Jde o Osvětim, nebo uprchlíky? Tusk zkritizoval polskou premiérku za výrok o holokaustu

Jde o Osvětim, nebo uprchlíky? Tusk zkritizoval polskou premiérku za výrok o holokaustu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Roztržky a slovní přestřelky mezi předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a polskou premiérkou Beatou Szydłovou, potažmo jejím stranickým šéfem z vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosławem Kaczyńskim, nejsou ničím neobvyklým. Zatím poslední  konflikt mezi Szydłovou a někdejším polským premiérem Tuskem vyvstal kvůli tématu citlivému pro celý polský národ, táboru v Osvětimi, informuje server Politico.

„V dnešních neklidných časech pro nás Osvětim slouží jako velká lekce toho, že musí být učiněno vše k zajištění bezpečí a života našich vlastních občanů,“ prohlásila polská premiérka při vzpomínkovém shromáždění v místě vyhlazovacího tábora. Řada lidí tento komentář označila za obhajování polského odmítavého postoje k přijímání uprchlíků dle kvót stanovených Evropskou unií.

Poté, co se na sociálních sítích objevila řada odmítavých reakcí, byl tweet s výrokem premiérky raději stažen.

To však nezabránilo někdejšímu polskému premiérovi Donaldu Tuskovi na její výrok reagovat. „Taková slova na takovém místě by polský premiér nikdy neměl vypustit z úst,“ tweetoval Tusk. Mluvčí polské vlády Rafał Bochenek opáčil, že když někdo hledá špatné úmysly, dokáže je najít v jakémkoli výroku.

Szydłová navštívila vyhlazovací tábor v Osvětimi u příležitosti 77. výročí prvních nacistických deportací Poláků do Osvětimi. Přestože místo je nechvalně známé hlavně jako vyhlazovací tábor, kde zahynulo přes milion Židů, v prvních letech války sloužil především jako internační tábor pro polské vězně.

Polsko, s nímž Evropská komise stejně jako s Českem a Maďarskem tento týden zahájila řízení kvůli odmítání unijních kvót na přerozdělování uprchlíků, je zásadně proti přijímání běženců hlavně muslimské víry. V tom většina Poláků konzervativní vládu podporuje.

Dle dohody z roku 2015 se Polsko za tehdejší Tuskovy vlády zavázalo, že přijme na 6182 běženců. Současný kabinet expremiéra tvrdě kritizuje za to, že zemi tehdy dostatečně neobhajoval proti nárokům Evropské unie ohledně uprchlické otázky. Kaczyńského strana Právo a spravedlnost se dokonce v posledních měsících marně snažila zabránit tomu, aby Tusk znovu stanul v čele Evropské rady.

, jh

16. června 2017