Je pravděpodobnější, že Rusko použije jaderné zbraně, zaznělo v Hirošimě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pravděpodobnost, že Rusko použije jaderné zbraně, roste. V Hirošimě, prvním městě zasaženém jadernou bombou, to v sobotu řekl japonský premiér Fumio Kišida, který místo navštívil společně s americkým velvyslancem. Japonsko se jako jediná země napadená atomovými zbraněmi pravidelně vyjadřuje proti jadernému zbrojení. Kišida, který Hirošimu zastupuje v parlamentu, navštívil spolu s ambasadorem Rahmem Emanuelem městský památník míru a muzeum.
„V době, kdy je možnost použití jaderných zbraní Ruskem čím dál reálnější, věřím, že návštěva velvyslance Emanuela v Hirošimě (...) se stane silným poselstvím pro mezinárodní společenství,“ řekl Kišida v rozhovoru s televizí NHK. „Věřím, že naše návštěva měla smysl,“ dodal. Ruská invaze na Ukrajině ukazuje, jak obtížné je vytvořit svět bez jaderných zbraní, myslí si japonský premiér.
Ruský prezident Vladimir Putin jaderným útokem přímo nevyhrožuje, připomínají agentury. Při zahájení invaze na Ukrajinu 24. února však varoval, že každý, kdo bude Rusku bránit, bude čelit „takovým následkům, s jakými jste se ve své historii ještě nesetkali“. To někteří politici a odborníci považují za hrozbu použití jaderných zbraní. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý uvedl, že Rusko by použilo jaderné zbraně, pokud by byla ohrožena existence země.
Lídři skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v pátek v Bruselu varovali Moskvu před použitím biologických, chemických nebo jaderných zbraní na Ukrajině.
Rusko v současné chvíli pořádá vojenské cvičení na ostrovech, které si nárokuje Tokio, uvedla to v sobotu japonská média. Moskva před několika dny pozastavila mírové rozhovory s Japonskem kvůli sankcím, které vůči Rusku východoasijská země zavedla v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Ruský Východní vojenský okruh uvedl, že na Kurilských ostrovech provádí vojenské cvičení s více než 3000 vojáky a stovkami kusů armádní techniky, uvedla v pátek ruská tisková agentura Interfax. Dotčené vulkanické souostroví čítající přes 50 ostrovů spojuje ruský poloostrov Kamčatka a nejsevernější japonský hlavní ostrov Hokkaidó.
Agentura Interfax neuvedla, kde na souostroví se cvičení koná. Japonská média informovala, že probíhá na území, které Sovětský svaz zabral na konci druhé světové války a na které si činí nárok Tokio.
Moskva a Tokio už desítky let jednají s cílem uzavřít mírovou smlouvu po druhé světové válce. Hlavní překážkou zůstávají neshody ohledně jižní části Kurilských ostrovů Kunašir, Iturup a Šikotan a ostrůvků Habomaj. Sovětští vojáci je po kapitulaci Japonska na sklonku druhé světové války obsadili a souostroví se připojilo k SSSR. Japonsko si jižní část – kterou nazývá Severní území – nárokuje. Moskva tvrdí, že jde o nedílnou součást Ruské federace.
Japonsko podobně jako řada dalších států světa zavedlo proti Rusku přísné sankce, když ruské jednotky vpadly na konci února na Ukrajinu. Zmrazilo mimo jiné jmění ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a dalším ruským činitelům, uvalilo sankce na ruskou centrální banku a připojilo se k USA a EU ve vyloučení některých ruských bank z platebního systému SWIFT.
Kromě ukončení mírových rozhovorů nebudou moci japonští občané bez víza cestovat na jihokurilské ostrovy. Moskva také rozhodla o ukončení společných hospodářských aktivit na ostrovech.
Ruské cvičení zahrnuje obranu před obojživelnou operací. Testují se mimo jiné systémy protitankových řízených střel. Jednotky sil protivzdušné obrany cvičí odhalovaní, identifikaci a ničení letadel, napsala Interfax.