Otálení s Babišovými případy a neochota referovat o nich jsou na první pohled nápadné ve srovnání s jinými kauzami

Státní zástupci vsadili na Babiše. Otálí s vyšetřováním jeho kauz

Otálení s Babišovými případy a neochota referovat o nich jsou na první pohled nápadné ve srovnání s jinými kauzami
Státní zástupci vsadili na Babiše. Otálí s vyšetřováním jeho kauz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Část sociálních demokratů a lidovců už dospěla k závěru, že z vlády musí odejít nejen ministr financí Andrej Babiš, ale i všichni jeho ministři. Je to jediná cesta, jak Finanční správa a policisté a státní zástupci mohou sebrat vůli a odvahu, aby se skutečně pustili do vyšetřování všech vážných podezření z daňových úniků v řádu přinejmenším desítek milionů korun a úniků živých policejních spisů z vyšetřování hospodářských kauz do médií, která má Andrej Babiš zaparkována kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu.

Andrej Babiš přímo jako ministr financí má pod kontrolou Finanční správu. Jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán má moc nad státním zastupitelstvím. Jen on z celé vlády může navrhnout výměnu na postu nejvyššího státního zástupce. Jen on z celé vlády může podat na kohokoliv ze státních zástupců kárnou žalobu. To je jedna z cest, jak je pohnat ke zodpovědnosti za selektivní otálení v některých případech. Nečinnost je jeden z důvodů ke kárné žalobě. O ní pak rozhoduje Nejvyšší správní soud. Vyšetřování Babišových případů se zjevně vleče, jak u Finanční správy, tak u policie a žalobců. Čistě lidsky je to pochopitelné. Když máte vyšetřovat a stíhat někoho, kdo nad vámi má moc, je to schizofrenní situace. Pro nestranné vyšetření všech vážných podezření kolem Andreje Babiše je bezpodmínečně nutné, aby přišel o moc nad ministerstvem financí i spravedlnosti. Je úplně jedno, jací lidé na těch úřadech Babiše reprezentují. Vždycky to budou Babišovi lidé. Těžko po nich chtít, aby šli s plným nasazením do vyšetřování Babišových kauz.

Otálení s Babišovými případy a neochota referovat o nich na veřejnosti jsou na první pohled nápadné ve srovnání s jinými kauzami. Především s těmi, které zasahují ostatní politické strany.

Podle zákona má být celé trestní řízení neveřejné. Takže by se čistě teoreticky lidé vůbec neměli dozvědět, kdo je vyšetřován, zadržen nebo obviněn. Veřejné je až po obžalobě řízení před soudem. Pokud není z nějakých specifických důvodů před veřejností uzavřeno. Trestní řízení se samozřejmě může dostat na veřejnost, pokud si to přejí ti, koho se to týká, nebo jejich advokáti. Ti jsou se všemi detaily obeznámeni a je jen na nich, jak s nimi naloží.

Prakticky to ale dlouhodobě funguje úplně jinak. Mediálně atraktivní trestní stíhání se odehrávají skoro v přímém přenosu. Žalobci aktivně referují do mikrofonů a kamer. Velmi rychle se ven dostávají obvinění. Vždycky se jen počká na chvíli, aby je měli i obhájci a případný únik ven se dal svést na ně. Nejdramatičtěji to bylo vidět při zásahu na Úřadu vlády v roce 2013. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta si přímo svolali tiskovou konferenci.

Policie vyšetřuje přinejmenším dva případy vážných podezření týkající se Babiše. Víc než rok a půl řeší pražská kriminálka pod dozorem městského státního zastupitelství dotační podvod na Čapím hnízdě. Od konce ledna leží na Národní centrále pro boj s organizovaným zločinem trestní oznámení kvůli podezření z daňových úniků a nejasného původu majetku - ILUSTRAČNÍ FOTO: JAN ZATORSKY

Teď znovu měl silné mediální pokrytí zásah na ministerstvu školství, při němž byli kvůli podezření na ovlivňování rozdělování dotací obviněni a posláni do vazby šéf Fotbalového svazu Miroslav Pelta a náměstkyně sociálnědemokratické ministryně školství Simona Kratochvílová. Tento případ dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství pod vedením Lenky Bradáčové.

Policie vyšetřuje přinejmenším dva případy vážných podezření týkající se Andreje Babiše. Už víc než rok a půl řeší pražská kriminálka pod dozorem městského státního zastupitelství dotační podvod na Čapím hnízdě. Od konce ledna leží na Národní centrále pro boj s organizovaným zločinem trestní oznámení kvůli podezření z daňových úniků a nejasného původu majetku.

Státní zástupci vsadili na Babiše. Otálí s vyšetřováním jeho kauz i podezření na daňové úniky a pochybný původ majetku na zakoupení dluhopisů Agrofertu. Sám Andrej Babiš minulý týden v týdeníku Respekt přiznal, že i tady se už vyšetřuje. Z jeho případů se v prudkém kontrastu s ostatními nedostávají ven vůbec žádné zprávy. Žádné akční razie, žádné detaily o nasazení odposlechů. Žádné tiskové zprávy žalobců. Dvojí metr je zjevný. Pro Babiše je vyšetřování neveřejné. Pro jiné podezřelé veřejné, až přímo online.

Další rozdíl jen v rychlosti. Daňové úniky a daňové podvody, na něž míří trestní oznámení, měly být Andrejem Babišem spáchány už koncem roku 2012. Trestní oznámení přišlo na Národní centrálu pro boj s organizovaným zločinem koncem ledna. Žádné razie, žádné veřejně prezentované zátahy. Čapí hnízdo se vyšetřuje přes rok a půl. Jediné, co se dostalo ven, byla zpráva, že u vyšetřovatelů této kauzy na pražské kriminálce byly nalezeny odposlechy. Už od konce března provádí dohled nad vyšetřováním vrchní státní zastupitelství pod vedením Lenky Bradáčové. Požádal o něj někdo z těch, kdo se cítí kauzou dotčen. Je to jeho zákonné právo. Ten dohled už trvá měsíc.

Případ na školství je proti tomu blesková záležitost. Dotace, na jejichž porcování se měl Pelta dohadovat s Kratochvílovou, se rozdělovaly letos v březnu. Začátkem května už přišel zásah policistů a vrchních pražských žalobců.

Exministr spravedlnosti a šéf vyšetřovací komise pro reorganizaci policie Pavel Blažek, který všechny klíčové figury státního zastupitelství velmi dobře zná, ve středu ve sněmovně prohlásil: „Teď to nejstrašnější – to je moje hypotéza –, nezávislost zastupitelství skončila tím, že se nerespektovalo usnesení sněmovny v téhle věci, protože špičky státních zástupců se staly závislými na hnutí ANO. My jsme totiž řekli: Něco s nimi dělejte. Jediná strana to neřekla – hnutí ANO. A já se bohužel obávám, že jediný důvod, proč nic nedělají, je to, aby náhodou nenašli něco, co by se týkalo jediné strany, která je u toho ještě drží,“ prohlásil Blažek. 

Odkazoval na usnesení sněmovny, která uložila ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, aby vyřešil vážné pochybnosti kolem fungování olomouckého státního zastupitelství v případu policejní reorganizace.

Za symptom toho, že nejsou nestranní, považuje Blažek to, že se rychle neujali případu uniklé nahrávky, na níž Babiš mluví s redaktorem tehdy své MF DNES Markem Přibilem. „Tady jednoznačně vzniká dvojí přístup státního zastupitelství, kdy být státním zástupcem, což nikdy nebudu, tak když slyším ty nahrávky, pokusím se zajistit důkazy. To znamená – já nepřeji nikomu nic špatného –, ale prostě domovní prohlídka u pana Přibila měla být úplně stejně, jako byla u Rittiga,“ dodal Blažek. A také domovní prohlídka u pana Babiše, kterému pan Přibil nabízí na nahrávce živé policejní spisy.

Je tady i další kontrast s minulým přístupem žalobců. Babiš na nahrávce tvrdí, že mu bývalý šéf protimafiánského útvaru vzkázal, že chce být policejním prezidentem. Podle výkladu, který uplatňoval Ivo Ištvan v případu Nečas–Nagyová, je už taková debata o trafice politickou korupcí. Žalobci by si měli hned Babiše předvolat a ptát se na otázky, které přesně ve sněmovně zformuloval šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Za prvé: Po kom vám to, pane Babiši, Šlachta vzkázal? Za druhé: Kdy? Za třetí: Co jste na to odpověděl? Z toho už vyplývá celá série dalších otázek o vztahu mezi Šlachtou a Babišem. Stejně už měl být na výslechu Robert Šlachta.

Dvojí metr při vyšetřování je silně nápadný. Ministerstvo spravedlnosti nemůže ovládat strana, jejíž šéf a financiér je objektem vyšetřování.