Ukrajina se dostává pod tlak Západu. Kvůli dodávkám zbraní musí plnit podmínky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Neomezená vojenská podpora Ukrajiny důležitou municí, zbraněmi, tanky a obrněnými vozidly zřejmě v současné podobě končí. Aby mohl Kyjev i nadále dostávat od Západu vojenskou pomoc, musí začít plnit podmínky, které si ukrajinští spojenci vymínili. Jde o reformy uvnitř státu i zavedení protikorupčních opatření.
Válka na Ukrajině trvá už více než rok a půl a očekávaný velký úspěch ukrajinské protiofenzivy, která začala na začátku června, na východě země stále nepřichází. Ukrajině navíc už zbývá jen několik málo týdnů, aby průlom mohla uskutečnit. Pak totiž přijde obávaná podzimní rasputice, takže se půda rozmočí a bahno znemožní posun těžké techniky vpřed, což přinese výhodu zakopaným a opevněným Rusům, kteří se budou soustředit na vedení obranné války.
Ukrajinský nekomfort v tomto ohledu ještě prohlubuje oznámení nejvýznamnějšího spojence Spojených států, že další vojenská pomoc bude podmíněna plněním seznamu podmínek. USA platí od počátku války za největšího podporovatele Ukrajiny. Podle CNN už poskytly pomoc v celkové výši 43,7 miliardy dolarů (asi 993 miliard korun).
S oznámením přišel před několika dny přímo Bílý dům, který pracovní seznam reforem zaslal prostřednictvím poradce pro národní bezpečnost organizaci Donor Coordination Platform, která koordinuje vojenskou pomoc proudící na Ukrajinu. Dopis podle informací serveru Ukrainska Pravda obdržel také předseda ukrajinské vlády Denys Šmyhal a prezident Volodymyr Zelenskyj.
Dokument stanovuje nezbytné změny, které musí Ukrajina provést v pořadí podle důležitosti. V termínu do 3, 6, 12 a 18 měsíců. Požadované reformy se většinou zaměřují na fungování dozorčích rad státních podniků, státních zastupitelství a soudů nebo protikorupčních orgánů. Do jednoho roku pak musí Ukrajina provést změny na ukrajinském ministerstvu obrany a také u policie.
Zda se Ukrajině podaří požadované změny v předepsané době uskutečnit, je zatím otázkou. Podobný seznam už Kyjev obdržel i od Evropské unie, která jí jako kandidátské zemi stanovila seznam sedmi bodů, které musí splnit do konce října pro zahájení přístupových rozhovorů do EU. Kroky souvisejí s deoligarchizací země a odstraněním živné půdy pro korupci.
Ukrajina ale zatím splnila pouze dva ze sedmi bodů. Brusel například požaduje, aby Ukrajina obnovila elektronická majetková přiznání pro veřejné činitele a politiky, která zrušila krátce po začátku války. Podle místopředsedkyně ukrajinské vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olhy Stefanišinové ale potrvá splnění celého seznamu kroků roky.
O tom, jak bude Ukrajina následující zimu zásobovaná zbraněmi, rozhodnou i vztahy s Polskem a dalšími silnými podporovateli Ukrajiny. Ukrajina totiž aktuálně vede s Polskem spor týkající se dovozu ukrajinského obilí, který poznamenává vzájemné vztahy. Na pozadí tohoto sporu totiž zaznělo i nedávné oznámení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který řekl, že se Polsko nyní bude soustředit na vyzbrojování vlastní armády a v současné době nedodává zbraně Ukrajině. Podle oficiálního komuniké to ale se sporem o zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska nesouvisí. Více jsme psali zde.