Balkánská trasa není uzavřená. Stále po ní proudí migranti

Balkánská trasa není uzavřená. Stále po ní proudí migranti

Jeden rok po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž do střední a západní Evropy proudily statisíce migrantů a uprchlíků, varuje rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil před bezstarostností. Počet žadatelů o azyl je stále vysoký. Ministr proto usiluje o akční plán. Je tomu přesně rok, co byla mezi Řeckem a Makedonií balkánská trasa uzavřena, pročež se počty migrantů na Balkáně a ve střední Evropě výrazně snížily.

Trasa je ale stále funkční a přes její hranice po ní může projít ještě mnoho lidí, upozorňuje Doskozil. "Balkánská trasa není uzavřená," řekl v pátek 10. března pro německý list Bild.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil ve své kanceláři. - Foto: min. obrany Rakouska

"Když to srovnáme s rokem 2015, tak je to, přirozeně, úspěch," prohlásil tento rakouský sociální demokrat (SPÖ). Tehdy se migrantům na hranicích v podstatě jen ukazovalo, ať jdou dále. Podle Doskozila se ale od té doby o mnoho více nedosáhlo, uvádí německá televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW).

Doskozil varuje před tím, aby se úspěch pohraniční a uprchlické politiky měřil jen podle doby uprchlické krize. "Abych to řekl jasně, musíme se podívat na roky předtím. A ve srovnání s nimi jsme výrazně nad průměrem a míříme ještě stále k dvojnásobným číslům."

Rakousko registrovalo v letech 2007 až 2013 v průměru 14 400 žádostí o azyl ročně. Nyní jsou tyto cifry podle Doskozila výrazně vyšší. Třebaže byla balkánská trasa začátkem března 2016 zablokována, přišlo loni do Rakouska ještě více než 42 tisíc uprchlíků, z nichž více než 36 tisíc podalo žádost o azyl. A jen během prvních pěti týdnů letošního roku dorazily tři tisíce migrantů, z nichž o azyl požádaly dva tisíce. Z nich přišlo po balkánské trase 75 procent.

Do Evropy za lepším proudí stále tisíce lidí hlavně z Blízkého východu a Afriky. - Foto: min. obrany Rakouska

Doskozil oznámil, že společně s dalšími středoevropskými zeměmi jako Polsko, Česká republika, Maďarsko jakož i s balkánskými státy vybudují ochranu hranic. K tomu by měl být do konce dubna vypracován akční plán. Už nyní je jasné, že země společně uzavřou hranici mezi Maďarskem a Bulharskem. "Tam se ještě téměř bez omezené pašují migranti z Turecka," řekl Doskozil.

Začátkem března se Maďarsko dostalo do titulků médií, když budapešťský parlament schválil opatření, na jehož základě budou migranti zadržováni v táborech u hranic, a to až do doby, než se rozhodne o jejich žádosti o azyl. Před opětovným vyostřením situace kolem uprchlíků na balkánské trase varovalo i Slovinsko.

"Na balkánské trase panuje opět enormní tlak," prohlásil Boštjan Šefic, který má jako náměstek slovinského ministerstva vnitra na starosti zajištění hranic a migranty. "Přirozeně nelze říct, že je celá trasa zablokovaná. Na to se po ní pohybuje ještě příliš mnoho lidí," dodal Šefic.

Mnoho zemí na Balkáně má podle něj ještě stále vysokou koncentraci migrantů. "Jen v Řecku uvízlo 60 tisíc lidí. V Turecku žije kolem dvou a půl milionů uprchlíků - a téměř všichni chtějí do EU." Kdyby mělo dojít k nesouladu v naplňování dohody mezi EU a Tureckem, pak čekají Evropskou unie enormní problémy.

K tomu je nutné připočíst země jako Srbsko a Bulharsko, kde čeká stále mnoho uprchlíků, píše DW. Aktuální počasí tyto lidi zatím odrazuje pokračovat dále v cestě, ale až se situace s příchodem jara zlepší, situace se změní, upozorňuje Boštjan Šefic.

Rakouská armáda se stará o migranty. - Foto: min. obrany Rakouska

 

,