Showroom U1
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Původem brněnská firma na výrobu nábytku, dodávky interiérů a svítidel U1 se před časem rozhodla expandovat do Prahy. Potřebovala proto nepřehlédnutelný showroom. Volba padla na smíchovskou administrativní budovu, jež vznikla podle projektu ateliéru Qarta Architektura. Jmenuje se Five a citlivě vrostla do bývalé vozovny koněspřežné tramvaje v dnešní ulici Na Valentince – obvodová fasáda historického objektu je zachována v parteru a do ní je vložen nový moderní sedmipatrový objekt.
V moderní části parteru vznikl showroom U1, jehož řešením bylo pověřeno studio Vrtiška–Žák. „Celá spolupráce začala v momentě, kdy jsme se na U1 obrátili kvůli jejich kancelářským stolům, které jsme chtěli použít do jednoho z našich projektů. Měli jsme k nim ale výhrady a přišli jsme s návrhem, jak je vylepšit. Lidé z U1 Furniture byli nejprve v šoku a mysleli si, že jsme se museli zbláznit, když jim říkáme, jak by to měli dělat, ale nakonec se jim náš nový design zalíbil natolik, že přišli naopak oni s návrhem spolupráce na showroomu,“ směje se Roman Vrtiška. Klient si nebyl jist, jak úspěšně se mu v Praze povede, proto do interiéru nechtěl investovat příliš mnoho peněz. Designéři vymysleli jednoduché efektní řešení. Využili původní kvality prostoru (stěny ponechali v režném zdivu a pohledových betonech) a obohatili ho o výraznou dominantu, jejímž účelem je upoutat pozornost návštěvníků a demonstrovat realizační schopnosti firmy.
Plechové desky na podlaze showroomu běžně slouží jako podklad finální krytiny. Autoři se je v tomto případě rozhodli ponechat obnažené, což efektně podtrhlo industriální ráz prostoru. „Toto radikální řešení ušetřilo investorům množství financí, které jsme následně mohli investovat efektivněji do středobodu showroomu – organické dýhované stěny. Ta v sobě skrývá sociální zázemí, sklady, serverovnu a dvě zasedačky,“ vysvětluje Vrtiška.
Organické půdorysné řešení stěny eliminuje ostré rohy a přirozeně se doplňuje s okolním prostorem. Stěna je tvořena lamelami, které tvoří různě tónované pásy, odstupňované od nejsvětlejších odstínů dřeva až po nejtmavší. V místech prostupů je pak stěna jakoby „vyhrnuta“ směrem vzhůru, a její útroby se tak otevírají k návštěvníkům. V těchto místech designéři umístili velkou a malou jednací místnost, která je, na rozdíl od té velké, otevřená a může sloužit k méně formálním schůzkám. Na druhé straně je pak dýha „vyhrnuta“ v místech šatny, vstupu a WC. Důležitou složkou interiéru jsou rovněž světla z divize U1 Lighting.