O způsobu nákupu vrtulníků rozhodne Šlechtová do měsíce

O způsobu nákupu vrtulníků rozhodne Šlechtová do měsíce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) do měsíce rozhodne o způsobu zadání nákupu dvanácti víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes řekla, že od pátku má k dispozici od vojáků upravené požadavky na nákup za několik miliard korun. Ve středu chce Šlechtová informovat prezidenta Miloše Zemana o svém postoji ke změně na místě šéfa generálního štábu.

Ministerstvo chce armádě koupit 12 nových víceúčelových vrtulníků, které nahradí bojové vrtulníky Mi-24. Česká vláda v minulosti oslovila americkou a italskou vládu. Americká vláda by podle dřívějších informací měla nabídnout vrtulníky UH-1Y od americké firmy Bell, italský kabinet stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. Podle dřívějších odhadů by měla být cena kontraktu mezi deseti a 15 miliardami korun.

Při nákupu Šlechtová může využít výjimku ze zákona a neoslovit jiného dodavatele, nebo nákup uskutečnit dohodou mezi vládami.

Šlechtová si v lednu stěžovala, že nabídky, které obrana dostala při marketingovém průzkumu, neodpovídají zadaným požadavkům, protože je nelze splnit. Podotkla, že si nemyslí, že česká armáda potřebuje něco, co ani není na trhu. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář později odmítl, že by armáda měla nereálné požadavky. Nyní zpřesněná specifikace by měla umožnit výrobcům splnit stanovené podmínky.

Úkolem požadovaných vrtulníků bude letecká přeprava vojáků, přímá podpora pozemních sil, průzkumu, zdravotnický odsun nebo úkoly ve prospěch Integrovaného záchranného systému. Ministerstvo bude chtít koupit nejen samotné stroje, ale i jejich výstroj a vybavení, včetně výzbroje a munice. Součástí zakázky bude také logistická a servisní podpora po dobu celého životního cyklu a výcvik leteckého personálu.

Šlechtová bude ve středu informovat prezidenta Miloše Zemana o svém postoji ke změně na místě šéfa generálního štábu. Současnému náčelníkovi generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) Bečvářova nástupce nehledal kvůli sněmovním a prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok. Šlechtová dnes v České televizi uvedla, že nejprve chce svůj návrh představit prezidentovi, pak ho předloží vládě.

Už dříve Šlechtová novinářům řekla, že to bude ona, kdo bude navrhovat nového náčelníka. "S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu)," uvedla Šlechtová koncem ledna. Dnes řekla, že svůj návrh projednala už v lednu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i s některými členy sněmovního výboru pro obranu. S dalším postupem čekala na termín schůzky s prezidentem.

Podle informací ČTK devětapadesátiletý Bečvář požádal o další prodloužení mandátu do konce letošního roku už ministra Stropnického, ten ale po dobu svého působení na obraně nerozhodl. Šlechtová je s generálním štábem ve sporu ohledně požadavků armády na výzbroj. Před jednáním s prezidentem ale nechce říci, jak se rozhodla. "Možná nejde o nové jméno, možná jde o stávající," nechtěla prozradit, zda Bečvář zůstane, či ne.

,