Chabá útěcha pro transgenderisty
Když se transgender aktivisté budou ohlížet za uplynulými několika týdny, budou muset konstatovat, že pro ně nebyly příliš dobré, vlastně spíš špatné než dobré, anebo spíš špatné. V úterý zaznamenali neúspěch o to horší, že je fotogenický. V USA hrají univerzity velkou roli ve sportu, v některých sportech jsou akademické soutěže ty nejdůležitější. University of Pennsylvania v úterý přistoupila na dohodu s odborem občanských práv ministerstva školství, v němž uznala, že porušovala občanská práva.
„Nikdo tady není zklamaný“
Dvanáctidenní válka mezi Izraelem a Íránem, ke které se na poslední chvíli přidaly i Spojené státy, skončila. Je nepochybné, že větší šrámy utrpěl Írán. Izrael ponížil jeho ozbrojené síly, když během pár hodin získal naprostou leteckou nadvládu, cílenými útoky zabil třicet vysoce postavených vojenských velitelů a čtrnáct jaderných vědců, bombardoval vojenská a jaderná zařízení po celé zemi i symboly režimu. Nyní nastává vyhodnocení následků. Splnila izraelská operace svůj cíl zničit, či alespoň značně poškodit íránský jaderný program? A jaké budou geopolitické dopady?
Solárníci pozor! Odchylka bez smlouvy vás může stát stovky korun měsíčně
Solárníci by měli zbystřit. Od 1. července 2025 platí nová pravidla pro všechny majitele solárních elektráren. Kdo si včas nezajistil odpovědnost za takzvanou odchylku, riskuje pokuty i ztrátu výnosů z výroby elektřiny. Majitelé domácích fotovoltaik, kteří dodávají elektřinu do sítě, musejí mít od července uzavřenou smlouvu s dodavatelem, jenž převezme odpovědnost za tzv. odchylku, což je rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou elektřiny. Kdo tak neučinil, porušuje zákon a může dostat pokutu až několik set korun měsíčně.
Šéfka Mladých STAN: Neřešit zvyšování daní je nezodpovědné, dluh s platy učitelů chceme splatit
Nemluvit v současné době o zvyšování daní je nezodpovědné a přezíravé, k nějakému zvýšení totiž bude s největší pravděpodobností muset dojít. V rozhovoru pro Echo24, který je součástí seriálu Hlasy nové generace, to říká předsedkyně Mladých starostů a nezávislých a kandidátka do sněmovny na třetím místě kandidátky STAN v Olomouckém kraji Zdena Kašparová. Dále hovořila o svých prioritách spojených s duševním zdravím a vědou, ale také třeba o svém postoji k NATO a EU či k izraelsko-palestinskému konfliktu.
Po atentátu teror i naprosto moderní propaganda
Zdálo by se, že k atentátu na Reinharda Heydricha a následné heydrichiádě se už nic nedá zjistit. Archivář Vojtěch Šustek předkládá obsáhlou studii Atentát na Heydricha a následný teror proti Čechům, která nás vyvede z omylu. Málokdy čteme o historické události takovou až mikroskopickou rekonstrukci. I dnešního čtenáře, který ani nemusí mít speciální zájem o druhou světovou válku či odboj, zaujme detailní líčení akce proti Heydrichovi 27. května 1942 a následného teroru nebo německé propagandy a psychologické ofenzivy, jimž byl český národ během tří týdnů po atentátu vystaven.
Bude to krátká a rozhodná válka
Letošní pátek třináctého se stal pro Írán opravdu smolným dnem. Izraelské letectvo zaútočilo na jeho jaderná zařízení, zlikvidovalo protivzdušnou obranu a zabilo velkou část vojenského velení i mnoho jaderných vědců. Stalo se tak po letech íránského vyhrožování, že jednoho dne Izrael zničí. O důsledcích celé operace jsme hovořili s izraelským brigádním generálem ve výslužbě Amirem Avivim. Rozhovor proběhl v pátek 20. června odpoledne, tedy ani ne dva dny předtím, než se k útoku na Írán přidaly Spojené státy a mimo jiné bombardovaly zařízení na obohacování uranu ve Fordo.
Znamení zvěrokruhu ve Stochově
Schválně, milé děti, kdo by – bez googlování – odpověděl na otázku, kde se narodil svatý Václav? Lze pochopit, že taková otázka většinu z vás netrápí, nejspíš ani nezajímá, ale přece jenom: národní světec a patron by nějaké rodiště mít měl, ideálně na nějakém významném místě – a vy byste ho měli znát. Myslíte si, že je to Praha? Vyšehrad nebo – to by možná tipovali ti trochu zasvěcenější: Levý Hradec, nebo snad Budeč? Samá voda!
Salon
- Téma: Útok na Írán může zesílit konflikty uvnitř země a existenčně ohrozit tamní režim
- Téma: Je slovanská Evropa horší, nebo se jen neumí ocenit?
- Téma: Salon se smetánkou českého malířství o výhrách a křivdách
- Téma: Salon Echa o tom, co je ve smlouvě se Svatým stolcem a zda ji vůbec potřebujeme
- Téma: Sex po převratu, naše něžná erotická revoluce
-
Petr Pelikán
-
Jan Fingerland
-
Markéta Kutilová
Stojí Írán před velkou změnou?
Izrael už několik dní útočí na Írán, který mu oplácí raketovými salvami. Smyslem toho útoku je znemožnit Íránu vyrobit jaderné zbraně. Ambice Izraelců, k nimž se nějakým způsobem mohou připojit i americké síly, ale mohou být širší – přivodit pád íránského teokratického režimu, izraelský premiér Benjamin Netanjahu také označil íránského duchovního vůdce Alího Chameneího za jeden z cílů operace. Jak stabilní vlastně režim v Íránu je? A co by jeho případný pád mohl přinést?
-
Jakub Novosad
-
Maciej Ruczaj
-
Pavel Trojan
-
Lukáš Novosad
Slované jsme z nostalgie a ze vzdoru
Úkolem tohoto Salonu Echa je přiblížit čtenářům kout Evropy, který má hodně co dělat s českými dějinami, ale který přitom neprávem přehlížíme. Vyznění debaty je ovlivněno složením: mít mezi sebou rusistu či bulharistu, akcentovali bychom jiné tóny, ale podstatné by zůstalo stejné. Vzhledem k tomu, že se všichni dobře známe, zůstali jsme u tykání i v psané verzi rozhovoru. Ten vedli diplomat a politolog Maciej Ruczaj, polonista a serbista Pavel Trojan a autoři podcastu Echa Hej, Slované! bratři Jakub a Lukáš (ten v roli moderátora) Novosadové – jeden serbista a druhý sorabista.
-
Erika Bornová
-
Ivana Lomová
-
Anna Neborová
-
Kateřina Štenclová
-
Kamila Ženatá
Ženy jdou po pěšince a dívají se pod nohy
Do tohoto velmi specifického Salonu Echa se mi podařilo shromáždit crème de la crème čili smetánku zdejšího výtvarného umění. A podrobil jsem ho pohlavnímu výběru – u stolu tedy sedí samé dámy, renomované umělkyně, malířky a výtvarnice, podle abecedy: Erika Bornová, Ivana Lomová, Anna Neborová, Kateřina Štenclová a Kamila Ženatá. Skvělou záminkou pro naše setkání byla minulý týden zahájená výstava Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně, která se jmenuje Ženy – mistryně – umělkyně.
-
Václav Láska
-
Jakub Kříž
-
Jan Rozek
Formalita, nebo konec sekulárního státu?
Smlouva se Svatým stolcem, v médiích běžně nazývaná smlouva s Vatikánem, již několik měsíců z mnoha důvodů budí rozruch, přestože relativně hladce prošla parlamentem. Nejkontroverznější se zdá pasáž o zpovědním tajemství, jež je podle kritiků, mezi něž se počítá i prezident Petr Pavel, smlouvou značně rozšířeno. Obhájci ale tvrdí, že smlouva neobsahuje nic, co by v českém právu již nebylo. Nyní o tom, zda je smlouva s Vatikánem v souladu s českou ústavou, bude rozhodovat Ústavní soud (ÚS).
-
Jaroslav Kučera
-
Samir Hauser
-
Igor Salomon
-
Pavel Vondráček
Hříšné devadesátky
Sedí tu pět stárnoucích mužů, budou se bavit o sexu a matně vzpomínat na devadesátá léta. Žádná žena v dohledu není. Konzervativnější debata to už opravdu být nemůže. V Salonu Echa diskutují fotograf Jaroslav Kučera, hudebník a spisovatel Samir Hauser, majitel jednoho z prvních tuzemských erotických klubů Igor Salomon a bývalý šéfredaktor pánského časopisu Maxim Pavel Vondráček.