V plynové krizi poznáš spojence
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko se rozhodlo, že je potřeba rozklížit dosavadní relativně pevnou jednotu Evropy v sankcích a vyzbrojování Ukrajiny přes zastavení dodávek plynu do Polska a Bulharska. Přesně podle metody rozděl a panuj. Zavření kohoutků přichází den poté, co ohlásily nové zbrojní dodávky na Ukrajinu dvě klíčové země, kterým se do toho v případě té první zatím moc nechtělo. A v případě té druhé se to dělalo, ale nemluvilo se o tom.
Na mezinárodní zbrojní konferenci na německé základně Ramstein, kterou svolal při své evropské návštěvě americký ministr obrany Lloyd Austin, Německo ústy své ministryně obrany Christine Lambrechtové nabídlo samohybný protiletadlový systém Gepard. Staronový francouzský prezident Emmanuel Macron hned den po volebním vítězství ohlásil dodávky samohybných houfnic Caesar. Na vojenskou základnu na jihu Francie už dorazilo na výcvik čtyřicet ukrajinských dělostřelců. Macron zbraně na rozdíl od Němců ochotně posílal, ale v předvolební kampani o tom nemluvil. Po obhajobě mandátu už mu nic nebrání. A on se s ambiciózností sobě vlastní znovu chce blýsknout jako výrazný vůdce v podpoře Ukrajiny. Jestli se někomu opravdu nelíbí, jak teď mají ve vztahu k Rusku v Evropě hlavní slovo Poláci, je to Macron. Už jen proto se bude snažit vytáhnout, že Francie je ještě vojensky silnější země.
Evropa řekla, že je to vydírání, na které nepřistoupí. Jenže pak různé země zvolily různý přístup. Podle agentury Bloomberg už si deset evropských zemí (není zřejmé, jestli jde o členy Evropské unie) otevřelo rublové účty v Gazprombance. Přesně, jak žádá Putin ve svém dekretu. Bloomberg s odvoláním na zdroj z Gazpromu píše, že čtyři evropské země už na platby podle Putinova rublového modelu přistoupily. Nejmenuje, o které jde. Zjevné je, že to odmítli Poláci a Bulhaři. Z dřívějších vyjádření a postojů k Rusku se dá jen spekulovat, že mezi nejvstřícnějšími jsou nejspíš Němci, Rakušané a Maďaři.
Zástupci české vlády dosud tvrdili, že na Putinovo vydírání s rubly nepřistoupí. Včera ale nikdo výslovně neřekl, jestli v rublech platíme. S 80 procenty jsme spolu s Rakouskem na Rusku v dodávkách plynu nejvíce závislí v celé Evropě.
Teď přichází velký test odvahy a spojenectví v Evropě a mezi vyspělými zeměmi vůbec. V zásobnících máme v této chvíli plyn zhruba na 90 dní spotřeby v teplých měsících, které snad přichází. Žádný okamžitý šok nepřijde.
To je čas na to, vyřešit, co dál. Premiér Petr Fiala včera řekl, že se hledají všechny možné cesty k alternativním dodávkách. Nechtěl ale zveřejnit žádné detaily. Takže třeba na rozdíl od Němců nebo jiných zemí nevíme, jestli byl někdo z Fialových ministrů nebo poradců vyjednávat o dodávkách plynu v Kataru, Ománu, Americe. Dobře informované zdroje z okolí vlády tvrdí, že se jedná velmi intenzivně nejen o dodávkách, ale i pronájmu kapacit v západních terminálech na zkapalněný plyn LNG. Nic se ale prý nebude zveřejňovat do chvíle, než budou kontrakty definitivně podepsány. Takže můžeme jen důvěřovat a doufat, že se ta jednání nějak úspěšně posouvají ke konci.
Nakupovat ale teď chtějí všichni. Je třeba být mimořádně obratný obchodník. Přichází další velký test Evropské unie. Buď bude každý hrát na sebe a nakupovat si na vlastní pěst. Jako to bylo za covidu u roušek. Když si jednotlivé země přebíraly letadla napěchovaná respirátory přímo na ranveji v Pekingu a obviňovaly se, kdo komu sebral kargo s rouškami v přístavu. Nebo se naopak půjde společnou cestou. Jako u nákupu covidových vakcín.
Tady bude hrát velkou roli kromě samotného vztahu jednotlivých zemí k ruské agresi i to, jak se v minulosti postaraly o svou energetickou bezpečnost a nakolik je má Putin v hrsti. Poláci, kteří se dobře zabezpečili plynem z Ameriky a Kataru už před lety, to zvládnou na vlastní pěst. My jsme to pod vládami Andreje Babiše tak silně zanedbali, že bez dohody s ostatními evropskými zeměmi aktuálně vyvázání z ruské smyčky nezvládneme. Potřebujeme, aby nám jiní pustili kapacitu ve vlastních terminálech a ropovodech.
Teď je ta chvíle, kdy se ukážou spojenci. Amerika už schválila, že zvýší dodávky do Evropy. A požádala Jižní Koreu, kterou zkapalněným plynem zásobuje, aby se vzdala části nasmlouvaných dodávek a pustila je Evropě. Soul už s tím souhlasil.