Komunismus vyhovoval české povaze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Aspoň pětadvacátého února by měl člověk věnovat tichou vzpomínku na komunismus a komunisty, kteří tuto zemi čtyřicet let měli ve svém vlastnictví, takže se z toho nemůže dosud vzpamatovat.
Patřím ke generaci, která se po listopadu ’89 domnívala, že komunismus zakrátko odejde do věčných lovišť. Zdál se v této zemi natolik znemožněn a to, co ho mělo nahradit, mělo být tak jednoznačně lepší, že ani nebude nutné tu stranu, která se k němu hlásí, zakazovat. Zmizí sama, její členstvo se přirozeně rozplyne, voličstvo nebude přibývat, volit ji bude možná pár nostalgiků, podivínů, magorů – a pak už ani oni ne. Dávno už tu budou strany a hnutí, které důvody, proč se o komunismus nějací lidé snad i z dobrých pohnutek zajímali, nahradí něčím rozumnějším, lidštějším, účinnějším. Sociální solidaritou, soucitem, dobrými zákony na ochranu chudých a potřebných, z jiné strany prosperitou a svobodou.
V tom jsem se mýlil – stejně jako mnoho dalších: například Václav Havel. Máme tu silnou, životaschopnou a sebevědomou komunistickou stranu, nejsilnější v civilizované části Evropy. Radikální levicové strany jsou i jinde (v Řecku, Itálii, ve Španělsku...), ale nikde nejsou spjaty s režimem, který byl utlačovatelský a násilnický – byť to třeba ne každý pocítil. V tomto smyslu má naše KSČM daleko blíž k nostalgikům frankistickým, mussoliniovským, salazarovským. Naše komunistická strana se více než k Marxovi hlásí ke vzpomínkám na mrtvolný klid posledních dvaceti let „reálného socialismu“, tedy na sešněrovanou společnost televizního biedermeieru s unifikovaným životem, který měl své pevné rituály a pravidla.
Daleko blíž než k představám o revolučních přeměnách světa měl ideál českého komunismu k tesilovému pohodlí vytahaných gatí kotletových fotrů soudruhů a naondulovaných meger soudružek. Nejsilnější ideologií českého komunismu bylo ostražité a načuřené hlídání pohodlí a hrůza z představy, že by ho mohl někdo ohrozit. Komunismus, který většina z nás ještě zažila, byl reakcionářstvím spojeným s českým šovinismem – jediní, koho komunisté snesli a nad něhož se nepovyšovali, byli Rusové.
Český komunismus byl divný komunismus. Byl ale svými kořeny pevně zachycen v půdě, která byla vždy v této zemi nakypřena a průběžně hnojena, doplňována živinami, které se snad v té líbezné české zemi rodí jako její druhá, temná míza: je jí nenávist ke svobodě, pohrdání odlišnostmi, netolerance do morku kostí. A lenost a závist.
Je to to, co člověk při vší lásce ke své vlasti a lidem, mezi nimiž žije, cítí jako zdejší strašnou vlastnost: esenciální hrubost a necitlivost ve vztahu k druhým. To byla podstata českého komunismu.
Český komunismus byl divný komunismus. Něčím nesmírně vyhovoval zdejší povaze.