Mýtný tendr

Vrchní státní zastupitelství řeší trestní oznámení na ministerstvo dopravy kvůli mýtu

Mýtný tendr
Vrchní státní zastupitelství řeší trestní oznámení na ministerstvo dopravy kvůli mýtu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Trestní oznámení na ministerstvo dopravy podané kvůli mýtnému tendru řeší Vrchní státní zastupitelství v Praze. Obsahem oznámení je podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s tendrem na provozovatele mýtného systému na období v letech 2020 až 2029. Vrchní státní zastupitelství oznámení řeší proto, že by způsobená škoda mohla přesáhnout 150 milionů korun.

Trestní oznámení míří na vedení ministerstva dopravy, které mělo pochybit během veřejné zakázky na provozovatele mýta. Oznámení podané v prosinci minulého roku prošlo postupně Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 1 i Městským státním zastupitelstvím. „V současné době by měla být věc vrácena Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, neboť bylo s ohledem na jednací řád státního zastupitelství shledáno, že by se mohlo jednat o věc, kdy byla způsobena na majetku nebo majetkovém podílu státu škoda nejméně 150 milionů korun,“ řekl pro Echo24 mluvčí mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Podezření míří na tendr na provozovatele mýta po roce 2019. V loňském dubnu vyhrálo veřejnou zakázku konsorcium firem CzechToll a Skytoll za cenu 10,75 miliardy korun. Ministerstvo dopravy tak rozhodlo poté, co dostalo doporučení od komise, která hodnotila celkem čtyři nabídky.

S výsledkem se však nesmířila společnost Kapsch, která mýtný systém obstarávala v České republice od roku 2007. Rakouská společnost rozhodnutí ministerstva dopravy napadala u antimonopolního úřadu. V květnu tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepravomocně zrušil výběr vítěze tendru s tím, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Antimonopolní úřad nakonec zamítl v září námitky společnosti Kapsch a řízení zastavil. Ministerstvo dopravy poté podepsalo smlouvu s vítězem výběrového řízení skupinou CzechToll a SkyToll. Firma Kapsch však podala k ÚOHS návrh na zákaz plnění smlouvy. Podle neúspěšné společnosti je smlouva neplatná, protože v té době stále platilo předběžné opatření antimonopolního úřadu zakazující podpis smlouvy s vítězem tendru.

To však vyvrátil ÚOHS v prosinci minulého roku a rozhodnutí následně úřad potvrdil v únoru 2019.

,