Konec válečných dronů sotva nastoupily? Britské lasery je uškvaří ještě ve vzduchu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na scéně se objevují nové technologie laserových zbraní, které jsou navrženy tak, aby efektivně zničily drony, což se ukazuje jako klíčová potřeba moderního bojiště. Jeden takový podle serveru Defense News otestovali Britové, zatímco s Ruskem válčící Ukrajina nedávno uvedla, že podobnou zbraň vlastní taky. Obě země tvrdí, že jejich technologie jsou schopny měnit dynamiku konfliktů a nabízejí nákladově efektivní řešení pro obranu proti stále častějším útokům bezpilotních letounů. Lasery doslova uškvaří dron ve vzduchu.
Britská armáda poprvé úspěšně použila laserovou zbraň namontovanou na obrněném vozidle Wolfhound. Vojáci z 16. královského dělostřeleckého pluku během testů zničili desítky dronů různých velikostí a rychlostí. Podle britského ministerstva obrany tato technologie představuje nákladově efektivní způsob ochrany před hrozbami bezpilotních systémů.
„Svět se změnil a na bojišti vidíme stále větší nasazení dronů. To vyžaduje nákladově efektivní řešení, které ochrání naše jednotky,“ uvedl Stephen Waller, vedoucí týmu pro energetické zbraně při Defence Equipment & Support.
Laserová zbraň, vyvinutá ve spolupráci s konsorciem vedeným společností Raytheon UK, byla testována na základně Radnor Range ve Walesu. Každý útok na dron byl úspěšný a podle důstojníka Matthewa Andersona „je pozoruhodné, jak rychle může být dron zneškodněn“. Výstřel z laseru přitom stojí méně než 10 liber, což je zlomek ceny tradičních zbraňových systémů.
„Každý zásah, který jsme provedli, odstranil dron z oblohy. Zatímco jsme testovali různé vzdálenosti, rychlosti a nadmořské výšky, jedna věc zůstala – jak rychle lze dron sundat, řekl Anderson.
“This ground-breaking technology demonstrates Britain’s commitment to staying at the forefront of military innovation" @mariaeaglemp
— Dstl (@dstlmod) December 11, 2024
A high-energy laser has been fired by @BritishArmy from an armoured vehicle for the first time and destroyed droneshttps://t.co/DhE2pRT5Vp pic.twitter.com/ygoOXYuvlx
Británie rovněž pokračuje ve vývoji pokročilejšího systému DragonFire, který by měl být nasazen do roku 2027 a mohl by být využit například na Ukrajině.
Ukrajinská laserová zbraň Tryzub
Ukrajina zase nedávno oznámila, že vlastní laserovou zbraň schopnou ničit letící cíle ve výšce přes dva kilometry. Podle velitele dronových vojsk Vadima Sucharevského je země pátou na světě, která touto technologií disponuje. „Dnes můžeme tímto laserem sestřelovat letouny ve výšce přes dva kilometry,“ uvedl Sucharevskyj na konferenci o evropsko-ukrajinské zbrojní spolupráci.
Zbraň, pojmenovaná Tryzub podle ukrajinského státního symbolu, zatím nebyla blíže představena. Ukrajina však tvrdí, že kromě laseru vyvíjí i další pokročilé systémy, například bezpilotní prostředky schopné vypouštět menší drony na vzdálenost až 70 kilometrů.
Budoucnost obrany
Nasazení laserových zbraní nabízí podle některých expertů potenciálně revoluční změnu v oblasti obrany. Díky „téměř neomezené“ zásobě munice a nízkým provozním nákladům mohou tyto zbraně nabídnout udržitelnější alternativu k tradičním protidronovým systémům.
Moderní bojiště, jak ukazuje konflikt na Ukrajině, se stále více zaměřuje na využití dronů, které jsou relativně levné, ale mohou být velmi ničivé. Jak uvedlo britské ministerstvo obrany: „Schopnost sledovat a eliminovat pohyblivé drony poskytne našim jednotkám významnou operační výhodu.“