„EU je sovětské politbyro před rozpadem.“ Soros vyzývá k mobilizaci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie má nakročeno stejným směrem jako Sovětský svaz (SSSR) v době svého konce. Takovou vizi předložil americký miliardář a filantrop George Soros ve svém komentáři pro britský deník Guardian. Podobně jako bývalé socialistické impérium je podle něj i současná EU se svým systémem zastaralá a strnulá, nad svými členskými státy navíc ztrácí vliv. Květnové volby do Evropského parlamentu by pak mohly být „revoluční“. Soros je tradičně vnímán jako zastánce evropské integrace.
V květnových eurovolbách vidí Soros potenciál pro vítězství odpůrců unie. Proevropským stranám chybí schopnost upřednostnit evropské zájmy před vlastními a také schopnost přiznat si, že EU vyžaduje radikální proměnu svého fungování. Podle jednoho z nejbohatších lidí světa je hlavní chybou především nemožnost změnit některé články zakládající Lisabonské smlouvy, či nedostatek nástrojů, které by členské státy přivedly k odpovědnosti za porušování principů, na nichž byla EU založena.
„Pokud se EU neprobudí, dokud nebude pozdě, půjde cestou SSSR v roce 1991,“ předpovídá Soros a přirovnává současné vedení unie k podobě sovětského politbyra těsně před jeho zhroucením. Vyzývá proto ke zmobilizování proevropské většiny, sen o sjednocené Evropě se jinak může stát „noční můrou 21. století“.
AfD i brexit jako hrozby
Soros vidí hrozbu i v úspěchu německé protiimigrační Alternativy pro Německo v loňských volbách, kdy se tato strana poprvé dostala do bavorského parlamentu a tradičně dominantní CSU naopak zažila nejhorší výsledek za posledních několik desetiletí. Jako jedinou důsledně proevropskou stranu v Německu pak vnímá Zelené. Reaguje také na vyostřenou situaci okolo brexitu ve Spojeném království. Britové podle něho již rezignovali na schválení vhodné dohody a přejí si už především pouze konec brexitových vyjednávání. Navrhuje proto, aby Británie svůj plánovaný odchod z EU odvolala.
Jeden z nynějších nejbohatších lidí světa George Soros se narodil v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V polovině 50. let přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení později velmi úspěšného fondu Quantum. Později se začal orientovat především na měnové spekulace a věnoval se charitativní činnosti. V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu; česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování a škola město opustila.
Maďarským premiérem Viktorem Orbánem je Soros často označován jako hlavní nepřítel maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Jméno podnikatele se také často objevuje v různých obviněních, které tvrdí, že financuje demonstrace a aktivistické protesty.