KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Mladí Češi nechtějí zůstat v Evropské unii

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Mladí Češi nechtějí zůstat v Evropské unii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Českou veřejnou debatu přivádí na scestí několik stále dokola opakovaných klišé, která stojí jen na dojmech, nikoliv reálných datech o stavu společenských nálad. Mezi nejoblíbenější patří progresivní město versus zpátečnická vesnice. Následováno kosmopolitními, proevropskými mladými, kterým to chtějí zkazit nacionalističtí a izolacionističtí starci. Ke klišé stačí jen pohled na to, že Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura mají nejvíce voličů v generaci 60 plus.

O tom, že mladí lidé by byli fanoušky prohlubování evropské integrace, nemáme žádná relevantní data. Samotný fakt, že nevolí Zemana, Babiše nebo Okamuru, o tom nic nevypovídá. Teď před sebou naopak díky velmi respektovanému slovenskému institutu Globsec máme data, která ukazují, že mladí Češi jsou k Evropské unii velmi skeptičtí.

Globsec je institut zaměřující se především na zahraniční a bezpečnostní politiku, který je schopen přitáhnout na svou výroční konferenci do Bratislavy zahraničněpolitická esa, která na české akce podobného typu včetně Fóra 2000 už roky nejezdí. Průzkum o postojích mladých v zemích visegrádské čtyřky byl proveden na reprezentativních vzorcích populace (v českém případě více než tisíce respondentů) formou osobních rozhovorů s respondenty. Plní tedy podmínky kvalitního průzkumu, jakých v poslední době v Česku moc není.

Mladí Češi z něj vychází jako největší euroskeptici z celého Visegrádu. Na otázku, jak by hlasovali, kdyby se příští neděli konalo referendum o odchodu z Evropské unie, odpoví v nejmladší generaci 18 až 24 let jen 43,4 procenta, že by byli pro setrvání v Unii. Na Slovensku 58,5, v Maďarsku 78,6 a v Polsku 79,5 procenta. V Česku je zároveň nejvíc těch, kdo by hlasovali pro odchod. Unii by chtěla opustit skoro čtvrtina nejmladší generace. V Maďarsku jen 12,8, na Slovensku 11,5 a v Polsku 18,1 procenta.

Výsledky se jen velmi málo liší od druhé nejmladší generace 25 až 34 let. Tam by pro setrvání v Unii bylo 44,8 procenta. V Maďarsku 82,6, na Slovensku 59,4 a v Polsku 74,5 procenta. I skupina těch, kdo jsou připraveni hlasovat pro odchod z Unie, je podobně velká jako v nejmladší generaci.

Studie Globseku ukazuje i postoje mladých k NATO a celá stojí za prostudování. Na výsledcích z Polska a Maďarska se mimochodem ukazuje, že občané obou zemí jsou výrazně většími zastánci evropské integrace než Češi a Slováci. Přestože si volí lídry, které evropský establishment častuje jako nacionalisty a populisty. Maďaři a Poláci je nejspíš volí proto, že jsou přesvědčeni, že budou moci ovlivňovat Evropskou unii, v niž mají důvěru, podle svých vlastních zájmů, a ne přistupovat automaticky v roli školáčka na to, co se pošle z Bruselu.

Žijeme v éře, kdy je nejtěžší jasně rozluštit a pochopit, co se skutečně ve společnosti odehrává. K tomu nám pomůžou výzkumy, jako je ten z Globseku, výrazně víc než stádně opakovaná klišé o mladých proevropských kosmopolitech a starých nacionalistech. 

6. února 2018