,Ministerstvo financí nemá zájem, aby se Čapí hnízdo prošetřilo‘
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Středočeský zastupitel za TOP 09 Jan Jakob se zasadil o to, aby Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy neodhlasoval vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Jakob totiž varuje, že pokud by farma vyňatá byla, zametla by se kauza pod koberec. „Mám obavu, že česká strana, hlavně ministerstvo financí, patrně nemá zájem, aby se tato záležitost prošetřila, notabene, když ze Závěrečné zprávy OLAF vyplývají podezření na případné daňové úniky,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24.
Podařilo se vám sehnat dostatečný počet podpisů na mimořádné zasedání Výboru regionální rady ROP. Během úterního zasedání tak výbor, ve kterém má opozice z TOP 09, STAN a ODS většinu, zabránil tomu, aby bylo Čapí hnízdo vyjmuto ze seznamu projektů podpořených Evropskou unií. Byl jste s výsledkem spokojený?
Ano. Především jsem chtěl, abychom se tou záležitostí zabývali. A to co nejrychleji, aby nemohlo dojít k převolení členů výboru regionální rady. Jsem rád, že se to podařilo. Z těch všech indicií, které jsme mohli pochytit i z veřejných zdrojů, jsem rád, že Čapí hnízdo nebylo vyňato z evropského financování, aby se celá záležitost mohla prošetřit na evropské úrovni.
Proč je podle vás důležité, aby kauzu kolem farmy prošetřovala Evropská unie?
Mám obavu, že česká strana, hlavně ministerstvo financí, patrně nemá zájem, aby se tato záležitost prošetřila, notabene, když ze Závěrečné zprávy OLAF vyplývají podezření na případné daňové úniky. Vzhledem k tomu, co vyplývá z toho zveřejněného neoficiálního překladu Závěrečné zprávy, kde se jasně píše, že nejenom ti účastníci kauzy s OLAF nespolupracovali, ale dokonce ani ministerstvo financí, když bylo požádáno o pomoc a spolupráci, tak ji OLAFu odmítlo. To považuju za velmi silný signál. Druhý signál jsme celkem razantně dostali při úterním zasedání, když jsme podávali návrhy usnesení a paní hejtmanka z pozice předsedající výboru rozhodla o tom, že o těchto návrzích nebude hlasováno, což považuji za nehoráznou zvůli moci. Dalším střípkem nepochybně bude to, že na základě nějaké metodiky, na rozdíl od zákona, podle kterého rozhoduje Výbor regionální rady, o tom vynětí patrně rozhodne ministerstvo financí v součinnosti s řídícím orgánem, kterým je Úřad regionální rady. Všechny tyto signály ve mně vzbuzují velkou obavu, že na národní úrovni bude tato kauza zametena pod koberec.
O tom hovořil při zasedání i ředitel dotačního úřadu Kamil Munia. Uvedl, že vše nasvědčuje tomu, že ministerstvo nakonec farmu z evropského financování skutečně vyjme.
Nepochybuji o tom. Je to patrně jednodušší cesta, než za 14 dní převolit Výbor regionální rady tady na krajském zastupitelstvu a nějakou právní obezličkou se k tomu jednání vrátit. Předpokládám, že tak ministerstvo financí učiní a uvidíme, co se bude dít dál.
V čem to bude z vašeho pohledu špatně, pokud rezort ministryně Aleny Schillerové (za ANO) Čapí hnízdo z financování EU vyjme?
Pokud se tak opravdu stane, tak pro Evropskou unii bude celá tato záležitost vyřešená. Evropská unie zjistila zásadní pochybení při získávání této dotace. V těch zprávách, ať už od OLAF nebo od Komise, je jasně konstatováno, že dotace vyplacena být neměla, že EU bude požadovat, aby ty peníze byly vráceny. Je zcela zřejmé, že s tou záležitostí, s tímto, patrně podvodem, nechce mít Evropská unie nic společného. Pokud bude opravdu Čapí hnízdo vyjmuto, tím je to pro EU uzavřená záležitost. Ta dotace se stává z evropské dotací národní a musíme si to řešit na národní úrovni.
Kdo by pak tu 50milionovou dotaci zaplatil?
Pokud by to dál řešila Evropská unie, tak může dospět k závěru, a lze to předpokládat z těch informací, které od nich máme, že evropská část dotace byla vyplacena neoprávněně, tudíž by EU chtěla, ale je v tuto chvíli otázkou, jestli po České republice, nebo po příjemci dotace, vrácení této dotace. Pokud by to chtěla po České republice, tak my bychom měli jasné rozhodnutí EU, musela by Česká republika ty původně vyplacené prostředky vrátit, nicméně by měla jasné rozhodnutí, na základě kterého by mohla ty prostředky vymáhat po tom neoprávněném příjemci dotace. Takže Česká republika by o nic nepřišla. Takto, když bude Čapí hnízdo vyňato, tak se k těm 8 milionů přičte 42 milionů a celých 50 milionů bude národní dotace. Jak se k tomu Česká republika, ministerstva, pod která to spadá a která ovládá hnutí ANO postaví, tím si nejsem jist. A pokud by příjemce neoprávněné dotace ty prostředky nevrátil, tak by těch 50 milionů korun šlo ze státního rozpočtu, tedy z peněz nás všech.
Během úterního zasedání došlo mimo jiné k drobné výměně názorů. Předsedkyně a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v jedné osobě odmítla váš návrh usnesení. O co šlo?
Navrhoval jsem, aby Úřad regionální rady učinil kroky vedoucí ke správnímu řízení, aby ten zjevně neoprávněný příjemce dotace musel ty prostředky navrátit. Tak o tom návrhu usnesení ani nebylo dáno hlasovat, což mě děsí.
Paní Jermanová to vysvětlovala tím, že by to bylo v rozporu s jednacím řádem.
Ale samozřejmě jí jednací řád umožňuje, když takto z pléna padnou návrhy na usnesení, aby o nich dala hlasovat. A ony nemohly v podstatě padnout dřív, protože ten nejpodstatnější podklad, nebo alespoň ten střípek podkladu, jsme dostali v pondělí odpoledne. Takže jsme ty návrhy v souladu s jednacím řádem ani nemohli dát 7 dní dopředu. Paní hejtmanka podle jednacího řádu rozhodne o tom, jestli dá, nebo nedá hlasovat. To je její rozhodnutí. Tam není, že nesmí dát hlasovat. Ona rozhodne, jestli se o tom hlasovat bude či nikoliv. A ona z pozice předsedající rozhodla, tedy z vůle této moci, že se o tom hlasovat nebude.
Stalo se to už někdy v minulosti?
Já jsem členem výboru rok a doposud byla hlasování technického a úředního rázu. Snad s výjimkou jmenování pana ředitele loni v únoru nebo v březnu, kdy jsme v podstatě všichni byli jednomyslně pro, aby se dospělo do fáze uzavření celého programu.