Nevládní organizace, NGOs, nevládky, mají obecně nimbus božích lidí

Šílenci mezi Sicílií a Afrikou

Nevládní organizace, NGOs, nevládky, mají obecně nimbus božích lidí
Šílenci mezi Sicílií a Afrikou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nevládní organizace, NGOs, nevládky, mají obecně nimbus božích lidí, šílenců, kteří někdy v zájmu dobré věci překračují pravidla i zákon, a přesto je dobré je chránit, protože bez nich by náš svět byl bezcitnější a ovšem nudnější. Pronásledují je v Putinově Rusku, Orbánově Maďarsku, indický premiér, nacionalista Naréndra Módí zakázal Greenpeace. A pak je část světa, v níž nevládní organizace, respektive ty militantní mezi nimi, hrají přesilovku. Toho jsme právě svědky ve Středozemním moři. Mezivládní dohoda mezi Itálií a Libyí o vracení migrantů vylovených na moři musí také zahrnovat případy, kdy migranty do Itálie dovážejí lodě nevládek. Ale přinejmenším dvě z nich se postavily na odpor.

Jednak německá Jugend rettet, ustavená partou idealistů ze středních škol v říjnu 2015, jednak světoznámí a zásluhami obtížení Lékaři bez hranic. Obě skupiny provozují poblíž libyjského pobřeží lodě a odmítají na ně pustit italské policisty.

Vůle Italů po drastičtějším řešení, jak se rýsuje v dohodě s Libyjci o vracení běženců do libyjských přístavů, nebyla v minulosti velká. Letos na jaře ale Francie a hlavně Rakousko pohrozily zavedením kontrol na hranicích. Nedá už se tedy spoléhat na to, že většina z 200 tisíc běženců v Itálii se sama rozejde a rozplyne po Evropské unii za přihlížení italských úřadů. Budou se naopak hromadit v zemi a každá loď s nákladem běženců od Libye zas o trochu zvýší tlak.

Nevládní organizace samozřejmě nadnáší ušlechtilý pocit těch, co zachraňují životy, což je pravda. Letos už se ve Středozemním moři utopilo přes 2,5 tisíce běženců, k nimž žádná loď nepřiplula nebo vypnula radiospojení, aby mohla tvrdit, že o poblíž topících se lidech nevěděla. Ale angažmá nevládek je současně vrcholem procesu, v němž Západ působí jako velká servisní organizace pro pašerácké gangy. Když v letech 2013 a 2014 italské vojenské loďstvo provozovalo záchrannou operaci Mare Nostrum, museli k jejich lodím uprchlíci zdolat na svých člunech 150 námořních mil (jedna námořní míle měří 1,8 km). Mare Nostrum začínalo zhruba na půl cesty mezi Libyí a Sicílií.

Po přerušení operace, která do Itálie dopravila 190 tisíc běženců, začal opět stoupat počet utonulých, do věci se tedy vložila EU a spolu s Italy spustila operaci Triton. Trasa, za jejíž zdolání zodpovídali pašeráci, se zkrátila ze 150 na 120 námořních mil. A nevládky, které se ve větší míře zapojily loni, své lodi posílají už přímo k hranici mezi libyjskými teritoriálními a mezinárodními vodami, která vede 12 námořních mil od břehu.

A pak je část světa, v níž nevládní organizace, respektive ty militantní mezi nimi, hrají přesilovku. Toho jsme právě svědky ve Středozemním moři - foto s migranty z Řecka: shutterstock

Podle časopisu Spectator jedna pašerácká agentura v Libyi slibuje zákazníkům na internetu skupinové slevy a cestu po moři „tři až čtyři hodiny“. Pak přebírají byznys Itálie, EU, NGOs. Nevládky podle vlastních odhadů vyloví z moře asi třetinu budoucích žadatelů o azyl. Někdy zajíždějí přímo do libyjských vod, podle italských úřadů opakovaně koordinují s pašeráky ještě předtím, než ti vypraví své čluny na moře.

Takže dotyčné nevládky se z velké části stávají spolupracovníkem, komplicem při pašování lidí, k jehož potírání vyhlásila OSN spolu s EU v roce 2015 slavnostní čtyřletý program. A poněvadž Libye je od katastrofální invaze Západu z roku 2011 fakticky padlý stát s dvěma konkurenčními vládami a různými milicemi mezi nimi, asi by nás nemělo zaskočit, že na posílání migrantů do Evropy se přiživuje jedna z oněch milic, nějaká Al-Káida. Mluvil o tom oficiálně šéf záchranné operace EU, admirál Enrico Credendino loni v prosinci. Dokud nezačne Evropa vracet běžence ještě z moře přímo do Libye, pašerácký průmysl nevyschne. Současně EU patří mezi sponzory Lékařů bez hranic. Někdo tu chce příliš věcí najednou.

 

2. srpna 2017