uprchlická krize

Orbán: Ilegální migranty deportujme do táborů v Africe

uprchlická krize
Orbán: Ilegální migranty deportujme do táborů v Africe

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhuje, aby Evropská unie deportovala všechny ilegální migranty a soustředila je v monitorovaných uprchlických táborech mimo své území, kde by mohli čekat na vyřízení svých žádostí o azyl. Řekl to v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil server Origo.

„Mohl by to být ostrov, mohla by to být pobřežní oblast na severu Afriky, ale bezpečnost a zásobování takové oblasti by musela ve svém vlastním zájmu garantovat Evropská unie,“ citoval server předsedu maďarské vlády.

„Ti, kteří přišli (do EU) ilegálně, musejí být zadrženi a odesláni,“ řekl dále Orbán. „Musíme založit velké uprchlické tábory mimo EU s ozbrojenou bezpečností a finanční podporou, kterou zajistí unie. Každý, kdo přijde ilegálně, tam musí být vrácen. Tam mohou požádat o azyl,“ dodal premiér.

Viktor Orbán - FOTO: Shutterstock

Orbán už dříve vyvolal velké kontroverze svými ostrými výroky na adresu migrantů i kvůli vybudování plotů na jižní hranici své země s cílem zastavit vlnu uprchlíků směřujících do Evropské unie. Jeho vláda také popudila Brusel vypsáním referenda, v němž se mají maďarští voliči 2. října vyjádřit k povinným kvótám na přerozdělení migrantů mezi členské země EU.

Šéf úřadu Orbánova kabinetu János Lázár ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že maďarská vláda uvažuje o tom, že navrhne změny ústavy nebo právních norem Evropské unie, pakliže Maďaři v platném referendu povinné kvóty odmítnou.

Referendum bude platné, pokud se hlasování zúčastní více než polovina z 8 milionů voličů

„Jestliže referendum bude platné a úspěšné (ve smyslu odmítnutí kvót), bude vláda zplnomocněna navrhnout buď změny v maďarské ústavě, nebo evropského právního rámce,“ uvedl Lázár na pravidelné čtvrteční tiskové konferenci v Budapešti.

Výsledek referenda bude platný, pokud se hlasování zúčastní více než polovina z osmi milionů voličů. Dosavadní průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina maďarské společnosti je proti kvótám.

Deník Népszabadság ve středu napsal, že Orbánova vláda by v případě jasného odmítnutí kvót v referendu mohla vyzvat ke změnám v lisabonské smlouvě upravující fungování unie, které by posílily svrchovanost členských států.

Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót, schválený členskými zeměmi EU loni, považuje Budapešť za porušení své národní svrchovanosti. V prosinci podala na toto unijní rozhodnutí stížnost k Soudnímu dvoru Evropské unie. Takové kvóty odmítají kromě Maďarska také ostatní tři státy visegrádské skupiny – Česko, Slovensko a Polsko.

,