ZESTÁTNĚNÍ ČEZ

Vláda nechápe, že ovládnutí ČEZ pomůže všem, říká Andrej Babiš

ZESTÁTNĚNÍ ČEZ
Vláda nechápe, že ovládnutí ČEZ pomůže všem, říká Andrej Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Minulý týden řekl šéf opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš agentuře Bloomberg, že by zestátnil společnost ČEZ. Tedy že by mělo dojít k výkupu podílu minoritních akcionářů za použití dividend. Po jeho výroku následoval nejen růst akcií, ale i spekulace o tom, co to celé znamená. Ty ještě více přiživil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který reagoval slovy o tom, že Babiš tak připravil daňové poplatníky o „stovky milionů navíc“. Reagoval i ministr průmyslu Lukáš Vlček (ANO). Ten dokonce uvedl to, že „je otázka, se kterými akcionáři byl Andrej Babiš domluven, aby ten výrok nějakým způsobem někomu pomohl“. Níže přinášíme s Andrejem Babišem krátký rozhovor.

Řekl jste, že byste chtěl vykoupit minoritní podíl v ČEZ a učinit společnost plně státní. Takže jak přesně?

Je to jednoduché. ČEZ může vykoupit akcie ze svého. Za svoje peníze. Pan ministr Kupka ukázal, že tomu vůbec nerozumí, protože mluví o daňových poplatnících. Proč? Stejně tak, jako tomu nerozuměl premiér Fiala, který tvrdil, že to bude státní rozpočet stát nějaké peníze.

Zkrátka by ten menšinový podíl koupil ČEZ a státu by následně po nějakou dobu nevyplácel dividendu?

Samozřejmě.

To by ale přeci potom chyběl ten příjem z dividend ve státním rozpočtu, takže by se ho to dotýkalo.

Nechyběl by. Současná vláda neumí vybírat daně a bují tu šedá ekonomika. Takto stát přišel o desítky miliard. A vláda za její volební období vybere z ČEZ dvě stě miliard kombinací příjmů z dividend a windfall tax. ČEZ je v podstatě jediný, kdo windfall tax platí. Je jasné, že minoritní akcionáři na to mají názor, jaký mají. Tady jde ale hlavně to, že stát skoro všechno zprivatizoval, i když neměl. A vlastní většinový podíl ve firmě, kde cílem minoritářů je vydělat co nejvíce peněz. Kdyby byl ČEZ státní, jako je to v okolních zemích, tak může být nízká cena elektřiny. Vyřešíme tím inflaci a problémy lidí.

A kolik by podle vás dohromady stálo vykoupit minoritní akcionáře i s prémií? Zmiňovaných zhruba 250 miliard?

Já už jsem to říkal před dvěma lety. Mluvil jsem o dvě stě miliardách. Ale je to otázka jednání. Musíte říct minoritním akcionářům, že už nebudou dostávat dividendu a ČEZ odkoupí jejich akcie. Problém je, že pan Kupka ani pan premiér Fiala tomu vůbec nerozumí. Je to stejné, jako kdyby já měl s někým diskutovat třeba o operaci srdce.

Proč jste si pro své vyjádření, že byste zestátnil ČEZ, vybral agenturu Bloomberg? Aby to mělo co největší zásah a dopad na obchodování?

Já to ale řekl už dříve. Mluvil jsem o tom už v únoru 2022. A říkal to i Karel Havlíček, který to po mně opakuje.

Opravdu byste v případě, že zasednete opět ve vládě, k zestátnění ČEZ přistoupil? Nebo jen v tuto chvíli cílíte na hlasy minoritních akcionářů a kritiků současné koalice, kteří například nerozumí tomu, jak se vláda k investorům zachovala ohledně windfall tax?

O tom to ale vůbec není. Je to o tom, že stále máme jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě. Říkal jsem, že jsme to měli udělat tak, jako Emmanuel Macron ve Francii. Zastropovat ceny a vykoupit menšinový podíl v Électricité de France. To je triviální operace, kterou mohla vláda udělat. Ale oni raději vydyndali z ČEZ 200 miliard do rozpočtu. A ty jsou pryč. A teď co? Minoritáře tam mají pořád a ti nechtějí stavět jádro. A chtějí vysoké ceny elektřiny. Vláda by měla pochopit, že ČEZ je pro ni relevantní a že jeho ovládnutí by pomohlo všem.