Ben Gurion: Československo zachránilo Izrael před zničením
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V prvních dnech existence nového státu Izraele v květnu 1948 mu Československo poskytovalo materiální pomoc, a to i přes embargo OSN na dovoz zbraní na Blízký východ. První dodávka zbraní tam směřovala již v lednu 1948, do Izraele došlo přes 80 letadel a Československo na svém území poskytlo výcvik asi 150 izraelským specialistům, pilotům či parašutistům. Jak řekl první izraelský premiér ben Gurion: „Československo zachránilo Izrael před porážkou a zničením.“ Tehdy také vznikla báseň jednoho z nejznámějších izraelských básníků Natana Altermana oslavující „českou pušku“, která se dostala do slabikářů židovských dětí.
První československá letadla byla nasazena v bojích první izraelsko-arabské války (ta vypukla v květnu 1948, den po vyhlášení nezávislost Izrael) před 70 lety, 29. května 1948, kdy čtyři stíhací letouny Avia S-199, dodané do Izraele z Československa, přinutily egyptské pozemní jednotky zastavit útok na Tel Aviv.
Po druhé světové válce ČSR aktivně podporovala vznik izraelského státu. V roce 1947 měla zástupce ve Zvláštním výboru OSN pro Palestinu, jenž doporučil rozdělení britské mandátní Palestiny na židovský a arabský stát. Od ledna 1948 měla zastoupení i ve Výboru pro Palestinu, který sledoval rozdělení. Stát Izrael byl vyhlášen 14. května 1948, čs. vláda ho uznala o pět dní později, v červenci 1948 byly navázány diplomatické styky.
Ještě před vyhlášením nezávislosti Izraele dojednala Židovská agentura, která byla tehdy považována za oficiální zastoupení Židů v Palestině a později z ní vznikla vláda státu Izrael, od června 1947 několik nákupů zbraní v Československu. Některé zbraně pocházely z bývalé německé armády, jiné byly nově vyrobené.
Jedna z velkých smluv byla podepsána 14. ledna 1948 ministrem zahraničí Janem Masarykem a zahrnovala kulomety a pušky. Celkem bylo do října 1948 dodáno na 34.500 pušek, 5500 kulometů MG 34, 900 těžkých kulometů či 500 pistolí a desítky milionů nábojů. Rozhodující byly ale dodávky prvních bojových letounů, které začaly 20. května 1948 z letiště v Žatci.
Do Izraele bylo dodáno 50 strojů Spitfire a 24 Avií S-199. Letouny byly částečně přelétnuty po vlastní ose s mezipřistáním v Jugoslávii v rámci utajovaných operací s krycím názvem Velveta, částečně dopraveny rozebrané po železnici a loděmi.
Československo tehdy také vyškolilo na 80 pilotů a 70 pozemních specialistů. V Československu probíhala školení od května do listopadu 1948 v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Prostějově, Liberci, Chrudimi, Stráži pod Ralskem a v Dědicích u Vyškova. V srpnu 1948 byla dokonce ve vojenském výcvikovém táboře Libavá organizována izraelská vojenská brigáda, velitelem výcviku byl jmenován válečný hrdina major Antonín Sochor (zemřel v roce 1950 za nevyjasněných okolností při automobilové nehodě).
S rostoucí mocí komunistů v Československu, ale i klesající podporou Stalina byla československá vláda nucena ukončit prodej zbraní do Izraele. Podle některých údajů bylo celkem za zbraně ve formě věcného plnění izraelskou stranou vyplaceno 12,2 milionu dolarů, což tehdy představovalo asi třetinu příjmů Československa v cizí měně.
Československo-izraelské vztahy byly přerušeny byly v roce 1967, opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let. Od znovunavázání diplomatických styků židovského státu a Československa v únoru 1990 jsou vzájemné vztahy téměř bezproblémové.