Britové proti armádě EU. Nepodkopávejme NATO

Britové proti armádě EU. Nepodkopávejme NATO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Británie je proti vytvoření evropské armády či společného vojenského velení. Takový krok by podkopával Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v úterý novinářům u příležitosti neformálního jednání ministrů obrany členských států Evropské unie britský resortní ministr Michael Fallon. Užší spolupráci v obranné a bezpečnostní politice prosazuje mimo jiné Německo.

„Souhlasíme, že Evropa potřebuje zareagovat na výzvy ohledně terorismu a migrace. Budeme se ale nadále stavět proti myšlence unijní armády nebo proti unijnímu vojenskému velení, což by jednoduše podkopávalo NATO. NATO musí zůstat základem naší obrany a obrany Evropy,“ řekl novinářům Fallon. Dodal, že podkopávání NATO by bylo chybným způsobem naplňování unijních cílů.

Těsnější spolupráci zemí evropské osmadvacítky by naopak uvítala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. „Nejde o krok směrem k vytvoření evropské armády. Cílem je sloučit rozdílné síly, abychom byli schopni rychlejšího jednání. Evropa je příliš pomalá, evropská odpověď na krize přichází někdy se zpožděním. Potřebujeme společný evropský postup,“ řekla ministryně a jako příklad uvedla německo-francouzskou brigádu, která podle jejích slov neomezuje suverenitu zúčastněných zemí.

Von der Leyenová odmítla názory, že by užší spolupráce zemí EU ve vojenské oblasti vedla k oslabení NATO. „Potřebujeme silnou Evropu. Všechno, co posiluje Evropu v obraně, posiluje i NATO,“ řekla ministryně.

Prohloubení spolupráce armád unijních zemí prosazuje spolu Berlínem i Paříž – Německo a Francie budou vojensky nejsilnější unijní státy po očekávaném odchodu Británie z EU.