VYHROŽUJÍ JÍ SMRTÍ

Afghánistán se diví. Jeho první pilotka požádala o azyl v USA

VYHROŽUJÍ JÍ SMRTÍ
Afghánistán se diví. Jeho první pilotka požádala o azyl v USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

První Afghánku, která získala oprávnění pilotovat letadlo, v rodné zemi chválili a její příběh „obletěl“ světová média. Teď ale Nílúfar Rahmání požádala o azyl ve Spojených státech amerických a poštvala tím proti sobě afghánskou vládu. Čtyřadvacetiletá pilotka zdůvodnila rozhodnutí tím, že postavení žen se v Afghánistánu nezlepšuje a doma jí vyhrožují smrtí. Informoval o tom server rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

„Věci se v Afghánistánu nemění k lepšímu. Je to horší a horší,“ řekla Rahmání k situaci žen v Afghánistánu. Sama podle svých slov zažila, jak na ni mužští kolegové pohlížejí s despektem a jako pilotku ji neuznávají. Radikálové z hnutí Taliban, které se hlásí k právu šaría, navíc vyhrožovali jí i její rodině.

Po skončení patnáctiměsíčního vojenského výcviku, který absolvovala ve Spojených státech, se proto rozhodla požádat v této zemi o udělení azylu. Do rodné země se podle svých slov už vrátit nechce. Řekla to v rozhovoru s místními médii.

Její záměr se ale nelíbí afghánské vládě, která ho označila za „ostudný“. Když se odvolává na situaci žen, je to podle úřadů pouhá výmluva. „Je to jen výmluva. Ale máme stovky vzdělaných žen a lidskoprávních aktivistek, které tu pracují a je to pro ně bezpečné,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Mohamed Radmanish.

Afghánské ministerstvo obrany zároveň vyjádřilo naději, že pilotka Rahmání azyl ve Spojených státech nakonec nedostane. Jeho mluvčí Radmanish poznamenal, že americká vláda investovala miliardy dolarů, aby pomohla v Afghánistánu vybudovat bezpečnostní složky.

Nílúfar Rahmání se v roce 2012 stala první Afghánkou, která mohla řídit letadlo – na rozdíl od svých předchůdkyň, které mohly pilotovat pouze vrtulníky. Je také první ženou v afghánském letectvu od pádu vlády Talibanu v roce 2001. Pilotní kurz zahájila v roce 2010. Věděli o tom její rodiče, ale před dalšími příbuznými své studium tajila. Americké ministerstvo zahraničí jí vloni udělilo Mezinárodní cenu ženské odvahy.

, bp

28. prosince 2016