Při ochraně před raketovými útoky z Gazy Izrael poprvé použil protiraketový Davidův prak
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael poprvé úspěšně v ostrém provozu využil protiraketový systém Davidův prak. Stalo se tak v minulých dnech, kdy židovský stát čelil více jak 500 raketovým útokům z Pásma Gazy během dvou dnů. Izrael k ochraně před raketovými útoky dlouho využívá systém Železné kopule. Nový protiraketový systém Davidův Prak se využívá především proti raketám krátkého doletu či raketám odpalovaným z moře. O prvním využití systému informuje například server Breaking Defense či Times of Israel.
Davidův prak v minulých dnech poprvé úspěšně zasáhl proti raketám, které byly vypáleny z Pásma Gazy a mířily na obydlené části Tel Avivu. Tento moderní protiraketový systém izraelská armáda testovala od roku 2018. Tehdy se ho pokusila neúspěšně využít v Sýrii. Rakety však z důvodů, které izraelská armáda neuvedla, minuly své cíle a dopadly do Sýrie. Chyby si izraelská armáda vyhodnotila a upravila systém, který poté poprvé úspěšně otestovala při velkém cvičení v roce 2020.
V roce 2020 proběhlo cvičení při kterém Izraelská armáda otestovala souběžné fungování tří obranných protiraketových systémů. Železné kopule, kterou používá již déle jak deset let proti raketám s krátkým dostřelem. Dále protiraketý systém Šíp, který používá proti raketám s dlouhým doletem. A právě Davidův praku, který s dostřelem od 40-300 kilometrů má za úkol sestřelovat rakety středního a krátkého doletu.
To se podle armády nyní povedlo ověřit ve skutečné bojové situaci, kdy v minulých dnech Davidův Prak sestřelil tři rakety, které vyslal pravděpodobně Palestinský džihád z Pásma Gazy.
Zpráva o úspěšném křtu ohněm protiraketového systému Davidův prak přichází přibližně měsíc poté, co firma Raphael, která systém vyrábí, oznámila, že uzavřela první zahraniční kontrakt a to s Finskem v hodnotě 345 milionů dolarů. Do České republiky nyní společnost Raphael dováží 8 objednaných radiolokátorů MADR, které jsou součástí protiraketového systému Železná kopule (Iron Dome).