Sorosova kritika EU

„EU je sovětské politbyro před rozpadem.“ Soros vyzývá k mobilizaci

Sorosova kritika EU
„EU je sovětské politbyro před rozpadem.“ Soros vyzývá k mobilizaci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Evropská unie má nakročeno stejným směrem jako Sovětský svaz (SSSR) v době svého konce. Takovou vizi předložil americký miliardář a filantrop George Soros ve svém komentáři pro britský deník Guardian. Podobně jako bývalé socialistické impérium je podle něj i současná EU se svým systémem zastaralá a strnulá, nad svými členskými státy navíc ztrácí vliv. Květnové volby do Evropského parlamentu by pak mohly být „revoluční“. Soros je tradičně vnímán jako zastánce evropské integrace.

V květnových eurovolbách vidí Soros potenciál pro vítězství odpůrců unie. Proevropským stranám chybí schopnost upřednostnit evropské zájmy před vlastními a také schopnost přiznat si, že EU vyžaduje radikální proměnu svého fungování. Podle jednoho z nejbohatších lidí světa je hlavní chybou především nemožnost změnit některé články zakládající Lisabonské smlouvy, či nedostatek nástrojů, které by členské státy přivedly k odpovědnosti za porušování principů, na nichž byla EU založena.

„Pokud se EU neprobudí, dokud nebude pozdě, půjde cestou SSSR v roce 1991,“ předpovídá Soros a přirovnává současné vedení unie k podobě sovětského politbyra těsně před jeho zhroucením. Vyzývá proto ke zmobilizování proevropské většiny, sen o sjednocené Evropě se jinak může stát „noční můrou 21. století“.

AfD i brexit jako hrozby

Soros vidí hrozbu i v úspěchu německé protiimigrační Alternativy pro Německo v loňských volbách, kdy se tato strana poprvé dostala do bavorského parlamentu a tradičně dominantní CSU naopak zažila nejhorší výsledek za posledních několik desetiletí. Jako jedinou důsledně proevropskou stranu v Německu pak vnímá Zelené. Reaguje také na vyostřenou situaci okolo brexitu ve Spojeném království. Britové podle něho již rezignovali na schválení vhodné dohody a přejí si už především pouze konec brexitových vyjednávání. Navrhuje proto, aby Británie svůj plánovaný odchod z EU odvolala.

Jeden z nynějších nejbohatších lidí světa George Soros se narodil v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V polovině 50. let přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení později velmi úspěšného fondu Quantum. Později se začal orientovat především na měnové spekulace a věnoval se charitativní činnosti. V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu; česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování a škola město opustila.

Maďarským premiérem Viktorem Orbánem je Soros často označován jako hlavní nepřítel maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Jméno podnikatele se také často objevuje v různých obviněních, které tvrdí, že financuje demonstrace a aktivistické protesty.

 

, mm

13. února 2019