Klaus: Turky bych do EU přijal, pokud by ji to rozbilo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý prezident ČR Václav Klaus opět zvířil vody další z řady svých kontroverzních výroků tentokrát na téma možného přijetí Turecka do EU. Zatímco před lety se při státní návštěvě země vyjadřoval ve smyslu, že by Turecko v unii znamenalo „zatřepání Evropou“, nyní by podle svých výroků v rozhovoru pro Týden Turecko přijal, protože si stejně přeje, aby „EU byla rozbita“. Ve sloupku na stránkách Institutu Václava Klause pak Jiří Weigl připomíná, že finalista kandidatury na prezidenta USA Donald Trump má blízko k České republice a tento vztah je záměrně opomíjen.
Smrští výroků na ožehavá témata současnosti na sebe znovu upoutal bývalý ministr financí a prezident České republiky Václav Klaus. V rozhovoru pro Týden promluvil na téma současných bezpečnostních otázek a točil se zejména kolem role Turecka.
„No, tak já bych si nepřál, aby Turecko se svými hodnotami, způsoby politického boje a svými představami o světě vstoupilo do Evropy. Ale bylo by mi úplně lhostejné, kdyby vstoupilo do Evropské unie. Protože jsem stejně pro to, aby EU byla rozbita,“ odpověděl Klaus na otázku Týdne, zda je stále jako před pěti lety pro vstup Turecka do EU.
Tehdy při návštěvě této s Evropou hraniční země prohlásil, že „Česká republika je zřetelným a jasným podporovatelem vstupu Turecké republiky do Evropské unie“. Stanovisko sice nezměnil, důvody pro něj se ale poměrně změnily.
„A pokud by k tomu vstup Turecka přispěl, tak bych to jedině uvítal. Myslím ale, že jistý vzestup ambicí Turecka vstoupit do EU nastal někdy na přelomu tisíciletí, tehdy měli velký zájem a atmosféra v zemi tomu byla nakloněna,“ pokračoval Klaus. „Ale nepřetržité sdělování té či oné evropské mocnosti, že sice ano, ať EU vyjednává, ale jen přes naši mrtvolu, tak to myslím Turky z toho snu dostatečně vyléčilo.“
Podle bývalého prezidenta je zároveň potřeba stát si za neudělením bezvízového styku. „Myslím, že Evropa odstranění vízové povinnosti stoprocentně dopustit nemá. Ale řekl bych, že kvůli sobě samé a ochraně svého prostoru, a nikoli kvůli tomu, kdo přesně a jak zorganizoval puč v Turecku a co po něm následuje,“ vysvětloval dále Klaus. „Řekl jsem, že my se máme bránit tomu, aby sem těch dva a půl milionu lidí přišlo. Co udělá Turecko, to myslím nemůžeme ovlivnit.“
Trump má k ČR blízko, jeho vnoučata sem jezdí za babičkou
K aktuální situaci se na stránkách Institutu Václava Klause vyjádřil i bývalý prezidentův poradce Jiří Weigl. Ten ve svém příspěvku „Stanovisko IVK ke dni 8. 8. 2016: Trump má k naší zemi blízko, měli bychom to vědět“ rozebírá spojitost republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa a České republiky.
„Jeden ze dvou finalistů boje o funkci amerického prezidenta má výjimečné vazby k naší zemi. Donald Trump, republikánský kandidát, byl 15 let ženatý s Češkou, i po rozvodu s ní udržuje dobré vztahy a tři jeho dospělé děti jsou poloviční Češi. Takový vztah k nám neměl v americké historii v obdobné pozici nikdo. Zdá se, že to ty, kteří udávají tón české politice i veřejné diskusi, vůbec nezajímá. Trump je v médiích i v ústech vládnoucích politiků ostouzen, shazován a dehonestován, aniž by si někdo připouštěl možnost, že by mohl zvítězit. Přitom asi pouze on dává naší zemi šanci na privilegovanější vztah se světovou velmocí, o němž naše elity vždy snily,“ přemítá Jiří Weigl.
Podle něj je nespravedlivé, abychom vzpomínali pouze na kořeny Madeleine Albrightové nebo Johna Kerryho. „Jenom vzpomeňme, kolik se toho navyprávělo o českém původu bývalé ministryně zahraničí USA M. Albrightové a jaký jásot vyvolalo zjištění, že dědeček současného ministra J. Kerryho se jmenoval Kohn a žil koncem 19. století v Sudetech. To Trumpovy děti jezdí ke své české babičce do naší republiky dnes a u nás to nikoho nezajímá. Trump se nelíbí našim levicovým evropským mentorům, tak se o tom nemluví. Nenechme se obalamutit – šance, že budoucí americký prezident bude mít k Čechům blíže než kdokoliv z jeho předchůdců, je vysoká,“ uzavřel na stránkách Klausova institutu Weigl.