Ukrajina má první moderní české houfnice DANA M2. Objednala si celý prapor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská armáda začala dostávat první ze zhruba třicítky modernizovaných českých houfnic DANA M2. Typ navazuje na původní automobilní dělo vyráběné v Československu v osmdesátých letech. Nová DANA, kterou vyrábí Excalibur Army sídlící ve Šternberku na Olomoucku, dostala oproti té z minulého století třeba přepracovanou klimatizovanou kabinu nebo digitální systém řízení palby pomocí GPS. Objednávka byla uzavřena po vypuknutí války na Ukrajině. Skupina Czechoslovak Group, kam spadá i Excalibur už dodala podle mluvčího Andreje Čírtka Ukrajině od začátku roku více než sto kusů těžké techniky.
Ukrajinská armáda bude mít modernizované houfnice DANA M2 ve své výzbroji jako vůbec první na světě. Prototyp byl představen v roce 2018. Moderní DANA (zkratka pro dělo automobilní nabíjené automaticky) disponuje například digitálním systémem řízení palby. Vojáci zadají GPS souřadnice a počítač sám vypočítá a nastaví správný úhel 152 mm hlavně, aby střela zasáhla cíl. To se dříve muselo dělat ručně. Má také přepracovanou a komfortnější kabinu s klimatizací.
Podle spolupracovníka redakce a odborníka na vojenskou techniku Lukáše Visingra je jednou z hlavních výhod fakt, že Ukrajinci znají původní verzi československou verzi houfnice. „Pro Ukrajinu je dnes užitečná každá dělostřelecká zbraň. Dany Ukrajinci navíc už znají z hlediska způsobu nabíjení apod., je to shodné s původním modelem.“
Popisuje, že hlavní rozdíl je v systému řízení palby. „Je kompletně digitalizovaný. Má také nové komunikační systémy, řídící a diagnostický systém, funkci automatického natáčení věže a terminál GPS. Pro Ukrajinu budou nové Dany užitečné i proto, že mají hlaveň ráže 152 mm a Ukrajina tento typ munice východního standardu ještě stále používá.“
Ukrajinci si u sesterské MSM Group objednali také několik tisíc dělostřeleckých granátů DN1CZ s prodlouženým doletem. „Dana se základním granátem střílí na vzdálenost 18,7 km, granát s prodlouženým dostřelem má ale dosah 25,5 km, což je podstatný rozdíl,“ říká Visingr.
Houfnice za skoro miliardu
O kontraktu na dodávku houfnic DANA M2 pro Ukrajinu se začalo hovořit již před několika lety, Ukrajina ale lavírovala. Nákup urychlil až propuknutí ruské invaze 24. února. První kusy houfnic by už měly být na místě od léta.
„Kontakt na dodávku houfnic DANA M2 pro Ukrajinu byl v jednání řadu let. V loňském roce proběhly na Ukrajině vojenské testy. Projekt byl ale definitivně uzavřen až po vypuknutí války a nyní se tato technika postupně dostává do výzbroje ukrajinské armády,“ řekl pro Echo24 Andrej Čírtek, mluvčí Czechoslovak Group (CSG), kam spadá i šternberský závod Excalibur Army nebo kopřivnická Tatra a desítky dalších firem podnikajících v obranném průmyslu.
Přesné počty dodaných a objednaných kusů houfnic podle něj skupina zveřejnit nemůže. „Orientačně lze uvést, že se jedná o výzbroj jednoho dělostřeleckého oddílu, u dělostřelectva ekvivalent praporu.“ To by odpovídalo zhruba třem desítkám houfnic. Úplně původně měli Ukrajinci zájem o nákup pěti desítek kusů, časem ale začali hovořit o 26. Je tedy možné, že právě tady se počet ustálil. Cena objednávky by se podle některých dřívějších prohlášení mohla pohybovat kolem 40 milionů dolarů (asi 920 milionů korun).
Za letošek už přes sto kusů těžké techniky
Ani zdaleka nejde o jedinou objednávku pro ukrajinské ozbrojené síly, kterou od začátku roku Excalibur Army vyřizuje. Ukrajina nakupuje ve Šternberku i další typy zbraní. „Počet dodaných kusů těžké techniky překročil stovku, a to bez započítání podvozků Tatra, na které si Ukrajinci instalují vlastní systémy. Jedná se o bojová vozidla pěchoty, tanky, raketomety a samohybné houfnice,“ řekl mluvčí CSG. Ve šternberském závodě se pro Ukrajinu provádějí také modernizace a opravy tanků a další pásové techniky.
V současné době podle Čírtka jedná CSG s ukrajinským obranným průmyslem o založení dvou společných podniků, které by fungovaly na Slovensku. „Jeden v oblasti oprav pozemní techniky, druhý ve výrobě dělostřelecké munice, které je bezesporu největší potřebou ukrajinské armády,“ dodal.
O této spolupráci hovořila tento týden také ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Do plánované obnovy, respektive navýšení produkce výroby, několika druhů velkorážové munice tzv. východního standardu je zapojeno hned několik českých firem a současně také ukrajinských podniků spadajících pod státní koncern UKROBORONPROM,“ napsala ministryně obrany redakci. Více podrobností o zapojení českých firem do výroby munice pro ukrajinskou armádu se dočtete v článku Víc munice pro ukrajinská děla. Černochová: Spolupráci firem dohodl Fiala se Zelenským.