez výběrového řízení

Statisícové netransparentní odměny, zakázky za PR a marketing dohromady za miliony bez výběrového řízení a odmítání dotazů na fungování firmy. Pokud by šlo o popis jakékoli soukromé firmy, snad by se nebylo čemu divit. Řeč je ale o Prahou stoprocentně vlastněné městské firmě Pražská plynárenská v době, kdy pražskému magistrátu velelo hnutí ANO. Velký úklid v městských firmách nyní avizují Piráti.

18. ledna

Trump se chce s vůdcem KLDR Kimem sejít na konci února. Ten mu prý zaslal osobní dopis

Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února, dějiště vrcholné schůzky bude oznámeno později. Po Trumpově jednání s emisarem KLDR Kim Jong-čcholem to oznámil Bílý dům. První summit se konal loni v červnu v Singapuru a Trump s lídrem KLDR se na něm shodli, že chtějí Korejský poloostrov bez jaderných zbraní. Harmonogram nukleárního odzbrojení si ale nestanovili, což by mohl napravit druhý summit.

Maas v Moskvě jednal o německém monitoringu Kerčského průlivu. Putin souhlasí, řekl Lavrov

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc souhlasil s návrhem německé kancléřky Angely Merkelové na vyslání německých expertů k monitorování Kerčského průlivu. Při setkání s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem to v pátek v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Poznamenal, že ale žádný expert zatím nedorazil.