KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠTINDLA

České revoluční know how (to lose)

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠTINDLA
České revoluční know how (to lose)

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nedávno jsem na tomto místě vyjádřil radost nad tím, jak prezident Miloš Zeman dohnal alespoň část české populace k tomu, aby začala slavit státní svátky. Došlo od té doby k vývoji. Prima v původním termínu neodvysílala Show Jana Krause s Jiřím Bradym a Danielem Hermanem, úvod pořadu, v němž se k dění v manifestační atmosféře vyjadřují různé osobnosti, je možné vidět jen na internetu. Pobouřený patos stříká z monitoru.

Prezident může být i potěšen – situace se „rámuje“ pro něj přijatelnějším způsobem. Její jádro, tedy svévoli mocného, který v osobní mstě vůči příbuznému neváhal ponižovat devadesátiletého přeživšího holokaustu, překryly jiné věci, přinejmenším v očích těch, kdo vůči hlavě státu nejsou vyhraněně kritičtí. Mohou teď vidět standardní českou operetu s velkými gesty a tklivými písněmi, mechanicky uplatněné místní „know-how“, společenský pohyb, který prezidentova zpupnost vyvolala, se jím uvede do známého řečiště a nasměruje k obvyklému vyústění: všichni si to užijí, budou z toho i ze sebe mít dobrý pocit – a nic se nestane. 

V úterý jsem se cestou domů zastavil v oblíbeném podniku, a ano, rozhovořil jsem se tam. Mým partnerem byl sympatický mladý muž značně živého naturelu a bujné obraznosti. Řeč šla nejprve o hudbě, předmětu našeho společného a zaujatého zájmu. Pak došlo na přiznání. Chování prezidenta a jeho úřadu k panu Bradymu mého úterního parťáka, jakkoliv prý důsledně apolitického, dohnalo k tomu, že na tu manifestaci půjde.

Smutně pak procházel ohlášenou hudební dramaturgii večera, nalezl v ní nemálo položek, na které asi bude reagovat jednoznačným způsobem – reflexivní evakuací žaludku, řecky se tomu říká emesis. Byl si tím jistý. Ale stejně byl odhodlaný vyrazit a postoj projevit – emesis neemesis. Ten mladík by asi byl proti, ale řekl bych, že je v něm možné vidět příklad zralého občanství. Ano, někdy je situace taková, že skutečně vyžaduje nějakou veřejnou reakci, a člověk by v té chvíli měl být schopný potlačit svoje výhrady k tomu či onomu. V nejhorším třeba vydržet i nějakou tu emesis. Každý musíme čas od času přinést nějakou tu oběť, že.

Pokud by ale snad někdo měl nějaký dalekosáhlejší politický cíl než jednorázové a v danou chvíli třeba i nutné vyjádření nesouhlasu, měl by urychleně zapomenout na to místní „know-how“ měšťanského protestu. Kdy naposledy vedlo jeho užití k vítězství v nějakém podstatném sporu? Pustit se do toho „jako vždycky“ je v dnešní situaci jenom cesta k prohře, jíž bychom si ve všem tom znělém deklamování velkých pravd ani nemuseli všimnout.     

28. října 2016