Dopady Brexitu

Británie nesmí vyjednávat o obchodu před brexitem, hrozí pokuta

Dopady Brexitu
Británie nesmí vyjednávat o obchodu před brexitem, hrozí pokuta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Velká Británie by mohla zaplatit miliony liber za to, že se pokusí vyjednat samostatné obchodní smlouvy s evropskými státy ještě předtím, než sama požádá o odchod z Evropské unie. Pokutu za toto počínání by po ní totiž u soudu zřejmě vymáhala Evropská komise, píší Sunday Times s odvoláním na dokument přímo z dílny komise.

Zpráva, kterou mají britské noviny k dispozici, hovoří o tom, že existuje „vysoké riziko“ soudního sporu Velké Británie a Evropské komise. Tato rozepře by se týkala snahy britských politiků vyjednat si výhodnější podmínky další ekonomické spolupráce se státy Evropské unie, jejíž struktury musí ostrovní země podle výsledků letošního referenda v brzké době opustit.

„Komise už argumentovala tím, že to (Brexit) znamená, že není možné zahájit vyjednávání nejen bilaterálně, ale ani u Světové obchodní organizace,“ píše se v dokumentu. Pokud se Británie nebude tímto doporučením řídit, může to vyústit až v žalobu Evropské komise, která by nutně požadovala i zaplacení milionové pokuty.

Oddělené rozhovory o další ekonomické spolupráci v Evropě by navíc nemusely napadnout pouze unijní úředníci. Podle získaných dokumentů by na stejnou žalobu měly mít právo kromě Evropské komise i jednotlivé státy EU.

Informace o možné žalobě by mohla ohrozit také vzájemná vyjednávání mezi Británií a zaoceánskými zeměmi, jako je Kanada, Austrálie či Brazílie. Ty by se totiž podle představ Evropské komise měly rovněž odehrávat až poté, co Velká Británie opustí oficiálně struktury EU.

O tom kdy a jak by měla ostrovní země začít s přípravami takzvaného brexitu přitom neexistuje shoda ani mezi britskými politiky. Zatímco současná premiérka Theresa Mayová trvá na svém úmyslu dodržet výsledky letošního referenda, které zavazuje vládu k přípravám odchodu z EU, ministr financí Philip Hammond stále doufá v to, že Británie nakonec setrvá na jednotném evropském trhu.

 

, pf