Turci už drží vydíratelnou Evropu pod krkem. A vyhrožují
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Když se stanete vydíratelnými, nemůžete se divit, že vás dřív nebo později někdo začne vydírat. Německá kancléřka Angela Merkelová zatáhla v březnu Evropskou unii do dohody s Tureckem. Základní obchod byl jednoduchý. Turci začnou aktivně bránit cestě migrantů do Řecka. Jinými slovy, odvedou za Evropskou unii tu špinavou práci, spočívající v ochraně její vnější hranice. Aby se především Německo, kam drtivá většina migrantů mířila, mohlo dál tvářit jako ušlechtilá humanitární velmoc. A Angela Merkelová nemusela nic měnit na svých výrocích, že hranice prostě není možné chránit a už vůbec není možné stavět bezpečnostní zdi a ploty. Výměnou za to měli Turci příslib, byť ne úplně tvrdý a jasný, cestování do Evropy bez víz. Vypadalo to jako oboustranně výhodný obchod. Pro tureckého prezidenta Erdogana byl bezvízoví režim silnou kartou, které by mu hodně zvýšila popularitu.
Jenže od začátku bylo zřejmé, že ten obchod je těžko udržitelný a ne zrovna realistický. Pro řadu zemí, Francií počínaje, je bezvízový režim pro Turky naprosto nepřijatelný. Kdyby to socialistický prezident Francoise Hollande udělal (jak podle zdroje Týdeníku Echo z německého ministerstva zahraničí skutečně Merkelové slíbil), jeho už tak mizivá důvěryhodnost by se z rekordně nízkých 12 procent propadla po jednociferného pásma. Mezitím ještě přišla série islamistických útoků po Evropě v čele s masakrem v Nice a podřezáním kněze v Saint-Étienne-du-Rouvray. Do toho ještě po nevydařeném převratu začal islamistický Erdoganům režim utahovat šrouby. Bezvízový styk pro Turky, o jejichž schopnosti chránit své hranice s nebezpečnými sousedy, je v této chvíli naprosté sci-fi.
A Turci to dobře vědí, proto dali Evropské unii nůž na krk. Ministr zahraničí Melvüt Çavuşoglu poskytl německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung rozhovor, kde to říká úplně natvrdo. Ankara přestane dohodu migrantech uznávat, pokud nebudou Turci nejpozději do konce října moci začít cestovat do Evropské unie bez víz. Turecká vláda podle něj očekává ‚konkrétní termín!“ vízově liberalizace. „Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum,“ zdůraznil.
Z této pasti se už po merkelovsku vymanévrovat nedá. Na to neplatí žádné obecné fráze typu ¨‘zvládneme to‘, jimiž kancléřka Němce znovu uklidňuje. Dvě třetiny jejich spoluobčanů tomu už mimochodem podle posledního průzkumu nevěří a bojí se, že to Berlín nezvládá.
Nedá se to samozřejmě prokázat, ale Turci varují nejen slovy, ale i činy Z řeckých ostrovů už opět přichází zprávy, že během července začalo migrantů v Egejském moři znovu přibývat. Nejspíš odpověď na to, že si Evropa dovolila kritizovat Erdoganovy zásahy a čistky po převratu.
I Angela Merkelová už ví, že si nemůže další neřízenou milionovou, nikým nekontrolovanou vlnu migrantů dovolit. Takže opravdu nezbude nic jiného, než nějak začít tu děravou hranici v Řecku chránit. A když toho Atény nebudou ochotny a schopny, tak bude potřeba posunout schengenskou zónu na jejich hranice. To je ale pro německou kancléřku opět vysoké riziko. Až se Atény znovu dostanou pod drobnohled, zjistí se, že záchrana Řecka před bankrotem, též z intelektuální dílny Angely Merkelové, opět nic nevyřešila. Že to bylo jen koupení času. Řecko zůstává padlým státem, jehož neochota a neschopnost chránit hranice ohrožuje celou Evropu.