Rozhovory

Tomáš Zábranský

K měkkým drogám my Češi máme predispozici

Naši teenageři jsou největšími svátečními kuřáky konopných drog – marihuany a hašiše – v Evropě. To se opakuje už několik let, letošní Evropská zpráva o drogách, vydaná minulý týden Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), konstatuje, že 37 procent Čechů ve věku od 15 do 16 let aspoň jednou za poslední rok vyzkoušelo tzv. měkkou drogu.

 

Všechna sídliště nejsou stejná

Slavné hanlivé označení „králíkárny“ nepoužil prvně Václav Havel, jak se traduje, ale pařížská smetánka, která tak už v 50. letech začala říkat velkým sídlištím kolem Paříže.

Pravoslav Sovák

Výstřední je dobře nakreslit ženskou hlavu

V roce 1959 mu v Praze zahajoval výstavu Milan Kundera, který o něm řekl, že „prožil naši dobu, na kterou se jen nedíval, ale poznal ji jako velké dobrodružství plné kouzla a strádání“. To měl Pravoslav Sovák ještě mnohé před sebou: „zlatá šedesátá“ v Praze, „přesun“ po sovětské okupaci, léta v Německu, úspěchy v Americe, výstavy v nejdůležitějších západních galeriích. Nyní žije ve Švýcarsku a do Čech se vrátil zkontrolovat svou velkou retrospektivu, která v těchto dnech končí na Kampě.

Dan Ťok

A najednou v ANO děláme ryze populistickou politiku

Rozhovor s ministrem dopravy Danem Ťokem vznikal uprostřed zpráv o tom, že se mu už „nechce“ být v další vládě Andreje Babiše. Ťok se v posledních letech musel bránit proti trvající kritice, že málo staví. Současně se vysílil přípravou veřejné soutěže o dálniční mýto.

Nastassia Aleinikava

Srdečné pozdravy z Běloruska

Během posledních několika let byla mezi pravidelnými finalisty a letos se dokonce stala celkovou vítězkou prestižních cen Czech Grand Design.

Irena Zofia Romaszewská

Západní investoři z nás udělali tmáře Evropy

Podle insiderů evropské politiky je konzervativní Polsko v Bruselu a v Berlíně považováno za nejproblémovější členský stát, problémovější než Orbánovo Maďarsko, které, byť se často ocitá na tapetě, není příliš velké. Zofia Romaszewská je poradkyně polského prezidenta a politika PiS Andrzeje Dudy, coby významná disidentka si však uchovává pověst člověka s nezávislým úsudkem.

Miroslav Poche

Když Babiše odsoudí, padá vláda

Dosud se profiloval v komunální a evropské politice. Nemá žádnou vysokou stranickou funkci. Přesto by se díky velmi dobrým vztahům s novým předsedou sociální demokracie měl stát jedním z pěti ministrů.