Rusko upravuje jadernou doktrínu. „Nedávejte zbraně dlouhého doletu. Odpovíme!“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko varuje západní spojence, aby neposkytovali Ukrajině zbraně dlouhého doletu a nepovolovali jejich použití na ruském území. Rusko začalo upravovat vlastní jadernou doktrínu kvůli "legitimním bezpečnostním zájmům" Moskvy, oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Spojené státy jsou hlavním strůjcem vyvolávání napětí, ničí bezpečnostní architekturu v Evropě a pomáhají k eskalaci války na Ukrajině," řekl mluvčí podle zpravodajského serveru Reuters.
Ukrajina již delší čas žádá své spojence o zbraně dlouhého doletu a o povolení k jejich užití na ruském území. Proti tomu se silně ohradilo Rusko a pohrozilo západním zemím jadernou eskalací. Moskva vzápětí varovala Západ, že pokud Ukrajinci zaútočí na ruském území pomocí dalekonosných západních zbraní, tak reakce přijde vzápětí. "Odpověď bude okamžitá a extrémně bolestivá," prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
Rusové některé politiky z EU, NATO a zámoří označili za "nezodpovědné." Ruská federace aktuálně provádí změny v jaderné doktríně, která stanovuje okolnosti a postup v případě použití jaderných zbraní. Současná doktrína z roku 2020 předepisuje, že Rusko může použít jaderné zbraně v případě "nepřátelského jaderného nebo konvenčního útoku, jenž ohrožuje stát." Reuters upozorňuje, že Rusko a Spojené státy mají 88 procent světových jaderných zbraní.
Peskov se hájí tím, že Západ porušuje legitimní bezpečnostní zájmy Moskvy. "Spojené státy jsou hlavním provokatérem a tahounem v procesu vyvolávání napětí," prohlásil Peskov. Dohoda se Spojenými státy o poskytnutí řízených střel dlouhého doletu Ukrajině, které by mohly zasáhnout hluboko do Ruska, je sice blízko, ale Kyjev bude muset kvůli technickým překážkám počkat ještě několik měsíců, píše agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v americké administrativě.
Zpráva přichází krátce poté, co ruská armáda ohlásila dobytí východoukrajinské vesnice Zavitne v Doněcké oblasti. Moskva rovněž uvedla, že Ukrajina za den přišla až o 530 vojáků a dva tanky. Už ve středu Rusko oznámilo, že ovládlo východoukrajinské obce Karlivka a Prečystivka v Doněcké oblasti.
Pokračující ruský postup na Donbasu nedokázal zpomalit ani ukrajinský vpád do ruské Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda ovládla část pohraničí. Tam se Ukrajincům nadále daří držet pozice. Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že ruské síly v Kurské oblasti se dokázaly stabilizovat a začaly Ukrajince z ruského území vytlačovat.