Mattis: Diplomatický spor nenarušil spolupráci USA s tureckou armádou

Mattis: Diplomatický spor nenarušil spolupráci USA s tureckou armádou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zvýšené diplomatické napětí mezi Spojenými státy a Tureckem podle amerického ministra obrany Jima Mattise nepoškodilo vzájemné vztahy armád obou zemí. Mattis dodal, že s tureckými protějšky bude nadále úzce spolupracovat, napsala agentura Reuters. O situaci spolu podle světových agentur ve středu telefonicky hovořili ministři zahraničí obou zemí.

V probíhající diplomatické roztržce je v sázce mnoho, neboť armády obou zemí spolupracují v rámci NATO v boji proti takzvanému Islámskému státu a Spojené státy mají na základně v Turecku bojové letouny, uvedla rozhlasová stanice NPR. Již dříve napjatá situace se vyostřila, když Turecko před týdnem zatklo zaměstnance konzulátu USA v Istanbulu. Spojené státy v reakci přestaly zpracovávat turecké žádosti o víza, stejný krok o několik hodin později učinily turecké úřady.

Podle tureckého vicepremiéra Mehmeta Şimşeka je celá záležitost "nafouknutá" a bude brzy vyřešena. Médiím ve Washingtonu sdělil, že pro Turecko je bezpečí amerických diplomatů a pracovníků "nejvyšší prioritou" a zásahy policie vůči americkým zaměstnancům nazval "rutinními" opatřeními.

"Vláda Spojených států stále neobdržela od turecké vlády zdůvodnění pro zatčení nebo zadržení našich pracovníků," řekl novinářům americký velvyslanec John Bass v odkaze na dva americké zaměstnance, které podle Washingtonu letos Turecko zatklo. Turecká provládní agentura Anadolu po zatčení z minulého týdne uvedla, že úřady pracovníka americké ambasády Metina Topuze podezírají z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Turecko připisuje zosnování loňského neúspěšného převratu.

Bass dále uvedl, že učinit rozhodnutí o zastavení výdeje víz bylo obtížné, avšak okolnosti nenabízely jinou možnost. "Představa, že naši zaměstnanci zde čelí obviněním, nebo jsou podezíráni z terorismu, to je velmi vážná věc," řekl americký velvyslanec v Turecku.

turecké vojenské letectvo - Foto:turecké min. obrany

Ankara v posledních dnech volá po rychlém vyřešení sporu, zároveň však viní Washington z nepřátelského postoje. "My jsme ten problém nezačali. Problémem jsou samotné Spojené státy," řekl v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

O diplomatické krizi dnes telefonicky hovořili šéfové diplomacií USA a Turecka Rex Tillerson a Mevlüt Cavusoglu. Informovala o tom agentura Anadolu, avšak detaily z rozhovoru nejsou známé. Podle NPR není brzké oteplení ve vztazích příliš pravděpodobné, neboť se objevily zmínky o tom, že turecké úřady budou vyslýchat dalšího pracovníka amerického konzulátu a že první zadržený se k trestné činnosti přiznal.

,

12. října 2017