PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Cenu Havlovy nadace dostane filosof a publicista Jan Sokol

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
Cenu Havlovy nadace dostane filosof a publicista Jan Sokol

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol. Ocenění převezme 5. října, v den Havlových nedožitých 80. narozenin, sdělil ČTK ředitel nadace Vangelis Zingopis. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti, současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu. Při příležitosti předání ceny vydává sborník Sokolových esejí a textů nazvaný Nežít jen pro sebe.

Havlův vrstevník Jan Sokol se zabývá především filozofickou antropologií. Narodil se 18. dubna 1936 v Praze. Po válce se živil jako zlatník a mechanik. V šedesátých letech studoval tři roky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

V letech 1964 až 1990 pracoval jako programátor Výzkumného ústavu matematických strojů v Praze. Zároveň se zabýval křesťanskou filozofií a teorií náboženství, podílel se na ekumenickém překladu bible, publikoval v časopisech a posléze v samizdatu. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77.

Po revoluci byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, v roce 1998 ministrem školství. V roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi při volbě prezidenta. Působil především na akademické půdě, od roku 2000 do roku 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Sokol je v pořadí osmnáctým laureátem Ceny Nadace Vize 97. Dostávají ji myslitelé, kteří svým dílem překračují tradiční rámec vědeckého poznání, přispívají k chápaní vědy jako integrální součásti obecné kultury, nekonvenčním způsobem se zabývají otázkami poznání, bytí a lidské existence.

V loňském roce převzal ocenění americký profesor historie Timothy Snyder, který se věnuje dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na holokaust. Mezi další nositele ceny patří například italský spisovatel Umberto Eco, matematik Petr Vopěnka, geolog a popularizátor vědy Václav Cílek nebo sociolog Miloslav Petrusek.

,

26. září 2016