Komentáře - 06. června

Poslední brzda Green New Dealu, nebo zbraň hromadného ničení?

Na ideové konferenci ODS vystoupil ministr spravedlnosti Pavel Blažek s jedním z nejlepších projevů, které za poslední roky zazněly na téma, kdo drží skutečně největší moc v zemi. Varoval své spolustraníky, že je to ÚS, který se velmi snadno při současném vývoji společnosti k čím dál většímu katalogu nároků, kolektivních práv a stále nových závazků může stát společenskou „zbraní hromadného ničení“. Pokud svou roli bude hrát příliš expanzivně a nebude si stále a znova připomínat, že on je hlídačem, který už nad sebou nemá žádného dalšího.

05. června

Poznej svého nepřítele a hlavně jej nepodceň

Veřejným prostorem se občas šíří závan nálady, že Rusko už je vlastně poražené. A pokud ne poražené, alespoň na kolenou. Ekonomicky i geopoliticky. Přes všechnu propagandu – jež je pochopitelně oboustranná, náleží ke každé válce – bychom neměli přestat vidět pravdu zcela. To by nám v ničem nepomohlo. Tak snad jen dva střípky z poslední doby, které zřejmě triumfalistickou náladu zaženou. K čemu by ale byl falešný či předčasný triumfalismus, neopřený o realitu. Začněme ekonomikou. Rusko, zdá se, na tom není špatně, alespoň co se inflace týče.

04. června

Státní vyznamenání jsou doklad, že Česká republika žije

Sněmovna schvalovala návrhy na letošní státní vyznamenání – a jsou patrně sledovanější než v předchozích letech, neboť jsou to zaprvé první, která bude udílet nová hlava státu, a zadruhé jsou to po několika letech první státní vyznamenání, jež jsou zaštítěna vládou, která nesází na populismus, a prezidentem, který nemá zálibu v provokacích svého publika. Jsou to vyznamenání, od nichž se čeká, že se za ně část veřejnosti nebude třeba stydět, nebo že nebude potřeba nad nimi nervózně, rozhořčeně či výsměšně pozvednout obočí.

03. června

Importovaní šílenci Peterková a spol.

Přiznejme si, Česká republika je klidná, až nudná země. Nežijí tu nebezpečná zvířata, přírodní katastrofy jsou vzácné, kriminalita je tu relativně nízká, i v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi, kverulantství je sice národní sport, málokdy však opustí dveře hospody. Proto bylo tak šokující, když v úterý rozbouřený dav vtrhl do soudní síně, kde se projednávala kauza Jany Peterkové, aktivistky souzené za šíření poplašné zprávy. Dav skandoval takové věci jako „Gestapo, gestapo“ a „Zákon jsme my“. Soudkyně i se senátem raději utekla. Náhlý výbuch davového hněvu si pozorovatelé vysvětlovali různě.

02. června

Až na samé dno vlivu

Floridský guvernér Ron DeSantis, který minulý týden oficiálně zahájil prezidentskou kampaň, programově ignoruje mainstreamová média. Když se rozhodl ohlásit kandidaturu v přímém přenosu na Twitteru, tzv. Twitter Spaces, v rozhovoru s Elonem Muskem, oznámil to časopis Vanity Fair titulkem „Ron DeSantis formálně oznámí svou kandidaturu s Elonem Muskem, protože David Duke nebyl k dispozici“ (David Duke je notoricky známý otevřeně rasistický politik. Divíte se, že s takovými novináři odmítá komunikovat?).

01. června

Nejsou lidi. Zvedněte platy

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek rozhodla o zmírnění pravidel pro poskytování hypoték. Od července už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala bankovní rada ČNB v platnosti. Na tiskové konferenci to řekla členka bankovní rady Karina Kubelková. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) bude i nadále 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent.

31. května

Úplně poslední mohykán

Minulou sobotu se sto let dožil Henry Kissinger. Jeho fyzická přítomnost není jen neuvěřitelná, je důležitá i jako připomínka, že v mezinárodní politice se dá přemýšlet jinak. Kissinger v americké tradici zosobňuje realistický přístup jako protiklad k wilsonovskému idealismu. Úcta, která je starému pánovi ze setrvačnosti prokazována, zastírá, jak radikálně se starý pán svými názory liší od hlavního proudu. Už jako akademikovi, autorovi knih o vestfálském míru nebo metternichovské Evropě, mu byla blízká představa rovnováhy sil několika mocností. Každá mocnost má své zájmy a hodnoty, a druhá je má do nějakého stupně respektovat.

30. května

Jourová to spočítá Muskovi

Věru Jourovou rozčílil Elon Musk. Nebo ji možná pobavila Muskova snaha uniknout předpisům o potírání dezinformací, takže česká komisařka ukáže nejbohatšímu muži planety, zač je toho loket. Na svém twitterovém účtu, tedy na Muskově platformě, Jourová tuto sobotu napsala „Bye, bye birdie“. Reagovala tak na zprávu, že Twitter odstupuje od kodexu o dezinformacích. Úplný jeho název zní „Kodex praxe EU v oblasti dezinformace“, do života byl uveden před rokem.

29. května

V Hannibalových a Pyrrhových stopách?

Bitva u Kann je dodnes považována za jedno z nejdokonalejších vítězství historie. Armáda Kartága vlákala pod Hannibalovým vedením římské vojsko do pasti. Zatímco střed Kartaginců ustupoval, křídla držela své pozice a Římany dokonale obklíčila. O víkendu přišla zpráva, že Rusové po deseti měsících urputných bojů obsadili celý Bachmut. Ukrajinci to rozporují, ale jestli ovládají několik posledních budov, není podstatné, Bachmut je de facto pod ruskou kontrolou. Důležitější je, co se děje v okolí. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj tvrdí, že armáda je blízko taktickému obklíčení Bachmutu.

28. května

O slavných a neslavných výročích a absolutizaci dějin

Včera uplynulo jednaosmdesát let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mohlo by se jevit zbytečné tento čin připomínat, protože je připomínán každoročně napříč všemi médii. Je to totiž událost historicky i umělecky dokonale probraná, je jednoznačně kladně hodnocená a jako málokterá jiná tuzemská je bezchybně dramaticky vystavěná (třebaže ji neformoval úmysl autora, nýbrž „sám život“).

27. května

Trump vs. DeSantis. Souboj formy s obsahem

Republikánské prezidentské primárky můžou doopravdy začít. Zatím jim dominoval bývalý prezident Donald Trump. Sekundovala mu skupinka politických nicot, všichni bez šance jakkoliv jej ohrozit. To se změnilo ve středu, kdy floridský guvernér Ron DeSantis oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Nebyl to start nijak spektakulární.

26. května

Tohle nastane, pokud USA nezabrání platební neschopnosti

ÚHEL POHLEDU: Nejpodstatnější ekonomickou zprávou tohoto týdne je, že dohoda o zvýšení amerického dluhového stropu stále neexistuje. A teď už to začíná být vážně zajímavé. Americká ratingová agentura Fitch už zhoršila výhled ratingu Spojených států na negativní. To v praxi znamená, že by mohla v příštích měsících rovnou zhoršit celé hodnocení úvěrové spolehlivosti země z aktuálních AAA, tedy nejvyššího možného hodnocení. Americká ministryně financí Yellenová nepřestává varovat před důsledky, pokud se nenalezne zhruba do neděle dohoda.

25. května

Naše sdílené hodnoty

Sdílíme společné hodnoty – to je fráze, na které se tak nějak usnesli naši činitelé, když mají společné vystoupení se zahraničním představitelem, a moc nevědí, co by řekli. Můžeme třeba sdílet choulostivý úsek dějin, můžeme naopak o vzdálené zemi sotvaco tušit, můžeme mít odlišné zájmy. Ale vždycky jsou tu hodnoty, s těmi neprohloupíte. Tento zvyk musí znalce filozofů jako Nietzscheho a vůbec lidi, kteří něco tuší o tom, jak se pojem „hodnoty“ stal součástí moderního slovníku, dost iritovat. Ale takových je naštěstí málo