Manévrovací válka unavila ukrajinské vojsko. Dochází mu zbraně a munice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Iniciativa Ukrajiny na bojišti se podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany snižuje, a to kvůli únavě vojsk a nedostatku zbraní a munice. Petráš to napsal v analýze pro ČTK. Ukrajina v posledních měsících přešla v několika oblastech do protiofenzívy, ruskou armádu místy vytlačila o desítky kilometrů zpět.
Konflikt na Ukrajině podle Petráše takřka po devíti měsících dostal novou podobu. Od statické opotřebovávací války se podle něj díky ukrajinské protiofenzívě přesunul do podoby manévrovací s celkem vysokou dynamikou operační činnosti. "Nicméně v současné době je znatelné snížení dynamiky vedení operace a tím pádem i iniciativy na straně Ukrajiny. Tuto skutečnost bude mít na svědomí značná únava vojsk a rovněž tak nedostatek zbraní a munice, hlavně pak munice pro dělostřelectvo a raketové vojsko," uvedl Petráš.
Na druhé straně podle něj ale ukrajinská armáda několikrát prokázala schopnost rychle přeskupit své jednotky do míst, kde to protivník neočekával a kde se projevilo jeho slabé místo. Především v severovýchodní části frontové linie, tedy v oblasti Charkova, a v části jižní v oblasti Chersonu.
"Zde došlo i k zásadním územním ziskům a vytlačení protivníka z okupovaného území. Nicméně tyto územní zisky a jejich vojenská kontrola ukrajinskými silami bude mít pravděpodobně dosti podstatný vliv na další vývoj konfliktu. To je otázka především části Chersonu, hlavně pak západního břehu Dněpru," uvedl Petráš.
#Ukraine: A Ukrainian T-72B3 towing a captured Russian T-90A, #Kherson Oblast.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) November 10, 2022
To our surprise, this isn't the 1st time this tank has been captured - it was lost once before by the Russian army in Feb and was either never recovered or was quickly lost again by Ukrainian forces. pic.twitter.com/33lgG40Vvm
Faktem ale podle něj je, že si ukrajinská protiofenzíva vyžádala značné nasazení zbraňových a materiálních prostředků a pro zachování stejné intenzity operačního úsilí je potřebné vynaložit další prostředky. Ty ale Ukrajina podle Petráše v současnosti asi nebude mít a očekává je v podobě zahraniční pomoci.
Petráš uvedl, že ruská strana se v reakci na vývoj operace uchyluje k útokům na civilní cíle a na kritickou infrastrukturu ukrajinského hospodářství ve snaze otupit materiální a logistickou podporu ukrajinských sil na frontě a demoralizovat ukrajinské obyvatelstvo. "Ze strany Ruska se jedná o využití nepřímé strategie, kdy nedochází k přímé konfrontaci na bojišti. Zda se jedná o záměr ruského velení či je k tomuto postupu Rusko přinuceno vývoje samotným, však ukáže až čas," uvedl Petráš.