Co byla před válkou poslední kapka pro Putina?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velké anglosaské noviny často přinášejí zákulisní informace, které sice nepotvrdí nikdo na jméno, ale redakce se odvolá tu na pět, někdy na sedm, i deset různých zdrojů. Je zvykem přistupovat k nim jako k regulérní, plnokrevné zprávě, byť za tím občas budou spíš politické hry té které vlády nebo zpravodajské hry tajných služeb.
Před několika dny v rusky psaném médiu svým dosahem nesrovnatelně menším, což ovšem neznamená, že méně důvěryhodným, opoziční, na Západě žijící novinář Ilja Žegulev zveřejnil zajímavý příspěvek k otázce: Proč se Vladimir Putin loni v únoru rozhodl zaútočit na Ukrajinu? Žegulev, mimo jiné autor knihy o mocenských machinacích v putinovském Rusku, se také odvolává na množství nejmenovaných zdrojů. Nejsenzačnější je jeho tvrzení, že poslední kapkou pro rozhodnutí jít do války byl pro Putina zákaz tří opozičních televizních kanálů, který Volodymyr Zelenskyj vydal v únoru 2021, rok před válkou.
Podle Žeguleva Putin na jaře 2021 usoudil, že tímto brutálním tahem proti předákovi opoziční strany se Rusku na Ukrajině zavírají politické možnosti. Žegulev s odvoláním na tři zdroje z tehdejšího Putinova okolí píše, že pro ruského prezidenta bylo Medvedčukovo politické a mediální impérium něco „jako most a naděje, že se situace bude dát řešit politicky“. Situací se myslí rozhodující vliv USA v Kyjevě od převratu známého jako Majdan a následné úsilí dostat Ukrajinu do NATO.
Neznamená to, že by západní žurnalistikou standardně uváděné důvody jako pohrdlivý pocit, že Ukrajina je umělotina, nebo tradiční ruské přání mít ji ve své sféře vlivu, v Putinově rozhodnutí nehrály roli. Jen ten standardní výklad zjevně nepodává celkový obraz situace.
Tehdejší Zelenského poradce pro bezpečnost Oleksandr Danyljuk loni, avšak už po vypuknutí války, v americkém časopise Time vzpomínal, že zákaz Medvedčukových televizí byl „kalkul, jak se trefit do agendy americké vlády“. Tou bylo tažení proti korupci – a ovšem proti Moskvě.
Ospravedlňuje nedemokratické, silové chování Zelenského vůči „proruskému“ proudu v ukrajinské politice před válkou ruskou invazi? Ne. A ani Putinova válka zpětně neospravedlňuje konfrontační až idiotské kroky Kyjeva, případně Washingtonu před válkou. Až se o genezi rusko-ukrajinské války jednou budou psát historické práce, něco na způsob Clarkových Náměsíčníků, studie o příčinách první světové války, bude obrázek mnohem plastičtější, než si dnes my konzumenti médií hlavního proudu umíme představit.