Ministerstvo obrany koupí opravárenská vozidla za 10 miliard korun
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo obrany (MO) uzavřelo minulý týden rámcovou dohodu na nákup opravárenských vozidel se státním podnikem Vojenský technický ústav (VTÚ). Úřad o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Finanční limit dohody na nákup mobilní dílenské techniky pro českou armádu je stanoven na deset miliard korun s DPH, tento strop ale nemusí být vyčerpán.
Dohoda umožňuje pořízení logistických prostředků založených na podvozcích vozidel Tatra. Technika by měla podle úřadu mezi lety 2025 až 2031 nahradit výbavu armády, která je z velké části za svou technickou životností a jejíž užívání v minulosti kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Rámcová smlouva povede podle vrchního ředitele sekce vyzbrojování a akvizic MO Lubora Koudelky k nahrazení desítky let starých logistických vozidel, jejichž provoz je neadekvátně nákladný. "Pro efektivní používání moderních bojových prostředků je zároveň nutné jejich logistické zabezpečení. Bez něj by nebylo možné tuto techniku adekvátně používat," uvedl Koudelka.
Modernizujeme @ArmadaCR!
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) July 16, 2024
Ministerstvo obrany a Vojenský technický ústav uzavřely rámcovou dohodu za více než 10 mld. korun na dodávku moderních logistických prostředků založených na podvozcích vozidel #Tatra. 🚛
🔗 Přečtěte si podrobnosti v článku https://t.co/QVev2UBaJv pic.twitter.com/Ql8iEtZSEV
Mobilní opravárenská vozidla dodá armádě VTÚ, který již v minulosti pro ministerstvo výrobu dílenské techniky zajišťoval. Na zakázce se bude podílet také společnost Tatra a další čeští dodavatelé. Podle ministerstva je zapojení českých firem významným krokem k zajištění bezpečnosti dodávek realizovaných cestou českého obranného průmyslu.
Nová technika má nahradit silně zastaralé vybavení, jehož užívání armádou v minulosti kritizoval NKÚ. Upozorňoval na vysoké stáří techniky a na neudržitelnost jejího provozu kvůli vysokým cenám za opravy.
"Armáda například stále disponuje dílenskými prostředky na bázi vozidel Praga V3S, která se začala vyrábět v 50. letech minulého století. Část vozidel je tak výrazně za hranicí technické životnosti. Navíc nedosahují balistické ochrany posádky, kterou vyžaduje moderní válčiště a kterou disponují nové stroje," sdělilo ministerstvo.