Migrační balíček rozděluje vládní koalici. „Nenabízí řešení. Vláda selhala“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nově přijatý migrační balíček, jenž tvoří deset legislativních návrhů, rozděluje vládní koalici. Výsledek hlasování v evropském parlamentu, které bylo dramatem do poslední chvíle, rozhádal jak země EU, tak českou společnost. Rozhodnutí europoslanců ocenil například ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan nebo europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09). Zato proti azylovému a migračnímu paktu se hlasitě vymezil šéf opozičního ANO Andrej Babiš nebo europoslanci za Piráty. „Od začátku říkáme, že nenabízí řešení, jak dostat migraci pod kontrolu a jak jí předcházet. Pouze reaguje na to, co se stane, když se lidé už na území Evropské unie dostanou. A to je pozdě,“ řekl europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO) pro deník Echo24.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana migrační pakt zaručuje účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování. Žádnou zemi nebude zavazovat k přijetí migrantů na jejím území, sdělil Rakušan s tím, že Česko chtělo pakt ještě ambicióznější. Dalšími nutnými kroky jsou podle něj jednání se zeměmi mimo EU a účinnější pomoc v místech, odkud migrace vychází.
Schválený balíček zahrnuje opatření, podle něhož země, které nepřijmou běžence, solidárně pomohou buď finančně, nebo materiálně. „Z mého pohledu to je začátek zlepšování migrační a azylové politiky. Hlavně musíme najít cesty, jak zlepšit návratovou politiku pro žadatele, kteří právo k pobytu nedostanou. Nebude to snadné, ale je to další podstatný krok,“ řekl europoslanec Luděk Niedermayer deníku Echo24. „Věřím, že systém na rozdíl od toho současného bude plně respektován,“ doplnil europoslanec a dodal, že se Česká republika nejspíš zdrží finálního hlasování, jelikož jí nevyhovují některé části finální dohody.
Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš na síti X napsal, že pakt problém s migranty neřeší, ale naopak je do Evropy už dávno pozval. Obsahuje podle něj také skryté kvóty na uprchlíky. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v debatě s voliči k eurovolbám řekla, že hnutí kvůli schválení paktu požádá o mimořádnou schůzi Sněmovny. Pakt zcela odmítá i další opoziční hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou.
Vládní Piráti v tiskové zprávě zmínili, že jejich europoslanci nepodpořili většinu z deseti hlasovaných legislativních návrhů, které balíček tvoří. Podle místopředsedkyně Pirátů a europoslankyně Markéty Gregorové strana nevěří, že pakt může přinést zásadnější změny u viditelných problémů. „Zato si všímáme, že snižuje humanistické standardy. To první je pro nás samo o sobě důvodem k odmítnutí, to druhé je pro nás nepřijatelné,“ uvedla.
Balíček podle Pirátů nepřináší efektivní řešení problémů, které se týkají bezpečnosti občanů EU, a přitom hrozí snížením lidskoprávních standardů vůči lidem, kteří utíkají před válkou, včetně dětí. „Legislativa zhoršuje postoj k biometrickým údajům příchozích osob, které se nově mají odebírat i u dětí. Nově také hrozí, že budou tyto citlivé údaje odesílány do země původu, tedy většinou do rukou autoritářského režimu,“ uzavírá Gregorová.
Europoslanec a nestraník za ANO Ondřej Kovařík naopak nešetří kritikou. „To, že migrační pakt prošel Evropským parlamentem v tom dojednaném znění, je pro mě zklamání. Nejproblematičtější část se týká tzv. povinné solidarity, kdy se každoročně bude přerozdělovat napříč Evropou několik desítek tisíc žadatelů o azyl, připadne za ně budou státy platit,“ domnívá se europoslanec.
Také země V4 se k migračnímu paktu staví kriticky, hlasují proti němu a snaží se ho zastavit. „Bohužel až na českou vládu, která v tomto ohledu naprosto selhala. Bude těžké tento pakt v teto fázi úplně zastavit,“ sdělil Kovařík deníku Echo24 a pokračuje s tím, že čeští europoslanci nepostupují jednotně v zásadních otázkách.
„U kolegů z Polska bylo jasné, že jak zástupci současné vlády, tak opozice mají na věc stejný názor, vnímají jej jako jasný národní zájem. To bohužel není případ u všech poslanců Evropského parlamentu z Česka. U nás sehrává naprosto nešťastnou roli zejména vládní koalice, kdy například ministr vnitra a premiér pakt veřejně obhajují, další strany se k němu staví nesouhlasně,“ vysvětluje Kovařík.
“Migrační pakt”: pro Niedermayer(TOP 09), Maxová(původně ANO).
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) April 11, 2024
Dál 2x zdržení se, 2x absence, 15 x proti (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti, ANO, SPD, KSČM).
Skoro národní jednota🙂.
Jinak premiéři Polska a Maďarska už ostře napadli schválenou verzi s tím, že ji nebudou respektovat. pic.twitter.com/V30ohpW1qx
Migrační pakt zároveň nijak neřeší ukrajinské občany, kteří uprchli před válkou do zemí EU. „Pro lidi postižené válkou na Ukrajině EU aktivovala režim takzvané dočasné ochrany. To je zvláštní status, který ani migrační pakt neřeší. Tato dočasná ochrana například umožňuje běžencům pobyt u nás, přístup na trh práce nebo k lékařské péči,“ přibližuje Kovařík s tím, že dočasná ochrana běženců z Ukrajiny byla prodloužena do 31. května 2025. Termín, kdy a jak tento dočasný režim skončí, určí vláda Petra Fialy (ODS).
Balíček kritizoval také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že mezi nejproblematičtější části spadá povinná solidarita, cena za nepřijatého migranta a chybějící řešení navrácení migrantů. „Dohoda není dostatečně ambiciózní a efektivně neřeší problém nelegální migrace do EU. Nový Evropský parlament by měl některé části znovu otevřít a přehodnotit,“ komentoval Zdechovský na platformě X.
Podle dalšího českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) balíček neřeší migrační problémy komplexně a možná by bylo lepší, kdyby se hlasování o něm odložilo na později a nezařadilo na jednu z posledních plenárních schůzí před volbami. „Navíc tam chybí jedenáctý předpis, který by upravoval návratovou politiku, tedy něco, co Evropská unie chronicky nezvládá,“ dodal Vondra s tím, že „není ve schopnostech úřadů masivně vracet ty, u kterých se ukáže, že nemají právo na azyl“.