Čína a Rusko chystají vojenské manévry v Baltském moři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína a Rusko připravují společné námořní cvičení, které se bude konat příští týden v Baltském moři. Čínská flotila složená z torpédoborce Čchang-ša, fregaty a podpůrného plavidla by měla do přístavu Pilava v Kaliningradské oblasti, kde kotví ruská Baltská flotila, doplout v závěru týdne. Třídenního cvičení se zúčastní celkem deset plavidel, uvedl dnes zpravodajský server Deutsche Welle (DW), který se odvolává na ruské ministerstvo obrany.
Výběr místa je ale podle serveru kontroverzní. Pobaltské státy – Litva, Lotyšsko a Estonsko – opakovaně varovaly před ruskými teritoriálními ambicemi. Expanze Moskvy na Ukrajinu také přiměla Severoatlantickou alianci, aby posílila svou přítomnost v regionu a přistoupila k vlastnímu cvičení na hranici pobaltských států s Ruskem.
Od roku 2012 se Rusko a Čína v pořádání společných cvičení střídají. Loni se cvičení konalo v Jihočínském moři, kde Peking buduje umělé ostrovy a kde si na části moře dělá kromě Číny nárok i Vietnam, Tchaj-wan, Filipíny, Malajsie a Brunej.
Nejde o první takový podnik v evropských vodách – v roce 2015 podnikly Rusko a Čína cvičení ve Středozemním moři. Podle ruské strany se budoucí cvičení mají konat v Barentsově moři mezi Ruskem a Norskem, v Severním ledovém oceánu a v Ochotském moři u Kamčatky. Společná námořní cvičení podle Deutsche Welle ukazují snahu Pekingu rozšířit svou vojenskou přítomnost i mimo Asii.
Agentura Reuters minulý týden informovala, že Čína vypravila lodě s vojenskými jednotkami do východoafrického Džibutska, kde Peking od minulého roku buduje svou první zámořskou vojenskou základnu.