USA A EVROPA

Východní Evropa by na odstrašení Ruska měla dávat 10 % HDP, míní Trumpův exporadce

USA A EVROPA
Východní Evropa by na odstrašení Ruska měla dávat 10 % HDP, míní Trumpův exporadce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud Donald Trump zvítězí v listopadových prezidentských volbách, bude se Evropa muset pomalu vymanit ze svojí závislosti na americké vojenské moci, uvedl exprezidentův poradce pro bezpečnostní záležitosti Elbrige Colby. Země východního křídla NATO by přitom v zájmu odstrašení Ruska – pokud to myslí vážně – měly na obranu vynakládat až deset procent svého HDP, řekl Colby v rozhovoru pro server Politico.

Colby, který v rámci Trumpovy prezidentské administrativy oficiálně působil jako náměstek ministra obrany, uznává, že Spojené státy mají závazek přijít na pomoc zemím NATO, pokud by byly napadené. „To ale není totéž jako říci, že bychom měli vrhnout celou naši armádu [na východní křídlo],“ prohlásil.

Ústředním americkým bezpečnostním zájmem současnosti podle něj je zamezit možné čínské expanzi do Pacifiku. „Mým osobním názorem je, že bychom měli vyčlenit značné síly pro obranu východních zemí NATO, ale zároveň nesnižovat naši schopnost bránit první ostrovní řetězec [oddělující pevninskou Čínu a Tichý oceán – pozn. aut.], tedy zejména Tchaj-wan,“ uvedl Colby v rozhovoru.

Americké vojenské kapacity týkající se logistiky, velení, munice nebo protivzdušné obrany by se tedy měly soustředit primárně na obranu asijských spojenců Spojených států. V Evropě by se tak zajištění těchto schopností mělo přesunout na bedra místních států.

V souvislosti s tím je podle Colbyho nutné, aby Evropané razantně navýšili své výdaje na obranu, a to i nad 2 procenta HDP, která jsou doporučena jako minimální hranice v rámci Severoatlantické aliance.

„Nemyslím si, že je působivé, že Litva nebo Estonsko na obranu dávají 3 procenta. Pokud bych byl na jejich místě, utrácel bych 10 procent, jestli to, že je Rusové ohrožují, myslí vážně,“ řekl Colby, který se v případě Trumpova listopadového vítězství zřejmě vrátí do popředí amerického bezpečnostního establishmentu. „Myslím, že Evropané by měli pochopit, že musí vybudovat svou armádu co nejdříve, jak je to v lidských silách možné,“ prohlásil.

 

, bra