KOMENTÁŘ JIŘÍHO PEŇÁSE

Odkud se vzaly velké nosy? Od neandertálců

KOMENTÁŘ JIŘÍHO PEŇÁSE
Odkud se vzaly velké nosy? Od neandertálců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někteří lidé mají velký nos, protože jejich rodokmen zahrnuje vzdáleného neandertálského předka. Před pár dny tahle zpráva z vědeckého světa poněkud oživila a osvětlila monotónně ponurý tok informací z domova i z ciziny. Konečně nějaká pořádná a zajímavá informace, konečně něco, co stojí za to si přečíst a třeba se nad tím i zamyslet.

Znám totiž několik lidí s větším nosem, kteří zajisté musí být potěšeni. Vždy jsem velkonosáče obdivoval, v čemž jistě nejsem jediný, ba jim to poněkud záviděl. Nepochybně je zvláště mužský nos ozdobou tváře i těla, naznačuje nejen osobnost (viz Cyráno), ale jako falický symbol i jistou analogii, o které ženy dobře vědí. Nyní tedy víme, že to má ještě další souvislost, že za tím může být neandertálský předek, což by dávalo také smysl.

Tak tedy už několik let se ví, že současný člověk, tedy tzv. homo sapiens, se kdysi vesele (to je otázka) křížil s člověkem neandertálským, po čemž mu v genetické výbavě zbyla nějaká DNA, odhaduje se to mezi jedním až čtyřmi procenty. To křížení muselo probíhat nejpozději někdy před pětatřiceti tisíci lety, pak, jak známo, neandertálci mizí z dějin a ze světa, jsou přitom různé teorie, proč se tak stalo. Nabízí se samozřejmě ta nejpřirozenější, že je homo sapiens vyhubil, což by odpovídalo představě, kterou o sobě lidé v současnosti mají: že to vždy byli a jsou vrazi k pohledání. Ale tak jednoduché to zase není, je docela možné, že se neandertálci odebrali na věčnost kvůli něčemu jinému, možná nějakým nemocem, možná ztenčenou ozonovou dírou (tzv. laschampská událost před čtyřiceti tisíci lety), mohlo to taky být nějakou sníženou schopností se adaptovat na střídání počasí - anebo vším dohromady.

Neandertálci nebyli pravděpodobně hloupější než homo sapiens, dlouho s nimi drželi krok, fyzicky byli silnější, svalnatější a líp přizpůsobení chladu, nejspíš uměli mluvit, zůstaly po nich nějaké předměty, které naznačují, že měli jakési estetické cítění. Byli to spíš samotáři, žili v malých skupinkách, moc ani nemigrovali, stavěli si chýše a vůbec se chovali ekologicky. Sem tam se oddali kanibalismu, ale to se tehdy tak nebralo. Ne že by je člověk chtěl jen tak někde v lese potkat, to by asi raději vzal nohy na ramena, ale sympatie spíš převažují nad negativy. Vlastně je škoda, že tady nějací nezůstali, měli bychom si s nimi snad co říct. S tzv. homo sapiens ostatně nějak koexistovali sto padesát tisíc let, zakládali rodiny, ženili se, vdávali… Máme po nich těch pár procent genů - a velký nos.

To je tedy objev těch vědců, kteří poměřovali nosy lidí s neandertálskou DNA a zjistili, že čím víc neandertálských genů, tím větší nos. To je nepochybně převratné a zajímavé. V té zprávě nebylo uvedeno, jestli je ten větší nos skutečně projevem neandertálství an sich, zda ho mají popořadě všichni potomci neandertálců, anebo se vyskytuje jen jednou za čas, je to tedy nějaký spící gen nosu, který se třeba jednou za pět tisíc let projeví a někomu holt naroste velký nos. Každý, kdo není zcela slepý a politicky korektní, se třeba shodne na tom, že některé národy mají větší nos než jiné národy, třeba kdo viděl několik Arménů, musel si všimnout, že zejména mužští zástupci se mohou pochlubit často impozantním nosem. Znamená to tedy, že mezi Armény či Gruzíny jsou zastoupeni potomci neandertálců? Nebo mezi Řeky a Hebrejci či Levantinci? Proč ne? Černoši pak naopak mají nos spíše negativní, někteří vůbec žádný. Znamená to, že se mezi nimi neandertálské geny vůbec nevyskytují?

Ještě ti vědci přišli na to, že udržení velkého nosu nahrává chladné počasí, protože čím větší nos, tím lepší ochrana proti chladu. Nos prý slouží jako taková malá kamna na ohřívání vzduchu. To je také zajímavé. Ale poněkud v rozporu s nebezpečím omrzlého nosu, jemuž jsou zajisté více vystaveni nosáči. A pak především: proč nemají největší nosy Eskymáci? Odpověď by mohla být, že jim chyběli neandertálci. Inu, samé otázky. Ale zajímavé otázky. Určitě zajímavější než celý daňový balíček. Ostatně, co takhle zdanit velké nosy? Třeba jenom v zimě. Když mají tu výhodu ohřevu.

13. května 2023