Z Česka odjely na Ukrajinu i obojživelné houfnice Karafiát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika i zbrojařské firmy poskytují Ukrajině už několik týdnů těžkou vojenskou techniku, včetně tanků a dělostřelectva. Mezi poslední dodávky patří zřejmě i samohybné pásové houfnice 2S1 Gvozdika (Karafiát). Jde o sovětská pohyblivá děla, která měla dříve i česká armáda. V současnosti je má ve skladech třeba společnost Excalibur Army, která jich ukrajinské armádě odprodala už před invazí desítky.
Tahače se zakrytou vojenskou technikou mířící na Ukrajinu byly tento týden opět spatřeny v Olomouci. Už ze snímků je zřetelné, že jde o transport pásových vozidel, dobře rozpoznatelný je také dlouhý kanon. Po přezkoumání proporcí jde s největší pravděpodobností o samohybné sovětské houfnice 2S1 Gvozdika, v překladu Karafiát. Podle informací deníku Echo24 byly zřejmě nakoupeny u zbrojařské společnosti Excalibur Army patřící pod Czechoslovak Group. Ta je nabízí a servisuje v nedalekém Šternberku, stejně jako bojová vozidla pěchoty a další pásovou techniku.
Jde o výzbroj, na kterou jsou ukrajinští vojáci cvičeni a používá ji i ruská armáda. V bojích na východě Ukrajiny byly Karafiáty nasazeny na obou stranách konfliktu už od roku 2014. Ačkoli jde o stroje z dob studené války, vyznačují se svou dobrou pohyblivostí i v měkké půdě nebo bažinách a mohou sloužit více účelům.
Společnost Excalibur Army potvrdila již před lety jejich dodávky Ukrajině přes Polsko. Konkrétní podobu vojenské pomoci Ukrajině a transakcí nechce největší český zbrojař ani ministerstvo obrany komentovat.
Karafiáty mohou bránit Donbas ihned
Vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr se domnívá, že tyto houfnice by mohly stejně jako další dělostřelecká technika, na jejíž dodávky jsme upozorňovali, významně podpořit snahy Ukrajinců o vytlačení ruské invazní armády z oblasti Donbasu, která zahrnuje celou Luhanskou i Doněckou oblast. To by mohlo znamenat porážku Ruska a odříznutí velké části invazních vojsk od zásobování.
„Samohybná houfnice 2S1 Gvozdika ráže 122 mm je montována na obojživelném pásovém podvozku a nabízí dostřel okolo 15 km. Na dnešní poměry to není mnoho, koneckonců jde o starou zbraň, která vznikla koncem 60. let, ale stejně jako tanky T-72 nebo bojová vozidla BMP-1 se řadí mezi techniku, kterou Ukrajinci velmi dobře znají a používají, takže není třeba žádné přeškolení a Gvozdiky se mohou ihned zapojit do bojů na Donbasu. Nejde však o první dodávky tohoto typu zbraně z České republiky na Ukrajinu, protože již v letech 2018 a 2019 se objevily zprávy, že Kyjev koupil tyto houfnice od české firmy Excalibur Army,“ říká Lukáš Visingr.
První země, která poskytla tanky
Jak zjistil deník Echo24 z více na sobě nezávislých zdrojů, z Česka od začátku konfliktu 24. února odjelo na Ukrajinu několik desítek tanků T-72M1 a BVP-1 (první generace československých bojových vozidel pěchoty), protiletecké systémy Strela-10 schopné odpalovat rakety země-vzduch a také samohybné houfnice Dana a salvové raketomety RM-70 Grad. Tanky a některou další techniku jsme dodali jako zřejmě úplně první země a ČR tak patří spolu se Spojenými státy a Velkou Británií mezi absolutní lídry ve vojenské pomoci.
Česká republika poskytuje věcnou pomoc napadené Ukrajině už od samého začátku, kdy dodala tamní armádě dělostřeleckou a další munici nebo palné zbraně. V posledním měsíci se začaly zintenzivňovat především transporty těžké techniky, přičemž ministerstvo obrany i Generální štáb AČR nechtějí z bezpečnostních důvodů počet ani druh techniky specifikovat.
Většina dodávek pochází podle důvěryhodného vládního zdroje od soukromých firem. U nich je nenakupuje pouze stát, ale také ukrajinská ambasáda a patrně také přímo ukrajinské ministerstvo obrany a jiné země. Některou poskytnutou technikou zároveň naše armáda ani nedisponuje, nebo ji má v žalostném stavu. Všechny vojenské prostředky a zbraně, které jdou na export, musí schválit ministerstvo zahraničních věcí, které tak dnes činí ve zrychleném řízení.
Hodnota vyvezeného materiálu je daleko vyšší
Ministryně obrany Jana Černochová 6. dubna řekla, že celková hodnota darovaného materiálu dosahuje hodnoty 1,1 miliardy korun. Skutečná částka však může být mnohem vyšší. Vzhledem k tomu, že jsou dodávky vedeny v utajeném režimu, nelze o informace zažádat ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle několika odhadů přesahuje hodnota vyvezeného materiálu už nyní 10 miliard korun. Není však jasné, jaké množství nakoupila pro Ukrajince ČR a kolik u nás nakoupili Ukrajinci nebo další státy. Značnou část vojenské pomoci nám má v budoucnu proplatit EU ze svých fondů, což je historický milník, a také spojenci v rámci NATO.