USA váhají nad dodávkami kazetové munice Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Washington má "obavy" ze splnění ukrajinské žádosti o kazetovou munici, která je zakázána ve více než 100 zemích, řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby. "Podle naší vlastní politiky máme obavy z používání těchto druhů munice," řekl Kirby v pátek novinářům a odmítl uvést jakoukoli konkrétní žádost z Kyjeva. Podle anonymního zdroje webu Politico Bidenova administrativa žádost ze stolu neshodila, v tuto chvíli ale o ni aktivně nejedná.
Žádost o kazetovou munici je jedna z mnoha, kterou Washington v současnosti nevyřizuje. Kazetová puma, kterou proti Ukrajincům používá Rusko, se skládá z jednoho kontejneru, který v sobě skrývá množství malých bomb. Poprvé byla použita ve druhé světové válce, původně byla navržena tak, aby zničila více vojenských cílů na velké ploše. Zároveň ale představovaly značné nebezpečí pro civilisty během operace a po ní.
Kazetová puma se zařadila mezi zakázané zbraně ve více než 100 zemích, Spojené státy ale nejsou signatářem mezinárodního zákazu z roku 2010. I přesto je ukrajinská žádost podle anonymního zdroje "komplikovaná z optických důvodů" a nese značná rizika pro civilní obyvatelstvo. Navíc kongres uvalil zákonná omezení na přenášení kazetové munice, omezení však může překonat prezident či ministr zahraničí za podmínky, že budou splněny vysoké standardy.
Politico podotýká, že USA nepovažují munice, o které je Ukrajina žádá, na bojišti za nezbytnou. Podle CNN chce dvoúčelovou vylepšenou konvenční munici použít k odpálení z vysokomobilních dělostřeleckých raketových systémů a 155mm houfnic.
Organizace pro lidská práva zdokumentovaly ruské použití kazetových bomb na civilní cíle jak na Ukrajině, tak v Sýrii. Moskva rozmístila zbraně, včetně 300mm kazetových raket Smerch, které odpalují munice do vzdálenosti 90 kilometrů, i v Charkově.
Podle webu Politico by poskytnutí kazetové munice Ukrajině vrhlo na Spojené státy špatný stín, protože nedávno vyčlenily 89 milionů dolarů na pomoc Kyjevu pro odstranění ruských pozemních min, které nyní zasypávají obrovské části země.
Pentagon v pátek oznámil nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 275 milionů dolarů, včetně nových technologií protivzdušné obrany. Úředníci neupřesnili, o jaké systémy se jedná, uvedli ale, že budou použity k boji proti ruským dronům a raketám. Balíček také obsahuje další munici pro HIMARS, 80 000 kusů 155mm dělostřeleckých nábojů, sanitky humvee a lékařské vybavení, zhruba 150 generátorů a polní vybavení, uvedlo ministerstvo obrany.