Sjednocené Irsko? Summit EU bude jednat i jeho případném členství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie budou na sobotním mimořádném summitu věnovaném tématu brexitu jednat rovněž o možnosti automatického přijetí Severního Irska do unie, pokud by po se po vystoupení Británie spojilo s Irskou republikou. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovaly deník Financial Times a agentura AFP.
Sobotní mimořádný summit EU by měl především potvrdit pozici evropské sedmadvacítky při jednáních o odchodu Británie ze společenství. Závěry summitu by měly vyjádřit obavy z roztříštění Spojeného království, zároveň by měl ale mohly obsahovat zmínku o možnosti, že členem EU bude „sjednocené Irsko“.
Severní Irsko, které je stejně jako Anglie, Wales a Skotsko součástí Spojeného království, by se po brexitu v případě spojení s Irskou republikou mohlo stát součástí EU stejně jako v roce 1990 území někdejší Německé demokratické republiky, které se stalo automaticky součástí EU po připojení východoněmeckých zemí k tehdejšímu západnímu Německu.
Referendum, v němž by se obyvatelé Severního Irska mohli vyslovit pro sjednocení s Irskou republikou, je možné vypsat na základě Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desítky let sektářského násilí, jež si vyžádalo přes 3000 obětí.
Lidové hlasování lze vypsat v případě, že existuje domněnka, že by se pro sjednocení s Irskem vyjádřila většina obyvatel Severního Irska. V loňském referendu o setrvání Spojeného království v EU se většina obyvatel Irska – stejně jako Skotové a na rozdíl od Velšanů či Angličanů – vyslovila proti brexitu. Severoirská separatistická strana Sinn Féin to označila za důvod pro vypsání hlasování o sjednocení Irska.
Jednání o možnosti sjednocení Irska podle listu Financial Times posílí obavy, že by se kvůli brexitu mohlo Spojené království rozpadnout. Nové referendum o nezávislosti už iniciovala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Složitá budou nadcházející jednání evropské sedmadvacítky a Británie také kvůli otázce budoucího postavení Gibraltaru, na který si činí nárok Španělsko.
Zmínku o možném „sjednoceném Irsku“ chce do závěrečné dohody o brexitu prosadit především současný irský premiér Enda Kenny. Irsko je ze sedmadvaceti unijních zemí nejvíce vystaveno negativním následkům odchodu Británie z EU. Dublin se snaží zabránit hlavně tomu, aby mezi Irskem a Severním Irskem vznikla přísně střežená hranice. Stěžejní je pro něj také ochrana důležitých obchodních styků s Británií.
Přesto se zřejmě Velká Británie o svou celistvost bát nemusí. Nedávný průzkum ukázal, že 62% obyvatel Severního Irska by v případném referendu hlasovalo o setrvání ve Velké Británii. Pouze 22% obyvatelstva by podpořilo sjednocení Irska.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.