Ještě někdo věří, že Maďarsko nebylo šikanováno?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V táhlé válce Bruselu proti Budapešti Evropská komise dosud zadržovala Orbánově Maďarsku celkem 13,3 miliardy eur z evropských fondů. Bitva měla vyvrcholit příští týden na Radě ministrů financí. Ale v pondělí se velvyslanci členských zemí se svým maďarským protějškem dohodli na jakémsi kompromisu, který je pro Budapešť úleva tady a teď, ale hra může – a bude – pokračovat.
Na první pohled je bitevní pole dosti nepřehledné. Oněch 13,3 miliardy musíme rozdělit na dvě hromádky, z nichž jednu o velikosti 7,5 miliardy tvoří platby jaksi normální, „běžné“ (strukturální fondy atd.). Druhou hromádkou je s 5,8 miliardy maďarský podíl na tzv. Fondu obnovy, zřízeném po prvních vlnách covidu v roce 2020. Z první hromádky bude podle pondělního kompromisu Maďarsku uvolněno 1,3 miliardy. Kromě toho byl schválen i národní plán Maďarů pro utrácení peněz z druhé, „covidové“ množiny a teoreticky mohou pomalu začít čerpat. Viktor Orbán tyto ústupky zobchodoval za souhlas s peněžní pomocí Evropské unie Ukrajině, kterou po nějakou dobu blokoval.
Z tohoto pohledu se i rozepře kolem rusko-ukrajinské války, kdy Praha sází na vojenské a Budapešť na diplomatické řešení, jeví přece jen jako druhotné. Ten nesoulad si lze odehrát v rámci visegrádské čtyřky, kdy na společných setkáních tu a tam významně chybějí předsedové obou komor parlamentu nebo nějaká ta ministryně obrany (v kontrastu k premiéru Fialovi, ten přece jen ví, co se patří). Signalizovat svou ctnost lze i neúčastí ministrů na recepci maďarského velvyslanectví, což se v posledních měsících také děje. Ale při šikaně spojenecké země o něco vzdálenějšími spojenci Maďaři čekali větší účast. A se svým sklonem k bolestínství, ve svém pocitu opuštěnosti českou neúčast palčivě postrádají.
Teď ještě jestli šikana není silné slovo: plán na utrácení z Fondu obnovy Maďarsku blokovali kvůli riziku systémové korupce, a to na návrh Evropské komise. Máme tu mezitím méně sledovaný, přitom výbušný příklad z opačné strany pomyslného dalekohledu. Netýká se nikoho menšího než prezidentky Komise Ursuly von der Leyenové: její muž, lékař Heiko, před dvěma lety zamířil z vedení jedné kliniky v Hannoveru do vedení biotechnologické firmy Orgenesis Inc. Měsíc předtím dojednala Ursula s firmou Pfizer masivní nákup vakcín proti covidu-19 pro celou EU. Pfizer a Orgenesis spolupracují při výzkumu mRNA vakcín. Ještě předtím (v květnu 2020) dostala italská pobočka Orgenesis (i tady byl Heiko zainteresován, přes vědecké grémium univerzity v Padově) dotaci – právě z přijatého Fondu obnovy.
Evropský parlament se tentokrát chová jako parlament, takže se aspoň část europoslanců zajímala o SMS mezi Ursulou a ředitelem Pfizeru z dob, kdy – podle vyprávění samotné von der Leyenové – přes esemesky vyjednali masivní nákup vakcín pro EU. Ale Ursula je ve svém mobilu zaboha nemůže najít. Používat slova jako šikana pro lidi, kteří z pozice síly někoho moralizují, aniž by sami měli uklizeno, je asi opravdu zbytečné. Oni se komentují sami.