Méně oblíbené jsou jen země s muslimskou většinou obyvatelstva

Bez obav. Rusy i Číňany odmítáme víc než dřív

Méně oblíbené jsou jen země s muslimskou většinou obyvatelstva
Bez obav. Rusy i Číňany odmítáme víc než dřív

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Už o tom není pochyb. Češi se po čtvrtstoletí obracejí zády k Evropě a jejich pohled se obrací na východ, zpátky do časů slovanské vzájemnosti. Národním kořenům v nedohledných východních stepích neutečeš. Tato úvaha jde snadno zdůvodnit prohlubující se skepsí vůči Evropské unii i její společné měně, která nemá v EU obdoby, a také sympatiemi široké populace k okázale proruskému, a dokonce pročínskému prezidentovi, který je favoritem i nadcházejících lednových voleb. Raději nemluvě o spekulacích, že také české volby rozhodla ve prospěch bývalého komunisty dezinformace proruského webu Aeronet o lithiu.

Jako u řady úvah vycházejících z nepřímých důkazů – i tato úvaha je chybná. Připomněl to v pondělí průzkum agentury CVVM, podle kterého chová nějaké sympatie k Rusku pětina Čechů, k Číně pouze patnáct procent. U tradičně nejsympatičtějších Slováků to je 83 procent, Švédsko, Rakousko, Velká Británie a Norsko jsou sympatické dvěma třetinám dotázaných. Všechno je, jako bylo vždycky, i když úplně naopak, než si myslí ti, kdo mají obavy ze zhoubného vlivu ruské propagandy.

Národ, který věří sobě

Zbývá ovšem vysvětlit, proč se v posledních letech snižuje důvěra k Evropské unii. I na to dává průzkum CVVM odpověď. V posledním roce poklesly sympatie k úplně všem státům s výjimkou již připomenutých Švédska, Británie a Norska, překvapivě také Japonska a Izraele. U některých zemí klesá obliba už třetím rokem, nejvíc u Francouzů, Němců a Italů, kteří mohou být oprávněně považováni za protagonisty EU, a totéž platí i pro Spojené státy.

Mírný obrat od západu směrem k východu skutečně nastal v roce 2015 během uprchlické krize, kdy oproti vyšší skepsi vůči západu začala opravdu růst důvěra k Rusku, Číně a taky polským a maďarským partnerům z Visegrádu. Byl to však jen dočasný výkyv. Lidé zkusili hledat oporu jinde, záhy toho však nechali. Také u čtyř zmíněných zemí je důvěra hluboko pod úrovní časů, kdy se ještě v novinách nepsalo o uprchlické krizi. Ve srovnání s dneškem vzbuzovaly Čína a Rusko menší antipatii naposledy v devadesátých letech minulého století a nepřekročily úroveň zemí jako Indie nebo Ukrajina. Méně oblíbené jsou jen země s muslimskou většinou obyvatelstva. Češi zůstávají součástí západu, uzavírají se však do sebe proti všemu cizímu.

Prorok nesmyslu a další prezidentští kandidáti

Na odpověď proto čeká otázka, jaká nejistota se to vlastně uvnitř společnosti prohlubuje. Byla vyvolána uprchlickou vlnou roku 2015, o tom není sporu. Letos však přerostla v jakousi široce sdílenou averzi vůči všemu cizímu, která se najednou stává jedním z rozměrů každodenního života. Může to souviset s tím, že už třetí volby po sobě není většina lidí spokojena, jak dopadly, tedy s tím, že neexistuje pozitivní perspektiva dalšího vývoje. Ano, už bylo líp.

Přesto ze zkušenosti plyne, že takto povrchní nespokojenost může přejít sama od sebe. Mohou k tomu přispět i prezidentské volby, i když to od nich – jsme v Česku – málokdo čeká. Pozoruhodná je v tom role současného šéfa státu Miloše Zemana, který neustále provokuje svou příchylností k všeobecně neoblíbenému Rusku a Číně. Nutně tím nemusí ztrácet, pokud jeho sympatie k Putinovi a čínským komunistům dostatečně naštvou tu pražskou kavárnu a nafoukané intelektuály, kteří nám vládnou. Pocit zhnusení ze světa okolo ostatně tradičně ventilujeme vzýváním východních národů, přinejmenším od dob Egona Bondyho, který si v nejtemnějších dobách normalizace přál, „aby zítra k snídani už k nám přišli Číňani“. Může se však stát, že při všeobecné averzi k cizině vezmou lidé Zemanovy rusofilní výlevy vážně, naštvou se a zvolí někoho, kdo jim namísto nesmyslu aspoň ukáže reálnou perspektivu.

 

6. prosince 2017